Do góry

Polska Szkoła Sobotnia w Hawick

Kategoria:
Szkoły sobotnie
Obszar:
Hawick

Opis

GRUPA PRZEDSZKOLNA "BIEDRONKI"
Zajęcia dla grupy przedszkolnej przygotowywane są na podstawie podręczników zredagowanych specjalnie dla dzieci polonijnych. W trakcie zajęć odbywają się zabawy integracyjne, które uczą nowych słów oraz ćwiczą komunikację w języku polskim. Jest również czas na ćwiczenia przygotowujące małe rączki do pisania w następnych klasach poprzez m.in. kreślenie szlaczków, rysowanie oraz kolorowanie.

Klasa I
Zajęcia w klasie I skupione są na nauce czytania i pisania po polsku. Główne narzędzia pracy to: "Elementarz dziecka polonijnego" oraz ćwiczenia "Uczę się pisać" autorstwa M. Pawlusiewicz. Program ten jest uzupełniony autorskimi zajęciami poszerzającymi wiedzę językową z zakresu frazeologii, gramatyki i ortografii oraz przybliżającymi najmłodszym polską historię i kulturę.

Klasy II-III
Grupa ta obejmuje dzieci w wieku od 7 do 10 lat.
Lekcje przygotowywane są w oparciu o "Podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą".
Nauczyciel wykorzystuje podreczniki Malgorzaty Pawlusiewicz: "Asy z 2 klasy" oraz " Z uśmiechem i słońcem". Dodatkowo na zajęciach omawiane są całe lektury lub ich fragmenty odpowiednie dla tej grupy wiekowej.

Klasy IV-VI oraz VI+
Najstarsza grupa w Polskiej Sobotniej Szkole w Hawick jest podzielona na następujące klasy: 4,5,6 oraz 6+.
Klasy 4-6 korzystają z wielu dostępnych podręczników, między innymi z książek M. Pawlusiewicz, podręczników i ćwiczeń „Miedzy Nami” A.Luszczak i Anny Murdzek czy „ To Lubię” zbiorowego autorstwa. Wiele materiałów jest przygotowywanych przez nauczyciela bezpośrednio pod kątem danej tematyki oraz dostosowanych do poziomu danej klasy.
Priorytetem klasy 6+ jest przygotowanie do egzaminu GCSE z języka polskiego jako obcego. Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie tego egzaminu jest AQA (Assessment and Qualifications Alliance) a sam egzamin sprawdza umiejętności czytania, pisania, słuchania oraz mówienia. Jedną z oczywistych korzyści przystąpienia do tego egzaminu jest uzyskanie dobrej oceny z języka polskiego jako obcego (poziom porównywalny do szkockiego NAT5), ale przede wszystkim sprawdzenie dotychczas zdobytych kompetencji językowych i kulturowych.
Klasa 6+ korzysta z podręcznika oraz ćwiczeń „Nowe Tematy” autorstwa M. Dunko-Kałużyńskiej, R. Jareckiej, M. Kozińskiej. Zochniak. Podręcznik ten jest zgodny z wymogami egzaminu GCSE i podstawą programową dla uczniów polskich uczących się za granicą (MEN, Warszawa 2010).
Od 2015 roku nasi uczniowie przystępujący do GCSE z języka polskiego odnoszą same sukcesy. Często egzamin ten zmienia ich nastawienie do rodzimego języka, motywuje zachęcając do obcowania z polską książką czy czasopismem. We wszystkich przypadkach uczniowie wracają po egzaminie, aby w nowym roku jako wolontariusze pomóc nauczycielom w młodszych klasach. To jest dla nas największą nagrodą i powodem do dumy

Kontakt

Numery telefonów:
Kom.
p
Pozostałe

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
Zamknięte
Sobota:
9:30 - 12:30
Niedziela:
Zamknięte

Lokalizacja

Ulica:
Hawick High School Buccleuch Road
Miasto:
Hawick
Kod pocztowy:
TD9 0EG