Do góry

Wszystko co chcielibyście wiedzieć... o ruchu drogowym w UK - aktualizacja

Jakiś czas temu zamieściliśmy na Emito.net artykuł o ruchu drogowym w UK. Temat zbudził duże zainteresowanie oraz ożywioną dyskusję na forum. Nasi czytelnicy zgłaszali także własne komentarze do zamieszczonych tematów, zwracając uwagę na dostrzeżone przez siebie pewne nieścisłości, czy kwestie, które ich zdaniem wymagają dalszego wyjaśnienia. Zwróciliśmy się zatem do naszych ekspertów z firmy emano, by pomogli nanieść - wymagane zdaniem naszych czytelników - informacje. Oto, co uzyskaliśmy:

Jeśli zdobędziesz 12 i więcej punktów karnych, grozi Ci dyskwalifikacja w ramach systemu totting-up. Fot. bus_37, Galerie Emito.net

Punkty karne i mandaty

Jeśli już zostałeś złapany na rozmowie przez telefon podczas jazdy, za zbyt szybką jazdę lub na jakimkolwiek innym wykroczeniu, masz dwa wyjścia - możesz zapłacić mandat lub udać się dobrowolnie na specjalny kurs.

Brytyjczycy wprowadzili system reedukacji kierowców łamiących przepisy drogowe. Są to m.in.: poprawa umiejętności kierowcy (National Driver Improvement), dostrzeganie zagrożeń i poprawa koncentracji (National Driver Alertness) i postrzeganie prędkości przez kierowcę (National Speed Awareness).

Wszystko to są kursy płatne, ale w momencie ich ukończenia anulowane zostają punkty karne i/lub mandaty.

Uwaga: na kurs nie można zgłosić się samemu. To policja lub sąd proponują wybrany, w zależności od przewinienia, kurs.

Najczęściej propozycja jest dołączona do informacji o mandacie, choć nie zawsze. Może zdarzyć się tak, że nikt nie zaproponuje nam takiego rozwiązania (może się to wiązać np. małą ilością ośrodków upoważnionych do jego przeprowadzenia). Istnieje wtedy jeszcze możliwość zwrócenia się z prośbą o zaproszenie podczas ewentualnej rozprawy sądowej, jednakże otrzymanie zgody sędziego w takich przypadkach nie zdarza się często, więc jest to opcja dość ryzykowna.

Jeśli chce się skorzystać z możliwości szkolenia ważne jest, aby po otrzymaniu mandatu nie płacić go, bo w tym momencie dobrowolnie poddajesz się karze. Prawo w Wielkiej Brytanii nie pozwala na anulowanie już nałożonych punktów karnych, dlatego też punkty, które zdobyłeś, pozostaną na twoim prawie jazdy do momentu upłynięcia ich ważności.

Jeżeli już dostaniemy zaproszenie na kurs należy zarezerwować sobie wolny czas w wyznaczonym terminie (najczęściej 21 dni od otrzymania propozycji). Trzeba pamiętać, by przynieść na szkolenie pełne prawo jazdy (obie części) lub inny dowód tożsamości ze zdjęciem.

Podczas kursu prezentowane są m.in. zagadnienia dotyczące skutków łamania prawa drogowego, przepisy drogowe oraz techniki bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Szkolenia, w zależności od regionu, organizowane są przez policję lub urząd hrabstwa. W zależności od ośrodka przeprowadzającego kurs, może się on składać z teorii, praktyki lub obu połączonych.

Szkolenia trwają zazwyczaj od 1 do 1,5 dnia. Pomyślne ukończenie kursu prowadzi do anulowania punktów karnych i/lub grzywny.

Uwaga: kursy Speed Awareness nie są oferowane w Szkocji.

Jeśli posiadasz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy i/lub motocykl powinieneś je wymienić po skończeniu 70. roku życia. Fot. mariusz, Galerie Emito.net

System punktów karnych w Wielkiej Brytanii wygląda następująco:

Jeśli zdobędziesz 12 i więcej punktów karnych, grozi Ci dyskwalifikacja w ramach systemu totting-up. Możesz zostać pozbawiony prawa do prowadzenia pojazdów na okres:

  • Zazwyczaj 6 miesięcy, jeżeli zdobędziesz 12 punktów karnych lub więcej w ciągu trzech lat;
  • 12 miesięcy, jeśli to Twoja druga dyskwalifikacja w ciągu trzech lat;
  • 2 lat, jeśli to Twoja trzecia dyskwalifikacja w okresie trzech lat.

Uwaga: powyższa informacja dotyczy osób, które prawo jazdy mają co najmniej od 2 lat.

Kierowcy, którzy mają ten dokument krócej (mniej, niż 2 lata) muszą pamiętać, że dla nich granicą, po której traci się dokument, jest już 6 punktów.

Wykroczenia pod wpływem alkoholu

W Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem nie można mieć więcej niż 35 mikrogramów alkoholu w 100 ml wydychanego powietrza, ewentualnie 80 miligramów alkoholu w 100 ml krwi. Kary za jazdę “pod wpływem” są bardzo surowe - mogą obejmować karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywnę w wysokości do 5 tys. funtów lub zakaz prowadzenia pojazdu przez okres co najmniej jednego roku (trzy lata, jeśli skazany popełnił podobne przestępstwo dwukrotnie w ciągu 10 lat). O wiele poważniejsza jest kara za spowodowanie śmierci w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu m.in. kara pozbawienia wolności do 14 lat i nieograniczone konsekwencje finansowe.

Jeżeli do wykroczenia doszło pod wpływem alkoholu, istnieje możliwość skrócenia (do 25 proc.) okresu kary pozbawienia prawa do poruszania się pojazdami. Wystarczy ukończyć szkolenie dotyczące wpływu alkoholu na sprawność kierowcy podczas prowadzenia pojazdu (Drink Drive Rehabilitation Course). Trwa ono 20 godz. i czasami jest proponowane skazanemu podczas ogłaszania wyroku w sądzie.

Kiedy odebrano Ci polskie prawo jazdy z powodu przestępstwa związanego ze spożyciem alkoholu, to po upływie wyznaczonego okresu czasu zostanie ono do Ciebie odesłane na adres widniejący w bazie danych DVLA ( Driver and Vehicle Licensing Agency). Dlatego też, ważne jest, aby pamiętać o informowaniu DVLA o zmianie miejsca zamieszkania, aby urząd ten zawsze posiadał aktualne dane.

Jeśli straciłeś prawo jazdy za przestępstwo związane ze spożyciem alkoholu w Anglii, Szkocji oraz Walii koniecznym będzie poddanie się badaniu medycznemu DVLA. Ankietę, w zależności od kategorii prawa jazdy, można pobrać ze strony internetowej DVLA, a następnie należy ją odesłać pocztą lub faksem.

Dla kierowców aut osobowych i motocykli jest to druk DR1, a dla kierowców autobusów i samochodów ciężarowych – DR1V. Opłatę za badania medyczne pokrywa kierowca.

Osoby, które utraciły prawo jazdy w Irlandii Północnej po upływie kary muszą ponownie wypełnić formularz DL1 i odesłać go do DVA (Driver & Vehicle Agency).

Prawo jazdy

Kolejną budzącą wątpliwości sprawą jest samo prawo jazdy: czy można zachować polskie czy też należy zmienić je na brytyjskie?

Posiadacze polskiego prawa jazdy kategorii A i/lub B, nie muszą go wymieniać na brytyjskie, nie mają również obowiązku rejestrowania go w DVLA, a co za tym idzie nie muszą wyrabiać counterpart (karty, na którą wpisywane są punkty karne). Jednak polscy kierowcy nie mogą czuć się bezkarni - jeśli dopuszczą się wykroczenia ich punkty karne zostaną wprowadzone do policyjnej bazy danych.

Bardzo często Polacy zainteresowani są zdawaniem egzaminu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii. Fot. mariusz, Galerie Emito.net

Jeśli posiadasz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy i/lub motocykl powinieneś je wymienić po skończeniu 70. roku życia. Oznacza to, że jeśli przyjedziesz do Wielkiej Brytanii w wieku 25 lat, możesz jeździć tu samochodem lub motocyklem do momentu, kiedy ukończysz 70 lat. Istnieje jednak jeden wyjątek od tej reguły - jeśli przyjedziesz do UK w wieku 68 lat masz wybór - będziesz mógł jeździć do chwili, aż miną trzy lata od przyjazdu, przekraczając automatycznie granicę wieku 70 lat lub wymienić dokument po ukończeniu 70 lat - czyli po 2 latach pobytu w UK. W tym wypadku brytyjskie prawo dopuszcza możliwość wyboru dogodnej dla nas opcji.

Inaczej rzecz się ma z polskim prawem jazdy na samochody ciężarowe i autobusy. Ci, którzy je posiadają muszą je wymienić po skończeniu 45. roku życia lub po 5 latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności od tego, który okres jest dłuższy). Takie osoby powinny również zarejestrować się w DVLA po 12 miesiącach od chwili zostania rezydentem. Status rezydenta, według DVLA, jest jednoznaczny z tym, że tutaj mieszkasz i/lub pracujesz i nie ma nic wspólnego z rejestracją w Home Office. Nie jest też ona potrzebna by legalnie posiadać brytyjskie prawo jazdy.

Aby zarejestrować się w DVLA należy wysłać polskie prawo jazdy wraz z formularzem D9. DVLA odsyła wówczas z powrotem polskie prawo jazdy wraz z częścią counterpart. W sytuacji przewinienia drogowego i braku counterpart sprawa trafia do sądu i zwykle przed rozprawą policja prosi kierowcę o wysłanie swojego polskiego prawa jazdy do DVLA z wnioskiem o wydanie tej części brytyjskiego prawa jazdy.

Można też od razu wymienić prawo jazdy na brytyjskie. Służy do tego druk D2 i D4 oraz DL1 i DLM1 w Irlandii Północnej.

Przypadki kradzieży lub zgubienia dokumentu

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku, kiedy prawo jazdy zostało zgubione lub skradzione, można wyrobić sobie jego brytyjski zamiennik. Wystarczy pobrać odpowiednie zaświadczenie z urzędu w mieście gdzie zdawało się egzamin. To zaświadczenie może za ciebie pobrać upoważniona osoba - na przykład siostra, brat lub rodzic, - nie ma więc konieczności podróży do Polski. Wzory dokumentu nadającego pełnomocnictwo można znaleźć w internecie (np. na stronie urzędu miejskiego).

Należy pamiętać, że nie można posiadać dwóch dokumentów prawa jazdy z różnych krajów Unii Europejskiej, dlatego też, jeśli po uzyskaniu brytyjskiego znajdziesz lub odzyskasz swój polski dokument, trzeba go odesłać do DVLA. Zostanie on wtedy zwrócony do urzędu komunikacji w Polsce.

W Zjednoczonym Królestwie nie ma obowiązku wożenia ze sobą dokumentów. Fot. Małgorzata Lachowicz-Jachim.

Mniej restrykcyjne niż w Polsce są przepisy dotyczące posiadania przy sobie dokumentów. W Zjednoczonym Królestwie nie ma obowiązku wożenia ich ze sobą. W przypadku zatrzymania kierowcy przez patrol, policjant spisze niezbędne dane i wręczy wezwanie do przedstawienia na najbliższym posterunku policji obu części prawa jazdy (karty ze zdjęciem i w zależności od typu prawa jazdy- counterpart), ważnej polisy ubezpieczeniowej oraz zaświadczenia o przeglądzie technicznym, czyli MOT. Mamy na to 7 dni.

Brak któregokolwiek z wymienionych dokumentów przynosi dokładnie taki sam efekt, jak nieposiadanie wszystkich dokumentów podczas kontroli, czyli konieczność ponownego odwiedzenia komisariatu.

