Do góry

O tym powinniśmy pamiętać jadąc samochodem za granicę

Przed nami kilka ciepłych miesięcy. Dobra pogoda sprzyja wojażom, a samochód w dalszym ciągu pozostaje jednym z ulubionych środków transportu, również podczas podróży zagranicznych. Przygotowanie wyprawy wymaga jednak od kierowcy, aby pamiętał o wielu istotnych aspektach. Jakich? Zebraliśmy w tym artykule wszystkie niezbędne wskazówki, których znajomość uchroni Was przed obciążającymi kieszeń wpadkami finansowymi.

Tego typu wyprawę warto starannie zaplanować. Fot. Gorilla - Fotolia.com

Dokumenty

Wiadomo, że bez nich ani rusz. W każdej chwili możesz zostać poproszony o ich przedstawienie, dlatego upewnij się, że masz je wszystkie, zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami. Bez kompletu wymaganych i łatwo dostępnych dokumentów, możesz narazić się na mandat, a w skrajnych sytuacjach na zatrzymanie na dłużej twojego pojazdu. Jeśli w swojej podróży przewidujesz korzystanie z innych pojazdów, np. łodzi, dla nich także musisz zadbać o specjalistyczne dokumenty.

Jakie “papiery” są niezbędne?

  • Aktualne, pełne (nie tymczasowe!) prawo jazdy
  • Drugą część prawa jazdy (counterpart) – od 8 czerwca 2015 roku nie będzie już wydawana i przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie i użytek, więc możesz ją po prostu zniszczyć
  • Dokument rejestracyjny pojazdu (V5C) – oryginał
  • Świadectwo ubezpieczenia komunikacyjnego
  • Paszport
  • Wizy wjazdowe wymagane w niektórych krajach spoza Unii Europejskiej

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Zdecydowanie warto wiedzieć, jakie zdarzenia obejmuje Twoje ubezpieczenie za granicą. W tym celu skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i dowiedz się, co dokładnie wchodzi w jego zakres i w razie potrzeby rozszerz je. Powiadom ubezpieczyciela, w jakim kraju i kiedy będziesz. Jeżeli zamierzasz podróżować pojazdem, którego jesteś współwłaścicielem lub też pojazdem wynajętym czy leasingowanym, powinieneś posiadać świadectwo wypożyczenia pojazdu.

Porada:

W nagłych wypadkach

Każda podróż wiąże się z nieprzewidzianymi wypadkami. Żeby jak najbardziej uprościć uzyskanie pomocy został powołany do życia ogólnoeuropejski numer alarmowy – 112. Możesz go wybrać w dowolnym miejscu w Unii Europejskiej. W jakich wypadkach należy z niego skorzystać? Zdecydowanie warto go wybrać, gdy Twój pojazd ulegnie wypadkowi lub gdy dojdzie do przestępstwa. Główne przyczyny kłopotów często wynikają z nieuwagi lub pozostawiania w samochodach wartościowych przedmiotów czy dokumentów. Nie powinno Cię zwieść pozorne poczucie bezpieczeństwa, np. związane z tym, że pozostajesz w pobliżu pojazdu. Dlatego trzymaj się zasady “nie kuś złodzieja”. Nie zostawiaj na widocznym miejscu torebki lub innych atrakcyjnych przedmiotów, nawet gdy jesteś w pobliżu.

Porada:

Wyjazd za granicę Eurotunelem lub promem?

Wyjeżdżając z Wielkiej Brytanii to właściwie jedyne możliwości dostania się samochodem na kontynent. W życie weszły właśnie nowe procedury kontrolne, oznaczające dłuższy czas, jaki spędzisz wyjeżdżając z UK, lub powracając oraz na niektórych granicach państw na kontynencie.

Od początku kwietnia 2015 rząd Wielkiej Brytanii wprowadził kontrole wyjazdowe we wszystkich portach, na lotniskach i w Eurotunelu. Podróżni są proszeni o przedstawienie paszportów lub w przypadku m.in. Polaków - dowodów osobistych, co może powodować dłuższy czas załatwiania formalności przy wyjeździe. Zostały również zmienione zasady poruszania się pojazdami przy dojeździe do portu w Dover. Aby poprawić płynność, ruch będzie regulowany na A20 poza miastem. W przypadku dużego natężenia ruchu, sygnalizacja świetlna na A20 może zatrzymać kierowców przed wjazdem do portu.

