Do góry

Wysyłasz świąteczne prezenty? Sprawdź, jak je zapakować

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i wielu Polaków mieszkających w UK będzie wysyłało prezenty najbliższym w Polsce. Jak zapakować świąteczne paczki, by bezpiecznie dotarły do Polski? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Maziak z serwisu Przesylarka.pl – porównywarki usług kurierskich.

5-warstwowy karton lepiej zabezpieczy transportowane prezenty niż cieńsze, wcześniej używane pudełko.

Wysyłam do rodziny paczkę z prezentami. Jak mam je zapakować?

KM: Przede wszystkim dobrze jest wybrać karton, który będzie mocny i dopasowany do zawartości. Ważne, aby opakowanie było solidne. 5-warstwowy karton lepiej zabezpieczy transportowane prezenty niż cieńsze, wcześniej używane pudełko. Używane kartony tracą swoje właściwości zabezpieczające, szybciej się rozdzierają i tym samym prezenty, które chcesz wysłać, mogą ulec uszkodzeniu w transporcie.

Czyli mam już solidny karton. Co dalej?

KM: Najlepiej, jeśli karton będzie nie tylko solidny, ale w miarę dopasowany rozmiarem do zawartości. Najczęściej pozostaje nam w środku pudełka wolna przestrzeń – dobrze jest ją zapełnić różnego rodzaju wypełniaczami, które nie tylko chronią zawartość paczki, ale też wygłuszają, dzięki czemu trudno osobom postronnym sprawdzić „na słuch”, co jest w paczce. Wypełniacze zapobiegają przemieszczaniu się towarów wewnątrz przesyłki. Mogą też być wykorzystywane kilkukrotnie.

Co może być takim wypełniaczem?

KM: Dobrze sprawdzają się: folia bąbelkowa, poduszki i maty powietrzne, styropian, czy specjalnie w tym celu produkowane gąbeczki do pudełek, na przykład Flopak lub bardziej ekologiczny Skropak. Jeśli nie masz tego rodzaju wypełniaczy, to możesz skorzystać ze zmiętych gazet czy starych kocy. Nie będą one tak pewne, jak wspomniane wcześniej profesjonalne wypełniacze, ale z pewnością lepiej uzupełnić wolną przestrzeń nimi niż zostawić pustą.

Po spakowaniu i wypełnieniu przesyłki, należy ją dokładnie okleić mocną i dobrą taśmą klejącą. Zabezpiecza ona karton przed otwarciem.

Czego nie robić?

KM: Na pewno nie można sklejać dwóch kartonów w jedną przesyłkę. Bardzo często kartony odklejają się od siebie, etykieta jest tylko na jednym z nich i druga część przesyłki się gubi. W takiej sytuacji bezpieczniej jest wysłać dwie osobne paczki.

Druga rzecz, której nie można robić, to owijanie kartonu sznurkiem lub folią stretch. Sznurek może wkręcić się w rolki taśmy sortującej, a folia utrudnia transport na taśmie. Nie zalecamy także wysyłania toreb podróżnych i bagaży jako opakowania. Powinny one zawsze być umieszczone w kartonie, w przeciwnym razie firmy kurierskie, jak DPD czy UPS, mogą odmówić przyjęcia przesyłki lub narzucić na nią dodatkową opłatę za ręczne sortowanie.

Dziękuję i zabieram się za pakowanie paczki :)

KM: Ja również dziękuję i przypominam, że oprócz pakowania, ważny jest także termin nadania paczki. Najlepiej jest wysłać przesyłki jak najszybciej – my, w Przesyłarce rekomendujemy termin 11 grudnia jako bezpieczny dzień składania zamówień, z odbiorem paczki z miejsca wysyłki 12 grudnia przez kuriera. Po tym terminie paczki wciąż będą odbierane i doręczane, jednak zwiększa się ryzyko, że paczki dotrą po Świętach.

W razie pytań – zapraszamy do kontaktu z Działem Obsługi Klienta Przesyłarka.pl.