Do góry

"Bajka" o upadku komunizmu na Fringe

Gdzie?

Edynburg

Kiedy?

4.08.2016 - 28.08.2016


Jednym z interesująco zapowiadających się wydarzeń podczas tegorocznego festiwalu Fringe w Edynburgu będzie spektakl Katarzyny Lech - Rewolucja Balonowa/ Bubble Revolution

zrzut ekranu z youtube.com

Bo my, Polacy, albo jak o nas pogardliwie na zachodzie mówią, Polaczki, my, złodzieje samochodów, chlejusy, awanturnicy, nie umiemy inaczej. Ojciec prać? Prać! Najlepiej w Perwolu albo Pollenie. Umiemy robić tylko rewolucje - Julia Holewińska, Rewolucja Balonowa

55 lat po tym jak Mur Berliński podzielił Europę, 40 lat po pojawieniu się kartek na cukier, 27 lat po upadku komunizmu, 24 lata po pierwszej lodówce Coca-Coli w Polsce, Polish Theatre Ireland (PTI) debiutuje na Festiwalu Fringe w Edynburgu z rewolucyjno-bajkowym monodramem o dorastaniu w Polsce w czasach komunizmu i po jego upadku.

Rewolucja jest historią dziecka marzącego o nielimitowanych zapasach Nutelli, dziewczyny chcącej zostać Michealem Jacksonem i kobiety poszukującej harlequinowej miłości. Wraz z Wiktorią, zwaną Vicą, przeniesiesz się w magiczną podróż wypełnioną zapachami, smakami i dźwiękami przeszłości, w czasy wyrobów czekoladopodobnych, wody kolońskiej Brutal, Papa Dance, lalek Petra, i Dynastii. Vica pragnie żyć wspomnieniami, ale okazuje się, że jej świat wyobraźni nieuchronnie zakłóca jednobarwna kapitalistyczna rzeczywistość…

Interesujący i dający do myślenia spektakl, który patrząc na na postkomnistyczną rzeczywistość, pyta czy możliwe jest szczęśliwe zakończenie - Irish Theatre Magazine

Rewolucja Balonowa jest manifestem Polaków urodzonych w latach osiemdziesiątych, pokolenia Woodstock, Pepsi i Polonii 1.

To pokolenie, nazwane niegdyś przez Newsweek ‘fatalni trzydziestoletni’, to ludzie najbardziej zawiedzeni dwudziestoletnią zmianą ustrojowo-społeczną w Polsce. Duża część z nich wyemigrowała do Szkocji, Irlandii i Anglii po otwarciu granic w maju 2004.

W postać Wiktorii wciela się polska aktorka i jedna z założycielek Polish Theatre Ireland Kasia Lech. Reżyserii podjął się irlandzki aktor i reżyser John Currivan, który współpracuje z teatrem niemal od początku. W Rewolucji teatr immersji i elementy multimedialne przywołują smaki, dźwięki i zapachy przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Celem jest wywołanie wspomnień wśród polskiej widowni, ale także „przetłumaczenie” doświadczeń Wiktorii widzom zagranicznym i przywołanie ich własnych wspomnień z dzieciństwa.

Jak mówi Kasia Lech, aktorka i współtwórca spektaklu:

Obecna sytuacja społeczna i polityczna oraz negatywne nastroje wokół Polaków wskazują na potrzebę budowania relacji, które nie są oparte na uprzedzeniach. Rewolucja Balonowa opowiada o zmianach, społeczności i dzieleniu się, o spotkaniach i dialogu (…) Chcę zmienić to, jak postrzegane jest słowo ‘foreigner’. Podczas angielskojęzycznych spektakli będzie się można nauczyć kilku słów po polsku. Spektaklowi towarzyszy wirtualna wystawa wspomnień o latach ‘80 i ‘90 w Polsce. Mam nadzieję, że Polacy będą ją polecać swoim znajomym, którzy nie wiele wiedzą o tamtych czasach

Rewolucja Balonowa przyjeżdża do Edynburga dzięki wsparciu Faculty of Arts and Humanities i School of Music and Performing Arts na Canterbury Christ Church University, Polish Aid Foundation Trust, Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej w Edynburgu i Instytutu Adama Mickiewicza.

