Do góry

Jaka będzie Twoja emerytura (2)

W zeszłym tygodniu sporym zainteresowaniem cieszył się wśród naszych czytelników przewodnik po “workplace pension”. Przypominamy jednak, że “workplace pension” zapewnia tylko część środków na jakie możecie liczyć na stare lata. Podstawą emerytury w UK jest “state pension”.

©Fotolia/Maurizio Rovati

Czym jest “state pension”?

“State pension” to emerytura, którą dostanie większość mieszkańców UK. Można ją trochę porównać do polskiej emerytury ZUS-owskiej – ta również jest wypłacana przez państwo. Uprawnione do “state pension” w UK są osoby, które płacą National Insurance contribution (NI). NI pobierany jest automatycznie, gdy jest się zatrudnionym (employee) lub trzeba go samodzielnie opłacać w przypadku samozatrudnienia (self-employed).

Zgodnie z nowymi regulacjami, żeby dostać jakąkolwiek wypłatę emerytalną, trzeba opłacać składki NI przez co najmniej 10 lat (przy czym nie musi to być 10 lat z rzędu). To upoważnia do częściowej emerytury. Pełną zaś można otrzymać po pełnych 35 latach odkładania składek NI.

Niestety, nowa “state pension” jest raczej niska i zgodnie z przewidywaniami wynosić będzie ok. £151 tygodniowo. Niezbyt dużo, prawda? A jeśli przepracujesz mniej niż 35 lat, będzie ona proporcjonalnie niższa. Po przepracowaniu 25 lat dostanie się 25/35 z pełnej emerytury, czyli około £108.

Niemniej jednak to stałe pieniądze, na zdobycie których nie musisz się specjalnie silić - wystarczy mieć zatrudnienie, a przy okazji emerytura buduje się sama.

A co, jeśli nie pracuję, bo jestem w domu z dziećmi? Co z moim NI contribution?

Jeśli dostajesz Child Benefit, to nie musisz się martwić, Twoje składki NI są dotowane przez państwo (czyli otrzymujesz National Insurance Credits). Będzie tak do czasu, gdy Twoje dziecko ukończy 12 lat.

Państwo dotuje Twoje składki gdy:

  • otrzymujesz child benefits
  • otrzymujesz Jobseeker’s Allowance lub Employment and Support Allowance
  • otrzymujesz Carer’s Allowance
  • nie pracujesz z powodu choroby lub niepełnosprawności.

Nie jestem pewny, czy mam ciągłość w opłacaniu składek. Czy można to jakoś sprawdzić?

Oczywiście - wystarczy skontaktować się z HMRC – telefonicznie, listownie lub online. Pod poniższym linkiem otrzymasz więcej szczegółowych informacji:

W przypadku kontaktu internetowego przygotuj się, że będziesz musiał podać sporo danych. Przede wszystkim - jakie lata podatkowe chcesz sprawdzić, datę urodzenia, datę ślubu, datę zmiany adresu, poprzedni adres, dane swojego pracodawcy, ogólne dane na temat Twoich przychodów, dane małżonka. na szczęście, jeśli przygotujesz te informacje zawczasu, wypełnienie formularza online nie powinno zająć Ci więcej niż pół godziny.

Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz od HMRC po kilkunastu tygodniach.

Co, jeśli mam przerwy w opłacaniu składek?

Możesz je opłacić po czasie, w ramach tzw. “Voluntary Contribution”. Warto to rozważyć, bo im więcej lat masz opłaconych, tym większa będzie Twoja rządowa emerytura. Ale uwaga, możesz uzupełnić w ten sposób tyko ostatnie 6 lat, liczone do 5 kwietnia danego roku. Czyli np. do 5 kwietnia 2017 roku możesz uzupełnić braki w składkach od roku podatkowego 2010/2011.

A co, jeśli nie dożyję swojej emerytury?

W takich przypadku Twój współmałżonek dostanie nieco wyższe świadczenie, ale tylko pod pewnymi warunkami:

  • musi osiągnąć wiek emerytalny po 6 kwietnia 2016
  • nie może założyć nowego formalnego związku przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Czy muszę przez całe życie mieszkać w Anglii, by dostać emeryturę?

Nie. Rząd angielski będzie wypłacać Ci pieniądze, nawet jeśli nie przepracujesz w UK pełnych 10 lat. Musisz jednak przepracować brakujące lata w krajach Unii Europejskiej (np. w Polsce), Szwajcarii lub krajach, które mają „social security agreement” z Wielką Brytanią – poniżej znajdziesz link z listą tych krajów: - Countries where we pay an annual increase in the State Pension

Musisz tylko upewnić się, czy kwalifikujesz się do otrzymania emerytury w tym innym kraju. Jeśli tak, to będziesz mógł pobierać emeryturę od dwóch państw. W Anglii zostanie ona wyliczona proporcjonalnie w stosunku do lat opłacania National Insurance contribution.

