Do góry

XIII Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK

Polska krajem chrześcijańskim historycznie, liberalnym w przyszłości - prawda czy złudzenie? Czy polski rząd po raz pierwszy w historii jest w stanie poprzeć młodych Polaków chcących studiować za granicą? W którym momencie sztuka narodowa staje się sztuką propagandową? To tylko niektóre z pytań nurtujące młodych Polaków studiujących na najlepszych brytyjskich uczelniach, na które będą starali się znaleźć odpowiedzi podczas XIII Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich.

Tegoroczna edycja Kongresu odbędzie się 31 stycznia i 1 lutego na uniwersytecie w Cambridge. Jest to największa konferencja studencka, która w tym roku zgromadzi ponad 400 polskich studentów z kilkudziesięciu brytyjskich uczelni oraz zaproszonych gości.

Na Kongresie w 2020 roku spodziewać się można dużej grupy studentów Cambridge, Oksfordu oraz prestiżowych londyńskich uczelni. Podczas Kongresu studenci uczestniczyć będą w panelach dyskusyjnych dotyczących najważniejszych tematów związanych nie tylko z ich studiami, ale również z ich przyszłością – polsko-brytyjskim światem polityki, kultury, nauki i sztuki.

Podczas poprzednich kongresów gośćmi byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, Tadeusz Różewicz, były minister Radosław Sikorski oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W tym roku zaproszenia przyjęli m. in. wicemarszałek Sejmu i kandydatka na urząd prezydenta RP Małgorzata Kidawa-Błońska, eurodeputowana prof. Danuta Hübner, poseł Adrian Zandberg, poseł Paweł Kowal, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, dziennikarz Tomasz Terlikowski, czy pisarz Jacek Dukaj.

Dyskusje z ich udziałem dotyczyć będą przykładowo roli Kościoła Katolickiego w polskim społeczeństwie, edukacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie, polskich kobiet sukcesu, prowadzenia własnego przedsiębiorstwa bądź uniwersalności sztuki polskiej.

Celami Kongresu jest integracja studentów i budowa sieci kontaktów między stowarzyszeniami studenckimi. Kongres ma też cel zdobycia kontaktów i rozmów z potencjalnymi pracodawcami i otwierania polskim studentom w Wielkiej Brytanii drogi powrotu do Polski. Nasz Kongres to pomoc dla polskich firm i organizacji w odnajdywaniu talentów wśród ambitnych Polaków studiujących za granicą

– mówi Filip Lurka, dyrektor finansowy kongresu.

W programie kongresu jest także piątkowe przyjęcie w słynnym Fitzwilliam Museum, uroczysta kolacja w Selwyn College oraz sobotni bal, który w tym roku odbędzie się w Westminster College w Cambridge.

Szczegółowe informacje o Kongresie można znaleźć na Facebooku.

Panel dyskusyjny na Oxford Union podczas XII Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK. Fot. Materiały prasowe

Komentarze 5

Profil nieaktywny
Siema
#130.01.2020, 13:37

Wybory prezydenckie za niedługo... ciekawe czy do USA też poleci :) W UK i tak zdecydowana większość jest lewicowa, tam ma większe pole do nawracania ciemnoty :)