Do góry

Samozatrudnienie: najczęściej zadawane pytania

Jeśli myślisz o prowadzeniu własnej działalności w UK, na pewno dręczy cię kilka pytań: o podatek, o ulgi, o rejestrację. Udzielamy odpowiedzi.

1. Rejestracja jako self-employed/sole trader/CIS

Jeśli chcesz zostać samozatrudnionym, przede wszystkim musisz się zarejestrować w HMRC.

Jeżeli nie zarejestrujesz się w ciągu 3 miesięcy od momentu kiedy zacząłeś być samozatrudnionym, możesz (nie musisz) dostać karą finansową z HMRC.

Aby dokonać rejestracji zadzwoń pod numer 0191 44 777 67, lub napisz email: [email protected].

Koszt rejestracji to £45.

2. Czy muszę płacić National Insurance jako osoba samozatrudniona?

Tak. Jeżeli jesteś self employed/sole trader to jesteś odpowiedzialny za płacenie podatku oraz National Insurance.

Zazwyczaj musisz płacić NIN Class 2. Czasami, po osiągnięciu pewnych rocznych przychodów, musisz także płacić National Insurance Class 4.

Na rok podatkowy 2014-15 NIN Class 2 wynosi £2,70 na tydzień, a National Insurance Class 4 płaci się gdy zysk przekroczy £7,956.

W roku podatkowym 2015-2016 będzie to £2.80 na tydzień w przypadku NIN Class 2.

Opłaty w ramach NI Class 4 będą naliczane w wysokości 9% zysku pomiędzy £8,060 a £42,385 oraz 2% od zysku powyżej £42,385.

National Insurance Class 2 możesz płacić na poczcie, ustawić direct debit lub transferem ze swojego konta bankowego.

Natomiast National Insurance Class 4 musisz zapłacić oddzielnie, do 31 stycznia wraz z ewentualnym podatkiem.

3. Kiedy płacę podatek jako self-employed?

Osoba samozatrudniona wystawia fakturę zleceniodawcy na pełną kwotę, bez odejmowania podatku. Nie oznacza to jednak, że nie płaci ona podatku: jest zobowiązana do zrobienia tego po złożeniu deklaracji podatkowej (Self Assessment tax return).

Generalnie doradzamy klientom aby odkładali 30% sumy którą zarobili na pokrycie podatku (Tax) oraz NIN Class 4 (National Insurance Number), ale konkretna suma do zapłaty będzie zawsze uzależniona od zysku firmy.

4. Skąd wiedzieć ile podatku mam zapłacić?

  • Podczas składania deklaracji podatkowej Self Assessment (online) będzie dostępna kalkulacja podatku oraz NIC Class 4, którą musimy zapłacić do 31 stycznia.
  • Podczas składania deklaracji mamy również okazje aby aplikować o ulgi podatkowe.

5. Skąd mam wiedzieć kiedy naliczać VAT?

  • Nie musisz naliczać VAT na żadne z towarów lub usług dopóki nie osiągniesz obrotu w wysokości £82,000.
  • Jeżeli przewidujesz, że w ciągu następnych 30 dni osiągniesz próg obrotu £82,000 to musisz zarejestrować się jako płatnik VAT.

6. Czy mogę policzyć koszty wynajmu domu oraz rachunki domowe (prąd, gaz, woda, council tax itp.) jako koszty firmy?

Tak. Możesz podliczyć koszty utrzymania domu, ale tylko i wyłącznie w procencie, w którym używasz pomieszczenia (pomieszczeń). Wysokość ulgi, którą możesz policzyć zależy także od liczby godzin pracy w domu (flat rate).

Ulga ta (zwana “use of home”) jest bardziej skomplikowana w momencie gdy firma jest Limited, więc najlepiej porozmawiać z księgową, która na pewno pomoże w tej kwestii.

7. Travel expenses/koszty podróży

Możesz wrzucić w koszty firmy koszty związane z podróżami służbowymi, np.: paliwo, ubezpieczenie auta (o ile ubezpieczenie jest również na biznes), road tax, serwis, bilety kolejowe/ autobusowe. Pamiętaj, że musisz zachować wszystkie rachunki.

Druga forma rozliczeń kosztów związanych z podrożą służbową, o ile nie jest to firma Limited to: mileage allowances.

Najlepszym wyjściem, jeśli nie jesteś pewny jak prowadzić swoje księgi finansowe, jest autoryzowanie Tax Agenta, wysyłając formularz 64-8.

Tax Agent to osoba, która jest wyznaczona przez Ciebie, i bierze odpowiedzialność za to co jest w Twojej deklaracji podatkowej.

Pamiętaj, że nie każdy księgowy, która nazywa się Tax Agentem naprawdę nim jest.

8. Zalety i wady pracy jako self-employed/sole trader:

Zalety: - Jesteś swoim szefem, niezależnym od kaprysów przełożonych. - Wybierasz sam gdzie, kiedy i jak długo pracujesz. - Negocjujesz ceny usług/towarów. - Możesz zarobić więcej w krótszym czasie, z tytułu możliwości pracy dla wielu klientów jednocześnie. - Jeżeli jesteś jedynym fachowcem w swojej dziedzinie na rynku dyktujesz ceny, często wyższe niż w innych regionach. - Różnica między polskim systemem: dziedzina twojej działalności jest płynna; mimo rejestracji jako “tynkarz” możesz wykonywać prace stolarskie, itp.

Aczkolwiek musisz wziąć pod uwagę wady:

  • Jesteś odpowiedzialny za swój biznes, i to Ty dbasz o wszystko; może to być przytłaczające.
  • Aby mieć pewność, że będzie cię stać na wszystkie rachunki, często musisz pracować gdzieś na cząstkę etatu, co w połączeniu z prowadzeniem własnej działalności może być meczące.

Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: 0191 44 777 67.

Komentarze