Do góry

Ocalić od zapomnienia – prywatne archiwa londyńskich Polaków będą dostępne w internecie

Podczas pobytu w Londynie archiwistki warszawskiej Fundacji Ośrodka KARTA zdigitalizują kilkanaście zbiorów fotografii i nagrają opowieści zasłużonych działaczy społecznych. Zgromadzone materiały trafią do archiwum KARTY w Warszawie i Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, który jest partnerem projektu.

Fot. Konrad Jagodziński / Ambasada RP w Londynie

Fotografie będzie można oglądać na stronie foto.karta.org.pl, a fragmentów nagrań posłuchać na portalu audiohistoria.pl. Część materiałów archiwalnych będzie również dostępna na portalu Ambasady RP w Londynie o historii emigracji niepodległościowej rzeczpospolitalondynska.pl.

Fundacja Ośrodka KARTA, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatu RP, wraca do Wielkiej Brytanii, aby kontynuować rozpoczętą rok wcześniej pracę. Archiwistki zaprosiły do współpracy osoby, które w swoich rodzinnych zbiorach przechowały fotografie o wartości historycznej. Jako jedna z pierwszych swoje archiwa domowe otworzyła pani prezydentowa Karolina Kaczorowska. Po zeskanowaniu na miejscu, zdjęcia zostaną opracowane i opublikowane w internecie, tak że fizycznie pozostaną nienaruszone w domach właścicieli. W ramach projektu zostaną przeprowadzone także nagrania rozmów ze świadkami historii, które trafią do największego w Polsce Archiwum Historii Mówionej.

„W ubiegłym roku odwiedziliśmy 15 rodzin. Zeskanowaliśmy i opublikowaliśmy w internecie 1000 fotografii. Wśród nich znalazły się unikatowe zdjęcia przedwojennych polskich miast i wsi, żołnierzy na frontach II wojny światowej, zesłańców ewakuowanych z ZSRR oraz obrazy z życia emigracji polskiej w brytyjskich miastach. Prywatne i niedostępne do tej pory zbiory stały się – za zgodą właścicieli – źródłem historycznym dla badaczy, studentów, uczniów i pasjonatów historii. W tym roku działamy wspólnie z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego, największym polskim archiwum poza granicami Polski” – mówi Joanna Łuba, wicedyrektor Fundacji Ośrodka KARTA ds. archiwów.

Dzięki współpracy z Ambasadą RP w Londynie wybrane zdigitalizowane materiały zostaną równolegle opublikowane na stronie internetowej rzeczpospolitalondynska.pl. Dwujęzyczny portal jest owocem wieloletniego projektu Ambasady RP w Londynie „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile”, który ma na celu popularyzację wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

„Przez całą długość trwania projektu zgromadziliśmy pokaźne zbiory archiwalne: wideo, audio i zdjęcia, ale temat pozostaje niewyczerpany. Stąd nasza współpraca z Fundacją Ośrodka KARTA. Dzięki profesjonalnej archiwizacji, osobiste zdjęcia wielu mieszkających w Londynie od II wojny światowej Polaków ujrzą światło dzienne i przybliżą rzeczywistość emigracyjną Polakom w Kraju i tym, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii dopiero w ostatnich latach” – powiedział Ambasador Witold Sobków.

Jeśli masz dostęp do niepublikowanych wcześniej zdjęć lub dokumentów związanych z Rządem RP na Uchodźstwie albo życiem społecznym emigracji, skontaktuj się z realizatorami projektu wysyłając email na adres: [email protected] lub [email protected].

Komentarze