Do góry

Powrót do Polski: formalności przed wyjazdem

Powrót do Polski wiąże się z biurokratycznym zamieszaniem, a nikt z nas nie lubi latać po urzędach - zwłaszcza tych polskich. Dlatego ułatw sobie życie i zastanów się, o co warto zadbać jeszcze przed opuszczeniem UK.

Jak nie pogubić się wśród formalności? Fot. Grzegorz W. Tężycki, CC SA 4.0

1. Rozlicz się z brytyjskim urzędem podatkowym - zwrot podatku

Podstawowym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o zwrot podatku jest formularz P85. Łatwo go pobrać z oficjalnej strony HM Revenue and Customs.

Wypełniamy go od A do Z, udzielając odpowiedzi na wszystkie znajdujące się w nim pytania. Oczywiście, piszemy czytelnie i w języku angielskim.

Do P85 należy dołączyć druk P45, który powinieneś dostać od swojego pracodawcy po rozwiązaniu umowy o pracę. Zostaną Ci one odesłane, kiedy urząd wyliczy, ile dokładnie podatku masz nadpłaconego.

Jeśli z jakichś względów pracodawca nie dopełni swoich obowiązków i nie dostarczy Ci formularzy P45, powinieneś dołączyć do P85 informację o wynagrodzeniu, tzw. payslip. Musisz się jednak liczyć z tym, że procedura odzyskiwania nadpłaconego podatku w takiej sytuacji będzie trwać o wiele dłużej. Dlatego warto przycisnąć swojego pracodawcę, by wydał druki P45.

Dokumenty należy złożyć z lokalnym oddziale HM Revenue and Customs.

Po zakończeniu całej procedury nadpłacony podatek jest przelewany na Twoje konto w Wielkiej Brytanii, dlatego nie śpiesz się z jego zamknięciem po powrocie do Polski.

Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości co do procedury, możesz skorzystać np. z darmowych porad udzielanych przez Citizens Advice Bureau (po wcześniejszym umówieniu porada jest dostępna również w języku polskim, dzięki usługom tłumacza).

2. Zadbaj o formalności związane z zasiłkiem dla bezrobotnych

Polska i Wielka Brytania są w Unii Europejskiej, dlatego podlegają przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osób. Dzięki temu ci, którzy nabyli prawo do zasiłku dla bezrobotnych w UK, mogą go transferować do Polski.

Warto pamiętać, że jest on dużo wyższy od jego polskiego odpowiednika - zwłaszcza przy korzystnym kursie walutowym.

Dlatego jest o co zabiegać. W końcu nikt nie da Ci gwarancji, że zaraz po przylocie dostaniesz pracę w Polsce.

Co ważne: o przyznanie tego zasiłku trzeba starać się jeszcze w UK. Po przylocie do Polski będzie to już niemożliwe, jeśli w UK nie miałeś statusu bezrobotnego. Jeśli 30. kończy Ci się umowa z pracodawcą, a 31. meldujesz się w Polsce, to nici z brytyjskiego zasiłku dla bezrobotnych.

Weź pod uwagę, że transferować do Polski można tylko Contribution-Based Jobseeker’s Allowance, a Income-Based Jobseeker’s Allowance już nie.

Jeśli chcesz wnioskować o wypłacanie Ci brytyjskiego zasiłku dla bezrobotnych już w Polsce, musisz pamiętać o tym, że należy się on jedynie osobie, która:

  • ma prawo do tego zasiłku w dniu wylotu do Ojczyzny
  • przez co najmniej 4 tygodnie przed wylotem była zarejestrowana jako osoba aktywnie poszukująca pracy w UK i była zdolna do jej podjęcia
  • wyjeżdża do Rzeczypospolitej z zamiarem znalezienia pracy
  • zarejestrowała się w polskim, powiatowym urzędzie pracy i złożyła wymagane dokumenty (druk U2, o który należy się zwrócić do Jobcenter Plus, on z kolei prześle ten drug do International Pension Center).

