Do góry

16. Festiwal Polskich Filmów w Londynie Kinoteka

Gdzie?

Londyn

Kiedy?

07.03.2018 - 29.03.2018


16 edycja KINOTEKI organizowana jest przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z Pola Arts Foundation, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i wspierana przez NP/SP Film.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się we współpracy z prestiżowymi instytucjami kultury w Londynie, takimi jak Barbican Centre, BFI Southbank, Regent Street Cinema, ICA, Calvert 22. Po raz pierwszy do grona festiwalowych partnerów dołączą podczas tej edycji takie organizacje jak JW3, Ognisko Polskie i Print Room at The Coronet.

Program festiwalu

Retrospektywa filmów Krzysztofa Krauze i Joanny Kos–Krauze

KINOTEKA rozpoczyna się 7 marca w BFI Southbank pokazem ostatniego wspólnego filmu Krzysztofa Krauze i Joanny Kos–Krauze – „Ptaki Śpiewają w Kigali”. W ramach festiwalu, w BFI Southbank będzie można śledzić kontynuację retrospektywy największych dzieł duetu – „Mój Nikifor” (2004) i „Papusza” (2013). Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Nowe Kino Polskie

W ramach sekcji Nowe Kino Polskie (w tym roku w kinach Regent Street Cinema, ICA i JW3) będzie można zobaczyć m.in. „Dzikie Róże” Anny Jadowskiej, „Amok” Kasi Adamik, „Człowieka z Magicznym Pudełkiem” Bodo Koxa oraz „Sztukę Kochania – historię Michaliny Wisłockiej”.

100 lat niepodległości Polski

Jako część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, KINOTEKA przedstawi specjalnie wyselekcjonowaną kolekcję filmów stworzonych w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku. W sekcji znajdują się dramaty, komedie oraz trudnodostępne polskie filmy nieme. Wśród nich m.in.: „Manewry Miłosne” (1935) czyli historia dwójki ludzi, którzy usiłują wydostać się z zaaranżowanego małżeństwa, „Czy Lucyna to Dziewczyna?” (1934) – film o młodej kobiecie, która sprzeciwia się normom społecznym i zostaje inżynierem oraz „Bestia” (1917) – skarb polskiego kina niemego z udziałem Poli Negri. Po pokazie „Bestii” goście bedą mieli okazję wziąć udział w „potańcówce”, imprezie stylizowanej na lata dwudzieste XX wieku, ze specjalnie zaprojektowanymi koktajlami i muzyką z epoki.

Współpraca z National Centre for Jewish Film

We współpracy z National Centre for Jewish Film, KINOTEKA ma z kolei zaszczyt pokazać „Der Purimspiler” (ang. „The Jester”, 1937), świeżo odrestaurowany musical nakręcony w języku jidysz (25 marca w JW3). Film przedstawia historię wędrowca, który osiada w małej wiosce i zaczyna pracę jako szewc. Ta szczególna opowieść przeniesie widownie w czasie do XX-lecia międzywojennego w południowej Polsce. W tegorocznym programie znajduje się również film „Dzieci Ireny Sendlerowej” (2009).

Gala zamknięcia

KINOTEKĘ zakończy specjalna Gala Zamknięcia w Barbican Centre 29 marca. Pokazany zostanie cyfrowo odrestaurowany Zew Morza (1927) w reżyserii Henryka Szaro – epicka opowieść miłosna łącząca kino morza i romans, gwiazdy kina niemego i oficerów Polskiej Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych.

Wydarzenia towarzyszące

ICA zaprasza na warsztaty z mistrzami polskiego kina i plakatu filmowego: 17 marca odbędzie się pokaz wczesnego filmu Krzysztofa Zanussiego „Struktura Kryształu” (1969), zakończony spotkaniem z tym wielokrotnie nagradzanym reżyserem.

24 marca publiczność fascynująca się polskim plakatem będzie miała okazję zobaczyć document „Commissioned: The Art of the Polish Film Poster”, ukazujący przegląd i analizę plakatów Andrzeja Klimowskiego, jednego z największych twórców polskiego plakatu. Pokaz filmu będzie cześcią całodniowych zajęć koncentrujacych się na sztuce tworzenia plakatów filmowych.

Bankiet Supper Club Cinema: Wszyscy miłośnicy dobrej kuchni będą mieli szansę delektować się bankietem zorganizowanym w ramach Supper Club Cinema po pokazie filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Podwojne Życie Weroniki” 23 marca w Calvert 22. KINOTEKA we współpracy z KinoVino i Sezonownikiem zaprasza na tematyczną kolację autorstwa Flavii Borawskiej, wschodzącej gwiazdy polskiej sceny kulinarnej.

Teatr – „Kometa” Bruno Schulza: Print Room at The Coronet ugości brytyjską premierę spektaklu „Kometa” (pokazy w dniach 20-24 marca) w reżyserii Teresy i Andrzeja Wełmińskich. Produkcja teatralna połączona będzie z pokazami krótkometrażowej animowanej adaptacji „Ulicy Krokodyli” (1986) Quay Brothers.

Pełen program festiwalu oraz listę zaproszonych gości można znaleźć na stronie Kinoteka.org.uk.

Komentarze