Do góry

Spektakl „Źródło”

Gdzie?

Londyn

Kiedy?

13.10.2018, 14.10.2018


„Źródło” to tytuł nie tylko spektaklu, ale także jednej z najwspanialszych pieśni Jacka Kaczmarskiego. 35 lat temu była ona pieśnią przewodnią grupy młodych aktorów w Londynie, „przywianych” na emigrację przez śnieżną zawieję stanu wojennego. Ta pieśń towarzyszy im nadal, gdy w powiększonym i odmłodzonym już zespole Sceny Polskiej.UK obchodzą setną rocznicę odzyskania przez Ojczyznę niepodległości. Pieśń o źródle, które wciąż bije niezależnie od miejsca i zmieniających się czasów, określa ich stosunek do kraju i ich postawę jako Polaków zagranicą.

Tu, na obczyźnie, rodziła się i rozwijała myśl, i działalność wyzwoleńcza; na „paryskim bruku” powstawały genialne dzieła Wielkiej Emigracji; we włoskich kampaniach formowały sie Legiony Polskie, pod angielskim niebem lotnicy polscy ginęli za wolność waszą i naszą, a myśliciele i działacze polityczni kładli podwaliny pod Polskę wolną od komunizmu, bezkrwawo zmieniając bieg historii.

W spektaklu opartym na najpiękniejszej poezji emigracyjnej (od Mickiewicza poprzez Hemara i Balińskiego aż po poetów dnia dzisiejszego) usłyszymy piosenki Jacka Kaczmarskiego i znane piosenki legionowe w nowych, współczesnych aranżacjach!

Spektakl powiązany będzie z unikalnym materiałem filmowym, w którym o wyzwoleńczych tradycjach emigracji polskiej usłyszymy z ust byłego Prezydenta RP na wygnaniu Edwarda Raczyńskiego, bohaterskiego Generała Maczka oraz całej plejady działaczy politycznych i ludzi zaangażowanych w życie publiczne Polonii.

Gdzie i kiedy:

13 października (sobota), godz.19:00

14 października (niedziela) godz.16:00 i 19:30

Teatr POSK-u, 238-246 King St, Hammersmith, London W6 0RF

Bilety:

W cenie £20, £15, £12 dostepne online na stronie www.scenapolskauk.eventbrite.co.uk/, telefoniznie pod nr. tel.07955389058.

Kasa teatru od 2 października w godz.18:00 - 20:00

Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Scenariusz i reżyseria: Helena Kaut-Howson

Kierownictwo muzyczne: Daniel Łuszczki

Opracowanie medialne: Arkadiusz Kazubek

W spektaklu udział biorą najpopularniejsi artyści Sceny Polskiej: Joanna Kańska, Magda Włodarczyk, Renata Chmielewska, Teresa Greliak Janusz Guttner, Jarek Ciepichał, Paweł Zdun, , jak również po raz pierwszy na naszej scenie Klaudia Budziłek, Michał Kusztal i Jarosław Zawadko. Do zespołu przyłączy się gościnnie ulubienica publiczności – Dorota Zięciowska.

Komentarze