Do góry

W Wielkiej Brytanii zmarł jeden z ostatnich ocalałych z Holokaustu

18 stycznia w Wielkiej Brytanii zmarł 93-letni Zigi Shipper – jeden z ostatnich ocalałych z Holokaustu.

Shipper urodził się w 1930 r. w Łodzi. Po niemieckiej napaści na Polskę trafił do tamtejszego getta, gdzie pracował w fabryce metalurgicznej. Gdy w 1944 r. getto zostało zlikwidowane, został deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau, a po kilku tygodniach przeniesiono go do obozu Stutthof. Brał udział w tzw. marszu śmierci, ale udało mu się przeżyć i został oswobodzony przez brytyjskich żołnierzy. W 1947 r. trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał przez resztę życia.

Opowiadał o niemieckich zbrodnoach w Polsce

Zigi Shipper był bardzo aktywny społecznie. Przez lata brał udział w spotkaniach, podczas których opowiadał o niemieckich zbrodnoach w okupowanej Polsce i o tym, czym był Holokaust.

W 2017 r. był członkiem delegacji towarzyszącej księciu Williamowi i księżnej Kate w czasie ich wizyty w Stutthofie, a w zeszłym roku był jednym z siedmiu mieszkających w Wielkiej Brytanii byłych więźniów obozu Auschwitz i innych niemieckich obozów, których portrety namalowane na zlecenie ówczesnego następcy tronu, a obecnie króla Karola III, zawisły w Queen’s Gallery w Pałacu Buckingham z okazji obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Kondolencje po śmierci Shippera złożyli m.in. książę William i księżna Kate, premier Rishi Sunak, a także ambasada RP w Londynie, która przypomniała, że miał on polskie obywatelstwo.

Komentarze 2

Negocjator
6 784 9
Negocjator 6 784 9
#120.01.2023, 10:17

Który to? Ten w środku?

Sokole
9 618
Sokole 9 618
#220.01.2023, 14:19

Nie, ten w srodku zpokrewniony jest z tymi ktorzy " oslaniali" marsz smierci.

Saxe-Coburg-Gotha, tfu, znaczy sie Windsor.