Do góry

Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii. Kto i jak może oddać głos

5 maja w Wielkiej Brytanii odbywają się wybory do lokalnych samorządów (councils). Radnych mogą wybrać także mieszkający na Wyspach Polacy, o ile wcześniej zdążyli zarejestrować się do udziału w głosowaniu oraz posiadają brytyjskie obywatelstwo, ewentualnie settled lub pre-settled status.

Kto może głosować?

  • osoby zarejestrowane do wyborów pod adresem podlegającym komisji wyborczej, w której chcą głosować
  • osoby, które ukończyły 18 lat, a w Szkocji i Walii – 16 lat
  • są obywatelem Wielkiej Brytanii lub Irlandii, są obywatelami jednego z państw Wspólnoty Narodów lub Unii Europejskiej
  • w przypadku Szkocji i Walii mogą też głosować osoby będące obywatelami innych państw, mające jednak zezwolenie na wjazd lub pobyt w Wielkiej Brytanii (w tym settled lub pre-settled status)

Poll card

Przed wyborami każdy, kto się wcześniej zarejestrował, otrzyma tzw. poll card, informującą, kiedy i w którym lokalu wyborczym należy głosować.

Oddać głos można tylko w lokalu wyborczym podanym na poll card.

Jeśli ktoś nie otrzyma informacji o głosowaniu, powinien skontaktować się z Electoral Registration Office.

W przypadku zgubienia poll card nadal można głosować.

Trzy sposoby głosowania

  • Głosować można osobiście, udając się 5 maja do swojego lokalu wyborczego pomiędzy godzinami 7 rano a 22:00.

  • Drugim sposobem jest głosowanie korespondencyjne. Aby oddać głos za pośrednictwem poczty należało wcześniej poinformować o tym Electoral Registration Office. Po otrzymaniu karty do głosowania należy ją niezwłocznie odesłać pod adres podany na kopercie zwrotnej.

  • Można też głosować przez pośrednika. Wcześniej należy pobrać i wypełnić specjalny wniosek i przesłać go do Electoral Registration Office. Należy to zrobić do godz. 17:00, 26 kwietnia.

W nagłych przypadkach, gdy nie możemy osobiście udać się do lokalu wyborczego, można ubiegać się o przyznanie pełnomocnictwa awaryjnego. Można to zrobić do godziny 17:00, 5 maja.

Jak oddać głos?

Radni w Anglii i Walii są wybierani w systemie „kto pierwszy ten lepszy” (First Past the Post). Głosuje się tylko na jednego kandydata w swoim okręgu wyborczym, a wygrywa ten z największą liczbą głosów.

W Szkocji i Irlandii Północnej radni są wybierani w tzw. systemie Single Transferable Vote. Kandydaci są wybierani w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Numer 1 wpisuje się w polu do głosowania obok tego kandydata, którego najbardziej popieramy. Numer 2 w polu do głosowania obok swojego drugiego kandydata i tak dalej, w zależności, ilu jest kandydatów na liście. Przy czym nie ma konieczności postawienia numerków przy każdym kandydacie. Można wskazać tylko jednego, dwóch lub na przykład trzech. Można też nie wskazać żadnego.

Jeśli zrobimy błąd, wypełniając kartę do głosowania, możemy poprosić o nową.

Gdy dotrzesz do lokalu wyborczego

Po przybyciu do lokalu wyborczego należy podać swoje nazwisko i adres obsłudze lokalu wyborczego.

Otrzymasz kartę do głosowania zawierającą listę kandydatów, na których możesz głosować.

Jeśli mieszkasz w Anglii, Walii lub Szkocji, aby zagłosować nie musisz mieć przy sobie żadnego dokumentu tożsamości, wystarczy podać swoje imię i nazwisko.

Aby głosować w Irlandii Północnej, należy okazać dokument tożsamości ze zdjęciem (paszport, prawo jazdy lub Eectoral Identity Card).

Nie musisz nawet zabierać ze sobą poll card.

Można głosować w więcej niż jednej komisji

Jeśli ktoś mieszka w więcej niż jednym miejscu lub np. jest studentem lub wykonuje zawód wymagajacy pobytu w innym rejonie kraju, może głosować w obu rejonach.

Wówczas należy zarejestrować się w obu komisjach wyborczych. Lokalne biura rejestracji wyborców (Electoral Registration Offices) sprawdzą każdy wniosek i poinformują, czy można zarejestrować się w obu rejonach.

Warto jednak zaznaczyć, że w tej chwili na taki ruch jest już za późno, gdyż termin rejestracji w Anglii, Walii i Irlandii Płn. minął 14 kwietnia, a w Szkocji 18 kwietnia.

Więcej informacji o wyborach 5 maja znajduje się na stronie gov.uk.

Szczegółowe informacje na temat procedury głosowania w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa można znaleźć na stronach:

gov.uk

barnet.gov.uk

electoralcommission.org.uk/england

electoralcommission.org.uk/scotland

electoralcommission.org.uk/wales

nidirect.gov.uk

Komentarze