Do góry

Jak nie płacić za konto bankowe

Na co dzień zajmujemy się odzyskiwaniem opłat za konta bankowe. Ale zamiast odzyskiwać, lepiej w ogóle ich nie płacić. Nie każdy wie, że w każdej chwili możemy zażądać „downgrade’u” konta, czyli przejścia z płatnego na tańszy lub bezpłatny rachunek bankowy.

Konto płatne czy darmowe?

W idealnym świecie każdy Klient ma odpowiednią wiedzę – a sprzedawca mu ją zapewnia – aby samodzielnie dokonać dobrego wyboru usługi bankowej. Chcesz ubezpieczenia w podróży? Może Ci się przydać assistance samochodu? Boisz się utraty telefonu? Świetnie – wybierasz droższe konto, w którego cenie są różne ubezpieczenia i jeszcze inne usługi.

Ale jeśli nie podróżujesz, nie masz auta, i dobrze pilnujesz telefonu, to pewnie zamiast kilku lub dwudziestu kilku funtów miesięcznie wolisz za konto płacić okrągłe zero. Wtedy warto zmienić konto na darmowe. Każdy bank konsumencki w Wielkiej Brytanii oferuje darmowe konta.

Procedura

Z reguły to bardzo łatwe. Można wydać dyspozycję przez telefon lub w oddziale banku. Coraz powszechniej taka opcja jest dostępna w bankowości elektronicznej. Możesz wydać odpowiednią dyspozycję przez stronę WWW np. w Lloyds, czy NatWest.

W zależności od umowy z bankiem i jego wewnętrznych procedur, “downgrade” zacznie obowiązywać jeszcze tego samego dnia, nazajutrz, albo od początku kolejnego miesiąca.

Bank stara się o Twoje pieniądze

Oczywiście, banki starają się odwieść Klientów od decyzji o “downgradzie”. Spotkaliśmy się np. z sytuacją, w której przez telefon powiedziano Klientom (było to małżeństwo ze wspólnym kontem), że muszą przyjść do oddziału banku i obejrzeć filmy nt. usług, aby „móc świadomie podjąć decyzję”. Niekiedy bank nalega na wizytę w oddziale, gdzie pracownik stara się udowodnić Klientowi, ile ten ostatni zyskuje na płatnym koncie.

W naszej ocenie nie trzeba zgadzać się na takie wizyty. Choć oczywiście warto skorzystać, jeśli czujemy, że wciąż nie do końca wiemy, jak zadecydować. W przypadku, gdy rozmowa z infolinią skończy się odesłaniem do oddziału, możemy załatwić sprawę pisemnie. Wystarczy na kartce papieru napisać prośbę o “downgrade” i wysłać ją lub zanieść do banku. Taki wniosek powinien zawierać:

  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe posiadacza konta,
  • numer konta,
  • informację, na jaki typ konta (nazwę handlową darmowego konta w ofercie banku, np. “Basic Account” lub “Classic Account” w Lloydsie) chcemy przejść,
  • i oczywiście podpis.

Co ciekawe, banki często oferują „łapówkę” w wysokości 50–200 funtów za przejście do nich z konkurencji. Tak więc, jeśli myślimy o obniżeniu opłat, warto rozejrzeć się za bezpłatnymi kontami… w innych bankach. Jeśli zdecydujemy się na zmianę banku, nowy bank zajmie się wszystkimi formalnościami.

Zainteresuj się zwrotem opłat

A jeśli uważasz, że przy zakładaniu płatnego konta wprowadzono Cię w błąd, zainteresuj się zwrotem opłat. Przy pomocy prostego kalkulatora sprawdzisz w parę sekund, ile pieniędzy możesz odzyskać.


Anna Kaczmarczyk customer relations manager Omni Finances UK Ltd.

Omni Finances od 13 lat zajmuje się wsparciem finansowym dla Polaków w UK, przede wszystkim odzyskiwaniem nienależnych opłat i kar. www.omniclaim.co.uk

Komentarze