Pamiętaj także, że aby dostać emeryturę “state pension”, musisz najpierw o nią wnioskować. 4 miesiące przed datą przejścia na emeryturę (czyli 4 miesiące przed Twoimi 68 urodzinami) otrzymasz list z informacjami, co dalej należy robić. Możesz wnioskować o brytyjską emeryturę będąc już poza granicami UK. Jeśli Twoja emerytura będzie kilku-państwowa, powinieneś wypełnić formularz dostępny pod poniższym linkiem:

Więcej o prawie pracy w Poradniku Emito.net:
- Emerytura “workplace pension” - Umowa o pracę - Ubezpieczenie społeczne

Wymaga to trochę papierkowej roboty: potrzebować będziesz oryginału swojego aktu urodzenia, informacji o benefitach z jakich korzystałeś w Wielkiej Brytanii, kto je otrzymywał (Ty czy Twój partner/-ka), czasie pobytu w UK, miejscu zamieszkania. Ponadto system spyta o dane Twojego partnera, dokumenty potwierdzające zawarcie małżeństwa, rozwód, śmierć partnera (oczywiście jeśli takie sytuacje nastąpią). Wreszcie, potrzebne będą informacje na temat Twojego zatrudnienia, dane o pobytach w szpitalu, dane na temat zatrudnienia poza UK.

Pamiętaj więc - jeśli rozważasz wyjazd z Anglii, ważne, żebyś wszystkie tego typu dokumenty zachował – ich brak może opóźnić wypłacenie Ci emerytury. Jeśli rozważasz wyjazd w dalekiej przyszłości, to upewnij się wtedy, czy nie nastąpiła zmiana przepisów i czego potrzebujesz, by móc wnioskować o angielską emeryturę (możesz to zrobić np. na tej stronie).

Co ciekawe, emerytura z UK wypłacana za granicą może być przesyłana raz na 4 lub raz na 13 tygodni (sam możesz zadecydować) lub nawet raz w roku. Uwaga: wypłaty transz emerytury dokonywane są tylko na konto bankowe.

Rządowa emerytura będzie niska, dlatego lepiej już teraz dowiedzieć się, jaki jest stan naszych składek i sprawić aby nasze świadczenie było jak na najwyższym możliwym poziomie. Na szczęście nasze opcje na emeryturze państwowej się nie kończą. Pamiętaj, by ubezpieczać się dwojako: za pomocą “workplace pension” i “state pension”.

Komentarze 9

walpi35
43
walpi35 43
#105.08.2015, 11:37

Bardzo dobry artykuł. Kładzie kres spekulacją ze jak ktos popracuje kilka lat to dostanie pełna sume state pension.
Prawda jest jednak że jeżeli ktoś zdecyduje sie zostac tu na stałe poza state pension dostaje cała liste benefitów, chociażby darmowe leki, które w Polsce kosztuja emerytów fortune. Dla uspokojenia tych, którzy nie dostaną pełnej sumy state pension a ich emerytura z Polski lub innego kraju będzie niska mogą liczyc na specjalne wyrównanie. Poza tym znizka na council, transport, wydarzenia kulturalne itp.

styczen
489
styczen 489
#205.08.2015, 13:22

tak to prawda

Profil nieaktywny
arabski
#305.08.2015, 15:39

no i plywanie na basenie za darmo

VenomMarcio
19
#405.08.2015, 15:53

#2 Bez urazy ale to cos na zdjeciu profilowym wyglada jak trans

kijevna
18 938
kijevna 18 938
#505.08.2015, 21:48

dwoje starszych ludzi spogladających w dół klifu... no ja nie wiem, czy dobra ilustracja...

Tomaszek8888
493
#605.08.2015, 22:24

oni chłoną jod

Profil nieaktywny
figus
#706.08.2015, 01:13

zadzwonilem na policje w sprawie tej fotki, mam nadzieje ze pan wybroni

anouk13
21
anouk13 21
#811.08.2015, 18:57

wolalabym sobie odkladac na konto to ponad 4000, ktore kaza mi placic na nierobow w skladkach i po 35 latach z oprocentowania mialabym wyzsza emeryture. zenada!

Nieznamir
16 716
Nieznamir 16 716
#929.08.2015, 21:57

artykuł dla 60 latkow, reszta sie bedzie cieszyc, jesli za 20 lat, bedzie w ogole jakas administracja, narody czy cus. obstawiam powrot do ery żelaza w optymistycznej wersji do maszyn parowych i zmniejszenie populacji do jakis 500 melonow.