Do góry

Wszystko, co musicie wiedzieć o najbardziej świątecznej z komedii romantycznych

Portal Rotten Tomatoes podaje, że komedia romantyczna „Love Actually” ma średnią ocenę 6,4 na 10. Ale pokochali ją widzowie, co sprawiło, że film zarobił na świecie w sumie prawie 250 milionów dolarów. Zanim w te święta obejrzycie go po raz kolejny, zajrzyjcie z nami za kulisy tej popularnej produkcji.

A

Postać grana przez Rowana Atkinsona jest aniołem stróżem bohaterów. Tak powoli pakuje naszyjnik dla Harry’ego (Alan Rickman), bo ma nadzieję, że ten go jednak nie kupi i nie wręczy sekretarce. Początkowo miał dosłownie być aniołem, ale ten pomysł zarzucono.

B

W 2005 roku premier Tony Blair odniósł się do patriotycznej przemowy Hugh Granta z filmu, mówiąc o relacjach brytyjsko-amerykańskich: Wiem, że wielu z nas chciałoby, bym stał się Hugh Grantem z „Love Actually” i pokazał Amerykanom, gdzie ich miejsce. Ale różnica między dobrym filmem a prawdziwym życiem jest taka, że w prawdziwym życiu nadchodzi jutro, kolejny rok i całe życie na kontemplację tragicznych konsekwencji dopasowania się do oczekiwań tłumu”.

C

Twórcy filmu nie planowali obsadzania w nim Claudii Schiffer. Chcieli tylko znaleźć aktorkę, która byłaby do niej podobna. Nie udało się i trzeba było zadzwonić do oryginału.

D

Emma Thomson powtarzała scenę, w której rozkleja się na kilka chwil w sypialni dwanaście razy pod rząd.

E

Emma Freud to scenarzystka filmu i życiowa partnerka reżysera Richarda Curtisa. W 2015 roku namówiła go, by po raz pierwszy od premiery, po dwunastu latach, obejrzał „To właśnie miłość”. W kinie oprócz nich były tylko cztery osoby. W trakcie seansu Emma wysłała kilkanaście tweetów, w których zdradziła trochę smaczków z czasów powstawania komedii.

F

Curtis planował dwa filmy: jeden miał opowiadać historię zakochanego w Portugalce pisarza (Colin Firth), drugi losy premiera (Hugh Grant).

G

Grana przez Emmę Thomson Karen musiała być nieco grubsza. Aktorka nosiła specjalny kostium, który dodawał jej kilogramów.

H

Hugh Grant nienawidził układu tanecznego. Grany przez niego premier Wielkiej Brytanii podryguje w rytm piosenki „Jump” Pointer Sisters. Dziś to absolutnie kultowa scena. Aktor kilkakrotnie przekładał próby i zdjęcia, tłumacząc się np. bolącą kostką. Nagrał ją ostatniego dnia. „Wyobraź sobie, jesteś zrzędliwym czterdziestoletnim Anglikiem, jest siódma rano, ty totalnie trzeźwy słyszysz: OK. Hugh, mógłbyś teraz trochę poświrować?” – mówił w rozmowie z BBC.

Hugh Grant. Fot. CinemaBlend

I

Inspiracją dla sceny ślubu Juliet (Keira Knightley) i Petera (Chiwetel Ejiofor) był pogrzeb twórcy Mupetów, Jima Hensona. W filmie w trakcie ceremonii nagle pojawia się zespół, który wykonuje piosenkę „All You Need Is Love”. Podczas pogrzebu piosenkę zaśpiewali lalkarze, którzy przynieśli swoje Mupety.

J

Jamie to postać grana przez Colina Firtha. Tak samo ma na imię brat reżysera filmu. Curtis celowo użył tego imienia, by móc cieszyć się słowami „Nienawidzę wujka Jamiego!” wypowiadanymi na ekranie przez jego małych kuzynów.

