Do góry

Wielka Brytania zawiązuje sojusz z Polską i Ukrainą

Wtorkowa wizyta Borisa Johnsona w Kijowie była pierwszą, odkąd objął urząd premiera Wielkiej Brytanii. Johnson po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zelenskim wyraził nadzieję, że prezydent Rosji Władimir Putin „wycofa się ze ścieżki konfliktu i zaangażuje w dialog”. Poinformował także, że Wielka Brytania ma przygotowany pakiet sankcji, które zostaną wprowadzone, gdyby doszło do inwazji Rosji na Ukrainę.

BBC ogłosiło za to, że „W obliczu widma rosyjskiej inwazji Ukraina zawrze sojusz z Wielką Brytanią i Polską”. Celem takiego sojuszu miałoby być przede wszystkim przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainę. W grę wchodzić by miały także wspólne działania nad pogłębieniem europejskiego bezpieczeństwa. Dowodami na zawiązywanie się sojuszu są dostawy uzbrojenia przekazywane Kijowowi przez Wielką Brytanię, w tym nowoczesnej broni przeciwczołgowej w postaci pocisków kierowanych NLAW. Polska do tej pory nie przekazała Ukrainie żadnego uzbrojenia.

Sojusz Kijów-Warszawa-Londyn

Sojusz Kijów-Warszawa-Londyn stanowi raczej pewną kontrę wobec działań reszty Europy, w szczególności Niemiec. Ukraina ma pretensje do Berlina o zbytnią uległość wobec Rosji oraz niechęć nie tylko do przekazania faktycznego wsparcia, ale także o blokowanie zdecydowanej reakcji Zachodu.

Z punktu widzenia Londynu może więc chodzić nie tylko o starania zmierzające do zapobieżenia inwazji na Ukrainę. Może być to też sposób na odzyskanie wpływów na świecie. Po Brexitcie Wielka Brytania znacząco pozbawiła się możliwości oddziaływania na politykę europejską.

Eksperci nie wykluczają też, że inne państwa z Europy Wschodniej będą chciały dołączyć do nowego paktu. „Mapa nowego sojuszu, która przedstawia logistykę dostarczania brytyjskiej broni na Ukrainę jest pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem jego funkcjonowania” – podkreśla BBC.

Bat na ludzi Putina

Jednocześnie Wielka Brytania zapowiada, że w przypadku eskalacji działań zbrojnych na Ukrainie, mogą być wprowadzone sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Rząd opublikował w tym tygodniu nowe prawo poszerzające zakres sankcji, które mogą zostać zastosowane wobec Rosji. „Oligarchowie Władimira Putina nie będą mieli gdzie się ukryć” – ostrzegła minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Na celownik brane są firmy i osoby o „strategicznym znaczeniu” dla Kremla, a znaczna ich część traktuje Londyn jako centrum ich międzynarodowych operacji. Sankcje mają objąć każdą firmę, która jest powiązana z Rosją, która działa w sektorze strategicznym dla Kremla lub która ma biznes o znaczeniu gospodarczym dla Rosji.

Komentarze 4

Judasz
4 258
Judasz 4 258
#105.02.2022, 08:13

Wielka Brytania???

Sojusz???

Z Polską???

Znów???

RaffiCevez
170
#205.02.2022, 09:31

Znow Wielka Brytania bedzie walczyla....do ostatniego Polaka

Freya
1 670
Freya 1 670
#305.02.2022, 21:00

tez mi odrazu to przyszlo do glowy eh plus Boris Johnson - wodz narodu. ;D

Goran
282
Goran 282
#406.02.2022, 00:42

Pierwszy chyba w historii sojusz militarny który jest w stanie pokonać wroga rozśmieszając go na śmierć.