Do góry

Jak poradzić sobie z długiem na Wyspach?

Co 5 minut i 3 sekundy jeden z mieszkańców UK zostaje uznany za niewypłacalnego lub bankruta. Problem zadłużenia dotyczy również Polaków na Wyspach. Co robić, gdy gonią cię terminy spłaty, a twoje konto świeci pustkami?

Wielka Brytania oferuje sposoby na rozsupłanie finansowych węzłów. Fot. © alphaspirit - Fotolia.com

Zacznijmy od tego, czego robić NIE należy. Po pierwsze: zaciągać kolejnych pożyczek. Na takie rozwiązanie w akcie desperacji decyduje się niestety wiele osób. To prosta droga do wpadnięcia w spiralę długu. Po drugie: korzystać z usług firm oferujących “likwidację zadłużenia”. Z prostego powodu: pobierają one wynagrodzenie za usługę, którą można uzyskać bezpłatnie w instytucjach państwowych i charytatywnych.

Fachowa porada

Można i z pewnością warto. Bo zasady postępowania w przypadku zadłużenia zależą od indywidualnej sytuacji, w której najlepiej pomogą ci się zorientować specjaliści. W Wielkiej Brytanii działa kilka organizacji, które nieodpłatnie doradzają dłużnikom, jak wydostać się z opałów. Do najpopularniejszych należy Biuro Porad Obywatelskich (CAB), oferujące darmowe poradnictwo w szerokim zakresie tematów. Namiary na pozostałe instytucje znajdziesz w ramce. Innego typu organizacją, do której warto skierować swoje kroki, jest Turn2us. Jej konsultanci pomogą ci ustalić, na jakiego typu wsparcie finansowe możesz liczyć, na przykład w ramach pomocy socjalnej lub specjalnych grantów dla osób w trudnej sytuacji.

Nakaz administracyjny

Dłużnik w Wielkiej Brytanii zazwyczaj nie jest zupełnie bezradny. O ile postępuje racjonalnie, wykazuje chęć porozumienia się z wierzycielem i potrafi wykorzystać odpowiednie narzędzia prawne do swojej obrony. Jednym z nich jest tzw. nakaz administracyjny (administrative order). Jest to dokument wydawany przez sąd, który ustala wysokość rat spłaty zadłużenia na podstawie twoich przychodów i wydatków na utrzymanie. Dzięki temu nie musisz się martwić, że wierzyciel „zedrze z ciebie skórę”. Co więcej, dopóki wywiązujesz się ze spłaty rat, odsetki zostają zamrożone, a wierzyciel nie może się starać o szybsze odzyskanie należności. Nakaz administracyjny jest obciążony opłatą sądową w wysokości 10 proc. wartości raty. Ponadto mogą z niego korzystać tylko osoby, których zadłużenie nie przekracza 5 tys. funtów.

Polecenie kasacji długu

Innym sposobem na uporanie się z zadłużeniem jest tzw. polecenie kasacji długu (debt relief order, DRO). W tym przypadku górna granica zadłużenia wynosi 15 tys. funtów. Uzyskanie DRO jest znacznie trudniejsze niż nakazu administracyjnego, między innymi ze względu na rygorystyczne kryteria majątkowe. Aby starać się o polecenie kasacji długu, nie możesz mieć przedmiotów ani oszczędności o wartości przekraczającej 300 funtów ani samochodu wartego ponad tysiąc funtów. Ponadto twoje miesięczne dochody mogą być maksymalnie o 50 funtów wyższe niż całość miesięcznych wydatków związanych z utrzymaniem. DRO wydawane jest przez Urząd ds. Niewypłacalności (Insolvency Service) i można je uzyskać jedynie za pośrednictwem autoryzowanego doradcy (Licensed Insolvency Practitioner). O DRO warto się starać z tego względu, że po roku jego obowiązywania dług uwzględniony w poleceniu ulega kasacji. Dla osób zadłużonych na kwotę wyższą niż 15 tys. funtów rozwiązaniem jest dobrowolny układ indywidualny (IVA) z wierzycielem lub… bankructwo. O to, jak nie dopuścić do tego ostatniego, najlepiej dopytać w którejś z instytucji wymienionych poniżej.

Bezpłatne porady dla dłużników:

  • Citizens Advice Bureau – www.citizensadvice.org.uk

  • StepChange Debt Charity – www.stepchange.org

  • National Debtline – www.nationaldebtline.co.uk

  • Debt Advice Foundation – www.debtadvicefoundation.org

  • Christians Against Poverty – https://capuk.org

  • Civil Legal Advice – https://claonlineadvice.justice.gov.uk

  • Payplan – www.payplan.com

  • Shelter – www.shelter.org.uk

  • Business Debtline (pomoc dla samozatrudnionych) – www.bdl.org.uk

  • Debt Action NI (pomoc dla dłużników na terenie Irlandii Północnej) – www.debtaction-ni.net

Pomoc finansowa:

www.turn2us.org.uk – dzięki Turn2us dowiesz się, jakie zasiłki lub granty finansowe mogą ci przysługiwać od państwa lub organizacji charytatywnych

Formularz wniosku o nakaz administracyjny:

http://goo.gl/piRAlV

Polecenie kasacji długu (DRO):

Pełną listę kryteriów, które musisz spełnić, by starać się o DRO, znajdziesz na stronie http://goo.gl/TO14JU.

Komentarze 5

Profil nieaktywny
raytoo
#115.08.2014, 09:01

wonga, wonga, wonga !

astroman
8 078
astroman 8 078
#215.08.2014, 09:34

No chyba, że jesteś właścicielem banku, to wtedy skarb państwa pokryje twoje długi w zamian za udziały twojej zbankrutowamej firmy i luzik :).

Profil nieaktywny
Kajmanski
#315.08.2014, 11:58

Przedruk ze szmaltawca "Praca za Granica"...oj nisko redakcya upadla...

pozeracz
11 514
pozeracz 11 514
#415.08.2014, 13:08

w końcu napisali coś dla mnie :)

Negocjator
7 815 9
Negocjator 7 815 9
#502.09.2014, 10:55

No moim zdaniem z długiem poradzić sobie można o wiele lepiej niż z krótkiem.