Do góry

Weekend pod Londynem: Bodiam Castle

Plan na niedzielę dla Londyńczyków? Niecałe półtorej godziny jazdy samochodem na południe od Londynu znajduje się jedna z najdziwniejszych atrakcji turystycznych wschodniej części hrabstwa Sussex: ogromny, otoczony fosą z wielkimi karpiami koi, zamek z czterema basztami i wąską kładką biegnącą do bramy twierdzy. Po przejściu przez bramę i minięciu murów, zachowanych prawie w idealnym stanie, wchodzimy na zamkowy dziedziniec, na którym... nie ma nic. Taki jest właśnie Bodiam Castle.

Bodiam Castle, fot. Antony McCallum, CC BY-SA

Forteca powstała w XIV wieku, a jej zadaniem była obrona południowej części Anglii przed wojskami francuskimi podczas Wojny Stuletniej. Zamek zbudował w 1385 roku Edward Dalyngrigge, były rycerz króla Edwarda III. Z czasem ród Dalyngrigge’ów wymarł i forteca przechodziła w posiadanie kolejnych rodów, cały czas pełniąc swoje pierwotne funkcje czy to za panowania Ryszarda III, czy też Henryka VII.

W 1829 roku zamek kupił John Fuller, który rozpoczął wieloletni proces restaurowania twierdzy. Posiadłość była wielokrotnie sprzedawana, przechodziła z rąk do rąk, ale każdy jej właściciel dokładał wszelkich starań, by zyskiwała na atrakcyjności i z czasem stanowiła wizytówkę wschodniej części Sussex. Ostatni właściciel fortecy, Lord Curzon zmarł w 1925 roku i wtedy też posiadłość przeszła pod ochronę National Trust.

Dzisiejszy Bodiam Castle w znacznej części odzwierciedla oryginał. Materiał, który cały czas używany jest do drobnych rekonstrukcji jest taki sam, jak pierwotny. Jedyną, zasadniczą zmianą jest to, że ostatni właściciel zamku nakazał usunięcie domu, jaki stał na dziedzińcu fortecy. Stąd dzisiaj pusta przestrzeń. Zamek dostępny jest dla zwiedzających, a pieniądze ze sprzedaży biletów przeznaczane są na jego stałą restaurację. Zwiedzającym udostępniono baszty ze stromymi schodami i dawne komnaty, umieszczone w murach i pod fundamentami fortecy.

Co uważniejsi widzowie i wielbiciele Monty Pythona być może skojarzą budowlę z jednej ze scen legendarnego "Świętego Graala". Zamek Bodiam wykorzystano w scenie najazdu francuskich rycerzy, z pamiętną dyskusją obrońców zamku, krową wystrzeloną z katapulty i wreszcie królikiem trojańskim.

Gdzie to jest dokładnie?
Bodiam Castle, Bodiam near Robertsbridge, East Sussex, TN32 5UA.

Komentarze 1

elastycznyjozef
21 107 15
elastycznyjozef 21 107 15
#131.08.2012, 11:53

Odwiedzę, dzięki.