Alkohol a prowadzenie pojazdu

To dwie proste równoległe – nigdy nie powinny się spotkać. Jest tylko jedna bezpieczna zasada - jeśli pijesz, nie jedź. Przepisy we wszystkich krajach są restrykcyjne, a kary dotkliwe.

Alkomaty we Francji

Są obowiązkowe, ale… 1 marca 2012 francuski rząd potwierdził, że od 1 lipca 2012 kierowcy wszystkich pojazdów samochodowych i motocykli (z wyjątkiem motorowerów) muszą posiadać alkomat. Rozporządzenie miało być egzekwowane od 1 listopada 2012 (później przesunięto datę na 1 marca 2013 roku). Każdy zatrzymany po tym dniu, który nie posiada alkomatu, miał otrzymać mandat w wysokości € 11. Jednak w styczniu 2013 rząd francuski ogłosił, że wdrożenie sankcji dla kierowców nie posiadających alkomatu zostanie przesunięte na czas nieokreślony. Co to oznacza dla Ciebie? W zasadzie tyle, że jeśli podróżujesz po Francji masz obowiązek posiadania alkomatu, ale za jego brak nie dostaniesz mandatu. Taka francuska logika. Pamiętać należy także, że wg przepisów alkomat musi być wyprodukowany we Francji i musi być zgodny z francuską normą.

Opieka medyczna

To ważny aspekt każdej podróży, szczególnie, jeśli masz zdiagnozowane jakieś schorzenie lub w podróż zabierasz dzieci. Większość krajów europejskich, zrzeszonych w European Economic Area (EEA) oraz Szwajcaria respektują European Health Insurance Card (EHIC). To oznacza, że przed wyjazdem należy zadbać o otrzymanie lub aktualizację karty, by mieć dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w innych krajach. Jednak ochrona zapewniana w ramach poszczególnych systemów krajowych nie zawsze jest kompleksowa. Nie obejmuje kosztów przewozu osoby chorej lub zmarłej z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Ubezpieczenie w podróży

Dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. To zawsze daje poczucie bezpieczeństwa przy wypadkach czy innych zdarzeniach losowych. Nie zapomnij o objęciu ubezpieczeniem swojego bagażu i wykupieniu dodatkowej opcji, jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne.

Porada:

Samochód

Najważniejszą trudnością do pokonania dla kierowcy z UK na drogach większości innych krajów jest ruch prawostronny. Łatwo zapomnieć o tym, że trzeba wjechać na prawy pas, że na rondzie jeździ się w drugą stronę. Zwłaszcza gdy wykonujesz codzienne, wydałoby się banalne manewry, takie jak wyjazd ze stacji benzynowej lub parkingu.

Naklejki GB

W zależności od tego jakie posiadasz tablice rejestracyjne musisz lub nie posiadać naklejkę GB. Jej brak może skutkować mandatem. Jeśli Twój samochód ma tablice rejestracyjne, które zawierają symbol euro (Europlates) nie musisz mieć naklejki GB w UE. Jednak w niektórych krajach spoza UE naklejki GB mogą być wymagane, nawet jeśli masz euro znaki na tablicach. Co ważniejsze naklejka ta musi odpowiadać wymaganiom przepisów. Znak dla pojazdów poruszających się w ruchu międzynarodowym podlega Konwencji o ruchu drogowym z 1949 r., który mówi o rozmiarze i wyglądzie znaku. Mają to być duże, czarne litery na białym tle, w alfabecie łacińskim o wysokości min. 80 mm i szerokości min. 10 mm. Sam znak musi być w formie poziomej elipsy.

Kamizelki odblaskowe

Wiele krajów wymaga, aby w samochodzie znajdowała się taka liczba kamizelek, ile jest osób w pojeździe. W Norwegii i Portugalii są obowiązkowe tylko dla mieszkańców tych krajów, jednak biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa eksperci nadal polecają ich używanie. Zalecają co najmniej dwie kamizelki odblaskowe, jedną dla kierowcy i jedną dla pasażera. Wypożyczając auto upewnij się, że masz kamizelki, ponieważ nie wszystkie wypożyczalnie je zapewniają.

