Do góry

Więzienie za kradzież psa w Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski ogłosił, że sklasyfikowanie kradzieży zwierzęcia za odrębne przestępstwo będzie uznaniem emocjonalnego cierpienia, jakie jego strata oznacza dla właściciela, a także dla samych zwierząt. Poza tym spowoduje, że policja będzie bardziej priorytetowo traktować poszukiwania. Nie zostało jak dotąd sprecyzowane, jaka będzie maksymalna kara za kradzież zwierząt domowych. Jak spekulują stacja Sky News oraz dzienniki Daily Telegraph i Daily Mail, kara ta może wynosić od 5 do 7 lat.

Obecnie kradzież zwierzęcia domowego w Wielkiej Brytanii jest traktowana jako utrata mienia właściciela. Za czyn ten teoretycznie grozi kara nawet siedmiu lat więzienia, ale w praktyce takie kary zdarzają się bardzo rzadko. Długość wyroku za kradzież zwierząt zależy częściowo od wartości pieniężnej zabranego przedmiotu.

Powodem wprowadzania nowego prawa jest rosnąca fala kradzieży czworonożnych pupili. W czasie pandemii koronawirusa, gdy spora część ludzi pracuje z domów i spędza w domu więcej czasu, wzrósł popyt na zwierzęta domowe, zwłaszcza psy. Efektem tego jest wzrost cen czworonogów, co z kolei przekłada się na wzrost przypadków kradzieży.

Zgodnie z kodeksem karnym w Polsce za przestępstwo kradzieży zwierząt domowych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Komentarze