Do góry

Walijczyk z ułańską duszą

Historia życia Johna Elwyna Jonesa związała się z Polską za sprawą wojny, miłości i temperamentu. Barwne losy brawurowego i walecznego Walijczyka, a w szczególności jego perypetie wojenne, stały się przyczynkiem do napisania scenariusza, na podstawie którego powstał serial telewizyjny - na podstawie historia.org.pl.

Walijczyk w czasach wojny

John Elwyn Jones urodził się w Dolgellau w 1921 r. na północy Walii. W wieku osiemnastu lat wstąpił do Gwardii Walijskiej. Po wybuchu II wojny światowej walczył na terenie Francji, gdzie w 1940 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Tam też podjął swoją pierwszą i nieudaną próbę ucieczki z niewoli, po której został przeniesiony do niemieckiego obozu jenieckiego w Polsce.

Zawadiacki Walijczyk nie zaprzestał rozmyślań o ucieczce. Piąta próba uwolnienia się od niemieckiej kurateli okazała się tą udaną. Jeszcze będąc w obozie w 1941 r. zakochał się w Polce, Cecylii Grygier, z którą wziął potajemny ślub. Małżonkom nie dane było długo cieszyć się sobą. Ukochana Walijczyka, pieszczotliwie nazywana przez niego „Celinką”, zaginęła.

Po ucieczce z obozu Jones stanął u boku żołnierzy Armii Krajowej. Brał udział m.in. w walce pod Bichniowem. W końcu w Szczecinie udało mu się przedostać na szwedzki statek i przez Szwecję w 1944 r. dotarł do Wielkiej Brytanii. W kraju został odznaczony medalem DCM (medal za wyjątkowe zasługi). Przygodę z wojskiem kontynuował jeszcze w latach 1957-1964 służąc w siłach powietrznych.

Życie bez munduru

historia.org.pl

W latach siedemdziesiątych waleczny Walijczyk odszedł na emeryturę. Okiełznał swoją żywiołową naturę i pracował jako nauczyciel w rodzinnym Dolgellau. Równocześnie też rozpoczął działalność literacką i zajął się tłumaczeniami. Przełożył na walijski m.in. nowele Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza, “Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego oraz wiersze Zbigniewa Herberta. Spisał również swoje wspomnienia wojenne. W latach osiemdziesiątych odwiedził Polskę. John Elwyn Jones zmarł w 2008 r.

Na podstawie wspomnień John Elwyn Jones w 1997 r. powstał serial „Wojenna narzeczona”. Była to koprodukcja polsko-walijska z muzyką Michała Lorenca. W roli głównej wystąpił Huw Garmon, który wcielił się w postać Jones’a. Przetłumaczone wspomnienia Walijczyka ukazały się w Polsce dopiero w 2017 r. pt. „Uciekałem pięć razy”. W tym samym roku, w którym wyemitowano w Polsce serial o wojennych losach Walijczyka, otrzymał on list od syna swojej zaginionej podczas wojny „Celinki”.

Komentarze 4