To na tym szczeblu zostanie podjęta decyzja o przyznaniu lub odmowie wypłaty zasiłku oraz transferze do Polski. Dopiero kiedy otrzymamy pozytywną opinię na druku U2, składamy go razem z innymi dokumentami w polskim urzędzie pracy.

Po powrocie do Polski zasiłek przyznany w UK będzie Ci wypłacany przez 3 miesiące, w szczególnych sytuacjach przez 6.

Jeśli wrócisz do Polski, kiedy wypłata tego zasiłku była zawieszona, nie będzie Ci on wypłacany w ogóle.

3. Zalegalizować dokumenty urzędowe wydane w UK

Chociaż obowiązuje zasada domniemania autentyczności dokumentów urzędowych wydanych za granicami Polski, w rzeczywistości bardzo często wymagane jest ich poświadczenie.

Kiedy dokumenty wydane zostały w państwie będącym członkiem Konwencji haskiej 1961 roku dot. legalizacji dokumentów urzędowych, obowiązuje tzw. poświadczenie apostille. Można je uzyskać w wyznaczonym urzędzie w kraju - w przypadku UK jest to Foreign Office.

Dokumenty urzędowe powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Niektóre akty prawne zawierają szczegółowy opis tego procesu np. rozporządzenia MEN-u. Jeśli jednak nie istnieje regulacja prawna, tłumaczenie dokumentu może wykonać zwykły tłumacz.

Należy zaznaczyć, że wszelkie opłaty za tłumaczenia dokumentów ponosimy my.

4. Zamelduj się w Polsce

Do 1 stycznia 2016 roku w Polsce trwa obowiązek meldunkowy. Dlatego jeśli zamierzasz zjechać do Polski na stałe jeszcze w tym roku, przeczytaj uważnie niniejszy podpunkt.

Przybywając w Polsce masz obowiązek się zameldować w miejscu Twojego stałego bądź czasowego (powyżej 3 miesięcy) pobytu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od dnia przybycia do tegoż miejsca.

Proces zameldowania jest dość prosty: należy w urzędzie gminy właściwym dla zamieszkałej przez nas nieruchomości złożyć odpowiedni formularz i przedstawić do wglądu dowód osobisty / paszport oraz prawo do lokalu.

W przypadku dzieci nieurodzonych w Polsce należy zacząć od zgłoszenia ich urodzenia do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to równoznaczne z ich zameldowaniem w miejscu popytu stałego rodziców lub rodzica, z którym przebywa.

5. Zadbaj o świadczenia zdrowotne

Wracając do Polski, powinieneś upewnić się, że masz prawo do opieki zdrowotnej na jej terytorium. I, że Twoi bliscy także je mają. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest tego gwarancją.

EKUZ pozwala jednak na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej tylko w sytuacji, gdy są one niezbędne i nie są przez nas wcześniej zaplanowane. Ważność karty jest ustalana przez organ je wydający i ustaje w momencie np. rozpoczęcia pracy, a tym samym płacenia przez pracodawcę naszych składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Komentarze 4

Zbychu_zPlebani
7 760
#110.09.2015, 09:18

poradnik dla "uchodźcy" w Polsce
pkt 1. przed pójściem do MOPSu po zasiłek wyłącz smartfona.
(znane są przypadki odmowy pomocy bo klientowi zadzwoniła w czasie wywiadu stara nokia 3310)

Judasz
6 175
Judasz 6 175
#210.09.2015, 21:05

Dla wracających z nie własnej woli ( np w drewnianej jesionce )
1. Jeżeli dbasz ( pomimo wszystko ) o zdrowie psychiczne - nie idź do MOPS-u bo się zdenerwujesz i może podnieść ci się ciśniene.....:)
PS. Zakładam że zdrowia fizycznego już nie masz.

Arkadiusz6
26
#308.10.2015, 16:57

Dostaniesz...oczywiscie zwrot podatku ale stracisz wUK prawo do emerytury ,Lemingu

Intransfer24
1
#405.07.2016, 10:27