K

Katastrofa. Tak scenarzysta i reżyser filmu Richard Curtis skomentował to, co zobaczył po pierwszym montażu. Dwanaście opowieści nijak nie układało się w sensowną całość. Mówił w wywiadach, że znalezienie właściwego porządku było, jak gra w trójwymiarowe szachy. W pierwszej wersji scenariusza było 14 mini fabuł, nakręcono 12, do filmu weszło ostatecznie 10.

L

Ulubiona linijka Billa Nighy, który wcielił się w rockmana Billy’ego Macka? „Hej dzieci! Nie kupujcie narkotyków. Zostańcie gwiazdami rocka, a dostaniecie je za darmo”. - Napiszą mi te słowa na nagrobku – żartował aktor w dzienniku The Guardian.

M

Martin Freeman, który wcielił się w Johna, dublera scen erotycznych, cały czas miał na sobie skarpetę.

N

Rola Natalie była napisana z myślą o aktorce Martine McCutcheon. Początkowo Curtis użył w scenariuszu imienia Martine. Zmienił je przed przesłuchaniami, by aktorka nie wiedziała, że już ma tę pracę.

Love Actually. Fot.

O

Oliwia Olson, która w filmie zaśpiewała piosenkę „All I want for Christmas” była za dobra. Wielu myślało, że tylko rusza ustami do oryginalnego wykonania Mariah Carey. Tymczasem Oliwia zaśpiewała to tak doskonale, że reżyser poprosił by w post produkcji dodano trochę oddechów, by śpiewana przez dziewczynkę piosenka brzmiała mniej profesjonalnie.

P

Pocałunek Jamiego (Colin Firth) i Aurelii (Luzia Moniz) był starannie wyreżyserowany. To Emma Freud wymyśliła, by tuż przed nim Jamie dotknął kciukiem warg ukochanej. Scenarzystka zdradziła też, że aktora, który zagrał właściciela restauracji, w której para się całuje, zatrudniono ze względu na jego wąsy. Wygrał konkurs na największe wąsy roku.

R

Received Pronunciation to angielska wymowa i akcent, używane w oficjalnych sytuacjach, zwane też językiem królowej lub BBC. Tak w filmie mówią premier (Hugh Grant) i jego siostra (Emma Thomson). Ale „Love Acually” to przegląd różnych akcentów od londyńskiego z elementami cockney, którego używa Natalie (Martine McCutcheon) przez północnoirlandzki Daniela (Liam Neeson) do walijskiego Judy (Joanna Page).

S

Słowo „actually” pada w filmie 23 razy.

T

Thomas Brodie-Sangster, który zagrał Sama musiał nauczyć się grać na perkusji. Uczył go ojciec.

U

Scenę otwierającą i zamykającą film sfilmowano ukrytą kamerą w hali przylotów lotniska Heathrow w Londynie. Wszyscy podróżni i ich bliscy zostali oczywiście poproszeni o zgodę na wykorzystanie ich wizerunku w filmie.

W

Kultowe wyznanie miłości Marka (Andrew Lincoln) z użyciem zapisanych odręcznie kartonów było inspirowane teledyskiem do piosenki „Subterranean Homesick Blues” Boba Dylana.

Z

Miłośnicy komedii romantycznych wiele zawdzięczają twórcy „To właśnie miłość”. Richard Curtis napisał także scenariusze filmów: „Cztery wesela i pogrzeb”, „Notting” Hill”, „Dziennik Bridget Jones” i „Czas na miłość”.

Komentarze 6

Kataryna
4 736
Kataryna 4 736
#223.12.2021, 15:28

Lubie :)

botffinka
938
botffinka 938
#323.12.2021, 20:16

Tez lubię, ale ubolewam, że nadal nie zrobili wersji do oglądania z dziećmi:(

Delirium
26 875
Delirium 26 875
#423.12.2021, 21:23

Co to za film? Lepszy od "Resident Evil"?

:p

Kataryna
4 736
Kataryna 4 736
#523.12.2021, 22:01

O niebo lepszy :)

Delirium
26 875
Delirium 26 875
#623.12.2021, 23:24

Eee, ty o niebie, ja o... ;p

W takim razie kto będzie oglądał jutro

Kevina? ;)