Do góry

The Wojtek Day 2019 w Edynburgu

Gdzie?

Edynburg

Kiedy?

25.05.2019


Organizatorką The Wojtek Day 2019 jest Aileen Orr, wielka przyjaciółka Polski i Polaków oraz autorka słynnej książki „Wojtek the Bear: Polish War Hero”. To dzięki jej inicjatywie w 2015 roku w Princes Street Gardens, w samym sercu Edynburga, odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka.

Wojtek był niedźwiedziem, którego polscy żołnierze z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim maszerujący wraz z armią gen. Andersa przygarnęli w Syrii. Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. Nadano mu nawet stopień kaprala. Po wojnie trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. To właśnie tam po raz pierwszy zobaczyła go Aileen Orr.

W sobotę 25 maja o godz. 11:00 pod pomnikiem Wojtka w Edynburga spotkają się uczniowie polskich szkół, harcerze oraz przedstawiciele Polonii. Obecni będą także zwykli mieszkańcy miasta, Polacy i Brytyjczycy.

Celem wydarzenia jest uczczenie żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Zostanie odśpiewany polski hymn, jak również „The Flower Of Scotland”, co ma podkreślić szczególne więzy łączące Polskę i Szkocję.

Komentarze