Do góry

Uskrzydleni husarze – pokaz

Gdzie?

Leeds

Kiedy?

26.08.2017 - 28.08.2017


Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie wraz z Royal Armouries Museum w Leeds zaprasza na spektakularny pokaz rekonstrukcyjny elity polskiej kawalerii XVII wieku – Husarii.

O pokazie

Jeźdźcy wystapią w oryginalnych sidemnastowiecznych strojach husarskich i zademonstrują przebieg historycznej musztry, z uwzględnienim pokazu umiejętności poslugiwania się szablą, lancą i pistoletem. W pokazie wezmą udział jeźdźcy z grupy Banner Hussars. Imprezie będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Husaria – chluba oręża polskiego” Andrzeja Wiktora i Marcina Lipińskiegoo.

Głównym organizatorem jest Royal Armouries Museum w Leeds, gdzie od dwudziestu lat rozgrywany jest prestiżowy turniej rycerski w gonitwach konnych w zbroi z kopią – Easter Tournament. W roku 2015 po raz pierwszy uczestniczyła w nim drużyna z Polski, zgarniając zarówno trofeum w rozgrywkach drużynowych jak i indywidualnych. W roku 2016 zespół w składzie Jan Gradoń i Jarosław Struczyński ponowił swój sukces.

Data i miejsce

Kiedy: 26-28.08 (sobota, niedziela, poniedziałek) codziennie o 12:00 i 15:00.

28 sierpnia (poniedziałek) honorowym gościem podczas pokazów będzie Jego Ekscelencja Ambasador RP w Londynie Pan Arkady Rzegocki.

Gdzie: Royal Armouries Museum Armouries Drive Leeds

LS10 1LT

Bilety: W cenie £3,5 (zniżka), £6 (bilet normalny) i £15 (wejście rodzinne) do nabycia na www.royalarmouries.org

O husarii

Zazdrościli jej obcy monarchowie, podziwiali ją cudzoziemcy. Ta najskuteczniejsza kawaleria świata, przez ponad sto lat nie poniosła poważniejszej porażki, zwyciężając w bitwach między innymi wojska moskiewskie, szwedzkie, tatarskie, tureckie, przynosząc chwałę wielkiej Unii Polsko-Litewskiej.

Na sukces Husarii składały się świetne dowództwo, taktyka, wysokie morale i tężyzna fizyczna kawalerzystów. Tym jednak, co najbardziej fascynowało, a jednocześnie odstraszało wroga, była majestatyczna zbroja okryta fragmentami skóry lamparta czy niedźwiedzia, z charakterystycznymi skrzydłami orła przymocowanymi do drewnianych ram i siodła. Husarzy sami siebie określali „skrzydlatymi aniołami śmierci”, a ich wygląd miał przywodzić na myśl istoty o nadprzyrodzonych siłach. Wygląd Husarzy wciąż fascynuje pięknem, czego prężnie rozwijający się ruch rekonstrukcji historycznych jest najlepszym dowodem.

Patronat honorowy nad projektem objął Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze