Do góry

Zmarł Zbigniew Pełczyński. Wykładał filozofię w Oksfordzie

W wieku 95 lat zmarł Zbigniew Pełczyński, profesor filozofii politycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Poinformowała o tym założona przez niego Szkoła Liderów.

Zbigniew Pełczyński urodził się 29 grudnia 1925 roku w Grodzisku Mazowieckim. Miał 17 lat, gdy wstąpił do Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim.

„Miałem w życiu szczęście. Największym było to, że przeżyłem powstanie. Kolejnym, że trafiłem do niewoli na zachodzie Niemiec, więc wyzwolili mnie alianci. Służyłem w armii brytyjskiej, dostałem stypendium i zacząłem studia. Później dostawałem kolejne stypendia, aż zostałem profesorem Oksfordu – wspominał.

Clinton, Orban, Sikorski

Po zakończeniu II wojny światowej wyjechał z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Ukończył ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji. Był również absolwentem filozofii politycznej i politologii na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Od 1953 roku był wykładowcą na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na jego wykłady uczęszczali m.in. były prezydent USA Bill Clinton, premier Węgier Viktor Orban i były szef MSZ Radosław Sikorski.

W 1988 r. w imieniu milionera i filantropa George’a Sorosa założył w Polsce Fundację Batorego. W 1994 roku prof. Pełczyński założył Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych (obecnie Szkoła Liderów). Jej celem jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, a jednym ze środków intensywne szkolenia.

Komentarze 2

Negocjator
5 721 9
Negocjator 5 721 9
#128.06.2021, 10:43

Znowu nie ten nekrolog…