Światła

Światła mijania muszą być tak dostosowane, żeby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Ma to szczególne znaczenie przy zmianie ruchu na prawostronny. Wg przepisów “nie wolno powodować oślepiania nadjeżdżających kierowców”. Dlatego tak istotny jest zakup naklejek korekcyjnych. Zaopatrz się w nie wcześniej, jeśli nie zdążysz tego zrobić przed wyjazdem, to na promach i w terminalu Eurotunelu możesz je jeszcze kupić. Nie dotyczy to właścicieli pojazdów, które mają regulację świateł. Jeśli nie zrobisz korekcji, to szybko zauważysz, że kierowcy mrugają Ci światłami, co oznacza, że ich oślepiasz. Nie zapomnij o usunięciu naklejek korekcyjnych lub zmianie ustawienia świateł natychmiast po powrocie do Wielkiej Brytanii.

Opony

Przed wyjazdem sprawdź ogólny stan wszystkich opon, ciśnienie i głębokość bieżnika. W większości krajów obowiązują podobne przepisy jak w Wielkiej Brytanii. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Opony zużywają się szybko, jeśli zostało Ci ok. 3 mm, pomyśl o wymianie przed wyjazdem. Niektóre kraje wymagają w zimie opon zimowych. W tym przypadku minimalna głębokość bieżnika to 3 mm (w Czechach 4 mm). Wyjeżdżając zimą, szczególnie w góry, nie zapomnij zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. W niektórych krajach są one obowiązkowe, pomimo posiadania opon zimowych.

Trójkąt ostrzegawczy, lusterka wsteczne, antyradar

Wiele krajów wymaga posiadania trójkąta ostrzegawczego, a policja bezwzględnie egzekwuje i karze jego brak. Sprawdź przepisy konkretnego kraju przed wyjazdem. Dodatkowe lusterko wsteczne po lewej stronie samochodu może być bardzo pomocne przy poruszaniu się po prawej stronie jezdni. Wyposażając samochód w odpowiednie lusterka ułatwiasz sobie i tak utrudnioną sytuację w prowadzeniu pojazdu. Co do antyradarów: użycie lub w niektórych krajach posiadanie urządzeń do wykrywania radarów policyjnych jest nielegalne. Możesz zostać ukarany mandatem, a w skrajnych przypadkach zakazem jazdy. W niektórych krajach nie wolno również stosować systemów nawigacji GPS, które mają mapy wskazujące położenie fotoradarów. Oznacza to, że należy wyłączyć funkcję pokazywania kamer prędkości na urządzeniu.

Ważne drobiazgi

Karty kredytowe wydawane w UK w rzadkich przypadkach mogą nie być akceptowane w sklepach czy na stacjach benzynowych w innych krajach. Poza tym powiadom bank, który wydał Ci karty, gdzie i kiedy będziesz poza UK. Unikniesz w ten sposób niemiłej niespodzianki, gdy nie będziesz mógł z niej skorzystać za granicą z powodu blokady karty. Banki robią tak, aby ograniczyć możliwość korzystania z Twojej karty przez oszustów lub złodziei. Telefony komórkowe - korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest, podobnie jak w UK, zabronione w wielu krajach. Zwierzęta - pamiętaj, że możesz swobodnie wyjechać z UK z psem lub kotem, ale powrót z czworonożnym przyjacielem nie jest już taki prosty. Skontaktuj się z Pet Travel Scheme (PETS) infolinia 0870 241 1710, jeśli planujesz podróżować ze zwierzętami.

Tymek Skroban, www.emano.co.uk

Komentarze 17

Profil nieaktywny
nick_na_emito
#106.05.2015, 22:52

Matko boska, co za debile piszą te artykuły, i to ma być reklama szkoły jazdy?

"Jakie "papiery" są niezbędne?

Aktualne, pełne (nie tymczasowe!) prawo jazdy"

Gówno prawda, można jeździć na tymczasowym. Chyba, że się Tymkowi pomyliło z Provisional, co nie jest tym samym.

"Drugą część prawa jazdy (counterpart) – od 8 czerwca 2015 roku nie będzie już wydawana i przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie i użytek, więc możesz ją po prostu zniszczyć"

Wcale nie trzeba ze sobą wozić counterpart, bo nie jest nigdzie wymagany za granicą (nawet w kraju nie jest).

"Paszport"

A od kiedo to trzeba wozić ze sobą paszport, skoro po Europie można się poruszać tylko na dowód?

