Do góry

Festiwal muzyczny na 25 lat Polish Association Aberdeen

Gdzie?

Aberdeen

Kiedy?

20.01.2017 - 04.02.2017


Polish Association Aberdeen, organizacja założona przez potomków polskich kombatantów, świętuje 25 lat istnienia festiwalem „Polish-Scottish Mini Festival (Celebrating 25 Years of Polish Association Aberdeen)”.

Jak mówi Mateusz Łagoda, główny organizator festiwalu z ramienia Polish Association Aberdeen:

Sukces dotychczasowych wydarzeń muzycznych PAA, w tym festiwalu „Polish-Scottish Commemoration and Celebration” na jesieni 2017 roku oraz wyjazd muzyków z Aberdeen na festiwal „Nakielsis Cantat” w tym samym czasie, utwierdził mnie w przekonaniu, że warto promować polską kulturę w Szkocji i wymianę kulturową między Polską i Szkocją.

Chciałbym, żeby polski festiwal w Aberdeen na przełomie stycznia i lutego 2018 roku, po raz pierwszy zorganizowany w 2017 roku, został stałym punktem polonijnego kalendarza wydarzeń w Szkocji. Ćwierćwiecze mojej organizacji wydawało się świetną okazją, by w ramach festiwalu muzycznego zrobić coś specjalnego.

Wśród gości festiwalu znajdą się zespoły „Jakim Cudem”, „Formacja”, wykładowcy Instytutu Muzyki w Cieszynie: prof. Tomasz Orlow, dr Wojciech Golec, mgr Marcin Zupański oraz dr Magdalena Szyndler z grupa studentów „FolkUS” z Uniwersytetu Śląskiego.

Plan imprezy:

20.01, sobota:

24.01, środa:

26.01, piątek:

  • Zabawa taneczna:Polish Scottish Ceilidh”. Start o 19:00.

  • Wykonawcy: Danse McCabre, ceilidh band grający do tańca ceilidh, jak również polskie tańce jak polonezy i krakowiaki oraz: Jakim Cudem, Polish Scottish Song and Story Group, FolkUS, muzycy z Instytutu Muzyki na Uniwersytecie Śląskim, grający góralską muzykę ludową.

  • Miejsce: The Blue Lamp, 121 Gallowgate, AB25 1BU Aberdeen.

27.01, sobota:

28.01, niedziela:

  • Wykłady dr. Wojciecha Golca i mgr. Marcina Żupańskiego z okazji Holocaust Memorial Day. Prof. Tomasz Kawski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy będzie z kolei mówił o „Oneg Szabat”; Żydach i Polakach, którzy uwiecznili zagładę Żydów w warszawskim gettcie.

29.01, poniedziałek:

02.02, piątek:

04.02, niedziela:

  • Koncert:Polish Scottish Sea Shanty” o 18:00. Wykonawcy: „Formacja” oraz muzycy z SC&T, którzy uczą się tradycyjnej szkockiej muzyki i nie tylko, zaprezentują szkockie szanty morskie na University of Aberdeen.

  • Miejsce: The Blue Lamp, 121 Gallowgate, AB25 1BU Aberdeen.

Festiwal muzyki polskiej w Aberdeen 2017. Fot. PAA.

Organizatorami festiwalu, poza Polish Association Aberdeen, są Aberdeen City Council, Creative Funding, polski konsulat w Edynburgu, University of Aberdeen (Elphinstone Institute & Student Residents Assistants) oraz Kuźnia Polska w Szkocji.

Komentarze