Do góry

Wizyty w konsulacie: uwaga na nieuczciwych pośredników

Ambasada RP w Londynie oraz polskie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odnotowują nieuczciwą działalność tzw. pośredników, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że polskie placówki zagraniczne nie współpracują z podmiotami świadczącymi usługi rezerwacji miejsc na spotkania urzędowe, w tym paszportowe, nie mają żadnego związku z tymi podmiotami i nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane przez te podmioty w Internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) płatne oferty świadczenia pomocy w rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe.

MSZ przypomina, że sama rejestracja wizyty w systemie e-Konsulat jest bezpłatna. Z kolei opłaty za wydanie dokumentów paszportowych przyjmowane są przy składaniu wniosków, w kasach polskich placówek zagranicznych. Ich wysokość wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych.

Zwraca też uwagę, że przekazywanie osobom trzecim swoich danych osobowych, które są prawnie chronione, niesie za sobą wysokie ryzyko związane z wykorzystaniem tych danych w sposób nieuprawniony.

Komentarze 2

Negocjator
6 201 9
Negocjator 6 201 9
#119.05.2022, 10:59

Polak zawsze da radę!

Delirium
26 996
Delirium 26 996
#219.05.2022, 11:09

Dzięki za ostrzeżenie naiwnych łosiów. Niestety, na co dzień znacznie większym zagrożeniem dla naszych danych jest administracja państwowa i polscy urzędnicy:

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/wyciek-danych-osobowych-z-urzedu-kont...?

Chętnie poczytam o procedurach zapewniających bezpieczeństwo danych osobowych w konsulatach. ;)