"Alkomaty we Francji

Są obowiązkowe"

Gówno prawda. Nigdy nie były, bo Francuzi wpisali je do przepisów jako wyposażenie SAMOCHODU a nie coś, co obowiązkowo miał ze sobą wozić kierowca. A jako wyposażenie samochodu obowiązywały tylko auta zarejestrowane we Francji, bo zgodnie z konwencją wiedeńską auto ma spełniać wymogi kraju rejestracji, a w Wielkiej Brytanii czy w Polsce nie trzeba mieć alkomatów. Coś jak z gaśnicą - w Polsce jest obowiązkowa, ale jak jedziemy do Polski autem zarejestrowanym w UK to nie musimy mieć.

"Wiele krajów wymaga, aby w samochodzie znajdowała się taka liczba kamizelek, ile jest osób w pojeździe. W Norwegii i Portugalii są obowiązkowe tylko dla mieszkańców tych krajów"

...a to z powodu konwencji Wiedeńskiej, o której już wspominałem.

"Dlatego tak istotny jest zakup naklejek korekcyjnych"

No jak ktoś bardzo potrzebuje wydać pięć funtów... Równie dobrze działa zwykły kawałek taśmy izolacyjnej.

Ciekawe, czy kolega Tymek w ogóle jechał kiedyś samochodem za granicę, bo jego tekst wygląda jak kompilacja dostępnych w internecie materiałów propagandowych i milionkrotnie powtarzanych bzdurnych mitów.

vincent.vega
1 809 3
vincent.vega 1 809 3
#307.05.2015, 06:57

A jak sie ma sprawa z rożnymi oponami? W Polsce obowiązuje przepis, ze należy mieć dwie jednakowe opony na tej samej osi (inaczej zabierają dowód). W UK natomiast można mieć dwie rożne. Czy jeśli jadę wiec do Polski z dwiema innymi oponami na tej samej osi, grozi mi jakiś mandat czy cus?

Profil nieaktywny
nick_na_emito
#407.05.2015, 12:14

vincent.vega: jeśli Twoje auto spełnia wymogi kraju rejestracji to mogą Ci skoczyć.

Natomiast pamiętaj, że możesz mieć dwie różne, ale o tym samym rodzaju bieżnika!

Tomaszek8888
493
#507.05.2015, 19:19

dla własnego bezpieczeństwa warto mieć takie same opony na osi, w przypadku aut 4x4 wszystkie powinny być takie same, więc kupować, nie dziadować ;)

Profil nieaktywny
nick_na_emito
#608.05.2015, 00:42

Dla własnego bezpieczeństwa jest także lepiej jeździć np. dużym Volvo niż Peugeotem 107, ale jest jak jest.

astroman
7 842
astroman 7 842
#710.05.2015, 14:16

at 1

Jeżeli jedziesz własnym samochodem za granicę, to "counterpart" jest faktycznie nie istotny, ale jeżeli chcesz za granicą samochód wypożyczyć, to w wielu krajach wypożyczalnia będzie żądać "counterpart" by policzyć koszt ubezpieczenia wynajmowanego samochodu (dla tych co mają punkty karne, ubezpieczenie jest droższe).
Jeżeli, chodzi o wycofanie papierowych wersji "counterpart", to niedawno był artkuł na stronach BBC, aby się na razie ich nie pozbywać jeżeli ktos wybiera się tego lata na wakacje za granicę i planuje wypożyczyć samochód, ponieważ w wielu krajach wypożyczalnie nie są świadome zmian w UK i mogą nadal ich żądać.

Negocjator
7 745 9
Negocjator 7 745 9
#811.05.2015, 14:53

jesli chodzi o "counterpart" to chetnie ogladali w Londynie i zaoferowali pelne ubezpieczenie o wiele taniej, ale juz we Frankfurcie czy Dublinie to juz tego nie chcieli.

