Do góry

Festiwal im. Jane Stirling

Gdzie?

Szkocja, Polska

Kiedy?

22.04.2017 - 13.05.2017


Jane W. Stirling (1804-1859), szkocka arystokratka i uczennica Fryderyka Chopina, pod koniec jego życia udzieliła mu pomocy. Ma również wkład w ocalenie dziedzictwa polskiego kompozytora, który to fakt jest mało znany.

To właśnie Jane Stirling pomogła siostrze Chopina Ludwice Jędrzejowiczowej w słynnym nielegalnym przewiezieniu serca kompozytora z Paryża do Warszawy. To ona również skupowała przedmioty związane z życiem i działalnością Chopina, przekazując je później rodzinie naszego genialnego rodaka, czego przykładem jest jeden z jego fortepianów, znajdujący się obecnie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Ona też dbała o pamięć o Chopinie po jego śmierci.

Festiwal im. Jane Stirling. Fot. Materiały prasowe

W hołdzie Jane Stirling powstał projekt festiwalu jej imienia. Organizuje go Fundacja “Projekty z kulturą”. Festiwal będzie miał miejsce zarówno w Polsce, jak i w Szkocji. Obok koncertów z udziałem cenionej Anny Dębowskiej, a także innych utalentowanych pianistów, festiwal obejmować będzie prezentacje poezji, czytania listów Fryderyka Chopina, jak również wykłady o charakterze kulturoznawczym. W festiwalu wezmą udział potomkowie Jane Stirling: Patrick Stirling-Aird i Susan Stirling-Aird z Kippenross.

Program Festiwalu

Szkocja

  • 22 kwietnia, 19.00 - “The Young for Jane Stirling” - Holy Trinity Church, Stirling

  • 23 kwietnia, 17.30 - “Nocturnalia” - Bamff House, Perthshire (wymagane zaproszenia)

  • 28 kwietnia, 19.00 - “An Evening with Jane Stirling” - Edinburgh Society of Musicians, Edinburgh

  • 29 April, 16.00 - “An Hour with Frederick Chopin at 10 Warriston Crescent” (Dr Lyszczyński’s flat) - John Willmett & Anna Dębowska - Edinburgh (wymagane zaproszenia)

Polska (Kraków)

  • 11 maja, 13.00 - Otwarcie wystawy fotograficznej “Jane Stirling i Fryderyk Chopin. Szkocja 1848”, Kraków

  • 11 maja, 17.00 - “Fryderyk, Jane i ich fortepian” - Sala Zielona Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Kraków (wymagane zaproszenia)

  • 12 maja, 17.30 - koncert muzyczno-narracyjny “Wieczór z Jane Stirling” - Aula Jagiellońska Collegium Maius UJ, Kraków

  • 13 maja, 18.00 - koncert muzyczno-poetycki “Młodzi dla Jane Stirling” - Aula Akademii Muzycznej w Krakowie Florianka, Kraków

Komentarze