Do góry

Z polskich lotnisk najczęściej lata się do UK, Niemiec i Włoch

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował nowe dane z polskich lotnisk za 2018 rok. Można się z nich dowiedzieć, które z kierunków najczęściej wybierają pasażerowie.

Najwięcej lotów odbyli na trasach do i z Wielkiej Brytanii. W 2018 roku w obie strony odbyli prawie 7,98 mln podróży – o ponad 200 tys. więcej niż rok wcześniej. 

Na kolejnych miejscach są Niemcy, Włochy, Norwegia i Hiszpania.

Wielka Brytania, Niemcy i Norwegia w tym zestawieniu nie powinny dziwić, gdyż w tych państwach żyje najwięcej polskich emigrantów. Jeśli chodzi o Włochy czy Hiszpanię są to już raczej najpopularniejsze kierunki wypraw urlopowych.

W 2018 roku największy skok liczby pasażerów odnotowano za to do i z Ukrainy. W ubiegłym roku na trasach do tego państwa podróżowało 1,289 mln podróżnych – o ponad pół miliona ludzi więcej niż w 2017 roku. 

Spory wzrost odnotowano również na trasie do Izraela - o 320 tys. pasażerów więcej niż rok wcześniej. Z kolei najpopularniejszą trasą długodystansową dokonywaną z polskich lotnisk jest ta do Stanów Zjednoczonych.

Miastem, do którego najczęściej odbywane są loty z Polski pozostaje Londyn. Drugi jest Frankfurt nad Menem, a trzecie Oslo. Nieco mniej lotów odbywa się z Polski do Monachium i Paryża. Miasta, które zanotowały największy skok to Kijów i Tel Awiw.