Profil nieaktywny
nick_na_emito
#911.05.2015, 15:04

Negocjator: no pewnie, bo oni przecież przeważnie nie maja pojęcia, że coś takiego istnieje :)

Negocjator
7 745 9
Negocjator 7 745 9
#1011.05.2015, 15:08

Wiem.
Ale kiedys slyszalem, ze komus chcieli prawko odebrac w PL i ten ktos dal im counterpart wmawiajac, ze takie na wyspach daja. I odebrali mu go.

astroman
7 842
astroman 7 842
#1111.05.2015, 15:13

W wielu krajach europejskich mają pojęcie, zwłaszcza jak wypożyczasz w jednej z dużych wypożyczalni jak Europcar czy Hertz. Ja miałem kiedyś problem wypożyczyć samochód w Cork, bo nie miałem ze sobą counterpart.
Tak przy okazji, to jeżeli ktoś ma counterpart do polskiego Prawa Jazdy, to jest ono nie ważne bez tego counterpart przy pobycie za granicą, bo figurują na nim złe dane teleadresowe, a które są poprawne na counterpart.

astroman
7 842
astroman 7 842
#1211.05.2015, 15:14

Motorists warned about problems hiring cars abroad
http://www.bbc.co.uk/news/business-...

Tomaszek8888
493
#1311.05.2015, 17:27

trzeba było pozostać przy polskim, bezterminowym prawku, wtedy nie ma się czym martwić :)

astroman
7 842
astroman 7 842
#1411.05.2015, 18:31

Właśnie, jednym z problemów jest, że nie wiadomo jak to będzie z counterparts do polskich Praw Jazdy, nie ma o tym nigdzie ani słowa. Raczej nie mogą mieć tylko cyfrowej kopi z powodu jak pisałem wcześniej, rozbieżność adresu na Prawie Jazdy z faktycznym adresem zamieszkania, które jest na counterpart. W UK raczej nie było by to problem, z uwagi na dostęp do bazy danych praktycznie z każego radiowozu, ale problem by mógł być za granicą, zwłaszcza w Polsce, gdzie można łatwo sprawdzić czy mieszkasz pod adresem na prawku czy nie.

Profil nieaktywny
nick_na_emito
#1512.05.2015, 01:56

Aleś wymyślił z tą nieważnością polskiego prawa jazdy bez counterpart :)

Counterpart jest tylko niejako brytyjskim dodatkiem do prawka. Co więcej, jak wyrobisz sobie 12 punktów, to oni Ci mogą najwyżej zakazać jazdy po Wielkiej Brytanii. Wracasz sobie do Polski (albo jedziesz do Irlandii) i masz znowu zero punktów. To i wspomniana już międzynarodowość jest głównym argumentem dla ktorego nie wymieniam, skoro nie muszę.

Co do counterpart - żaden problem. Oczywiście, że mogą Cię mieć w bazie danych - bo już mają. Nie identyfikują Cię po Twoim polskim czy brytyjskim adresie tylko po nadanym Ci numerze GB Driver Number.

Co ciekawe, jak masz polskie prawko, to jesteś w różnych bazach danych jako szczątkowy wpis, i to się nie wiąże. Ja mam polskie prawko, a do tego British Counterpart, brytyjską kartę do tachografu i brytyjską kartę DQC i na każdej z nich mam inny numer :) :)

Natomiast kiedy jesteś w Polsce to tak długo, jak jesteś zameldowany w miejscu zamieszkania (a ja jestem, bo mi WKU nie pozwoliło się wymeldować jak wyjeżdzałem mówiąc, że "oni mnie mogą potrzebować, więc nie dadzą mi kwitka") to też się nie masz czego obawiać. Innymi słowy - masz dwie kieszonki na punkty, polską i brytyjską :)

astroman
7 842
astroman 7 842
#1612.05.2015, 09:32

Tak, prawo jazdy będzie ważne bez counterpart tylko w wypadku, jeżeli masz wciąż zameldowanie w PL pod adresem który na nim widnieje, jeżeli jednak nie masz tam zameldowania, to jest ono wtedy bez tego dokumentu nieważne.

Wiem, że mnie identyfikują po driver number, a nie po adresie, jednak aktualny adres na counterpart jest wymogiem (przeczytaj notes na counterpart), i za każdym razem gdy go zmieniasz musisz wymienić counterpart, lub counterpart i również prawo jazdy jeżeli masz brytyjskie, w wypadku polskiego tylko counterpart.

Z_Gwinta
198
Z_Gwinta 198
#1725.05.2015, 08:38

W przypadku Polaków counterpart nie jest wymagane bo wszyscy nas w Uk lubiom a jak mamy jakiekolwiek auto z silnikiem dizla pojemnośc 1.9 to nie czeba też naklejać nijakiej taśmy na reflektory oprucz przezroczystej typu scotch.