Informacje:

  • Tytuł: Bubble Revolution/Rewolucja Balonowa
  • Daty: 4-28 sierpnia (poza 16-tym) o 13.45 (6 i 20 sierpnia spektakle odbędą się po polsku)
  • Długość: 55 minut
  • Miejsce: Magic @ New Town Theatre, Freemasons Hall, 96 George Street, Edinburgh, EH2 3DH
  • Bilety: tickets.edfringe.com

Pokazy przedpremierowe: £7 (£6); specjalna cena dla studentów i seniorów: £5, niedziela-środa: £9.00 (£7.50), czwartek-sobota: £10 (£8.50)

  • Wystawa i strona: www.bubblerevolution.com
  • Twitter: @Bubble_Rev #BubbleRevolution
  • Facebook: polishtheatreireland

Autor: Julia Holewińska Reżyser/współtwórca: John Currivan Aktor/współtwórca: Kasia Lech

Komentarze 7

Profil nieaktywny
beato
#101.06.2016, 08:35

Za uczciwą robotę byście się, cholera, wzięli zamiast na jarmarkach występować

TuneUp
78 452
TuneUp 78 452
#201.06.2016, 11:20

lol. stary komuch sie odezwal

filmowiec
10 601 2
filmowiec 10 601 2
#302.08.2016, 06:14

W Pułtuskim ratuszy siedział Anioł. Anioł miał fundusz na tzw. kulturę, a że takich Pułtusków jest w Polsce bez liku, więc znalazła się nisza dla różnej maści artystów, twórców i takich co nie wiadomo do końca czy oni coś tworzą czy nie a jeśli już to nie wiadomo co. Jeśli mieścina była wiochą fundusz był mały, więc zamiast ściągać artystów, organizowano wycieczki dla gawiedzi do Warszawy, do teatru. Tak to wyglądało kiedyś. Dziś Anioła zastąpiły fundacje rządowe i pozarządowe, użyteczności publicznej, non profit i profit. Mamy internety i żeby być artystą trzeba stworzyć sobie ideologię i pchać się do tych instytucji drzwiami i oknami. To znaczy jak wyproszą cię przez drzwi, wchodzisz oknem.

filmowiec
10 601 2
filmowiec 10 601 2
#402.08.2016, 06:17

Chciałem dodać jeszcze filmik z "jutube" ale nie chcial wejsc wiec daje linka: https://www.youtube.com/watch?v=t-w...

astroman
8 078
astroman 8 078
#502.08.2016, 17:35

Bubble Revolution to raczej "bańkowa rewolucja" a nie balonowa.
Balonowa, to by była "Baloon Revolution".

Profil nieaktywny
beato
#602.08.2016, 20:48

zależy jakie balony masz na myśli. Guma balonowa (do żucia) to bubble gum

astroman
8 078
astroman 8 078
#703.08.2016, 10:58

To w polskim wolnym/zwyczajowym tłumaczeniu jest guma balonowa. Dosłowne tłumaczenie, to guma bańkowa. W angielskim balon (baloon) referuje do elastycznego obiektu który unosi w powietrzu po wypełnieniu gazem - wpisz baloon w google i znajdziesz definicję.
Patrząc na pierwsze zdjęcie w artykule, widać tam balony (baloons), a nie bańki, więc bardziej poprawne tłumaczenie tytułu sztuki było by "Baloon Revolution".
Ja nie widziałem sztuki, więc może tytuł referuje do czego innego, ale jeżeli tytuł odnosi się do balonów jak na zdjęciu, to słowo "bubble" takich balonów nie opisuje, tylko słowo "baloon".