Brytyjski egzamin na prawo jazdy

Bardzo często Polacy zainteresowani są zdawaniem egzaminu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii. Nie wydają się one trudniejsze niż te, które obowiązują w Polsce, są jednak nieco inne. Dlatego jeśli ktoś zdał egzamin teoretyczny w Polsce a pragnie zdać praktyczny na Wyspach to nie ma takiej możliwości. W obu krajach są inne przepisy drogowe, ponadto egzamin na Wyspach obejmuje również filmowe testy z rozpoznawania zagrożeń na drodze (hazard perception), których nie ma w Polsce.

Jednak, jeśli już w trakcie egzaminów na prawo jazdy zmienisz miejsce zamieszkania w obrębie UK, możesz również zmienić miejsce egzaminu (na swoje nowe miejsce zamieszkania). Musisz wcześniej zmodyfikować dane w systemie rezerwacji. Można tego dokonać na stronie internetowej www.gov.uk. Opcja “change a test” umożliwia zmianę twoich danych.

Trzeba być jednak świadomym, że zmiana miejsca zdawania najprawdopodobniej będzie wiązała się z nowym terminem egzaminu.

Uwaga: warto pamiętać, że bezpłatnie można dokonać zmian w rezerwacji terminu egzaminu - online lub telefonicznie - aż sześć razy (co nie znaczy, że należy tej opcji nadużywać). Przed ustaleniem nowego terminu należy sprawdzić, czy będzie on pasował instruktorowi. Aby móc zmienić termin trzeba dokonać tego na co najmniej całe trzy dni robocze przed wyznaczonym uprzednio terminem - inaczej będzie trzeba ponownie zapłacić (pieniądze po prostu przepadną).

Wybrany w ten sposób termin egzaminu jest już ostateczny – nie można go już zmienić (po raz siódmy itd.). Jeśli znowu nie pasuje ci dany dzień, to musisz odwołać egzamin. Jeśli bowiem po prostu nie pojawisz się na ostatecznie wyznaczonym terminie egzaminu, wpłacone pieniądze przepadną i całą procedurę rezerwacji nowego terminu trzeba będzie rozpoczynać od początku.

Osoby starające się o prawo jazdy na samochody osobowe i motocykle - inaczej niż w Polsce - nie muszą przechodzić badań lekarskich. Wymaga się jednak od nich podania prawdziwych informacji o stanie zdrowia w momencie, gdy ubiegają się o tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence). Wypełniając formularz D1/DL1, trzeba określić czy cierpi się na wyszczególnione tam choroby.

Ponadto, przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego, egzaminator prosi zdającego o przeczytanie tablicy rejestracyjnej z odległości 20 lub 20,5 metrów (zależy to od wielkości liter na tablicach: 20 metrów to odległość stosowana, gdy litery na tablicy mają 50 mm szerokości; 20,5, gdy są szersze). Jeśli zdający nie jest w stanie tego zrobić nie może kontynuować egzaminu. Osoba nosząca okulary lub soczewki musi z nich korzystać w trakcie egzaminu (także w czasie badania wzroku podczas egzaminu). Musi je mieć zawsze, gdy prowadzi pojazd.

Wymóg przedstawienia badań lekarskich dotyczy jedynie kandydatów na kierowców samochodów ciężarowych i autobusów.

Zainteresowani zdobyciem zawodowego prawa jazdy kategorii C w Wielkiej Brytanii muszą zdać 5 egzaminów. Fot. Małgorzata Lachowicz-Jachim.

Na egzaminie praktycznym można popełnić 15 mniej ważnych błędów i mimo to zdać egzamin (16 i więcej popełnionych błędów powoduje niezaliczenie jazdy). Jeśli popełnisz jeden poważny lub zagrażający bezpieczeństwu na drodze błąd, twój egzamin nie zostanie zaliczony.

Uczący się kierowca (provisional driving licence)

Nieznany w Polsce jest status uczącego się kierowcy (provisional driving licence). Jeśli chcesz w ten sposób uczyć się prowadzenia samochodu lub motocyklu, musisz mieć ukończone 17 lat (w przypadku samochodu) lub 16 (w przypadku motocykla lub motoroweru). Należy również oznaczyć pojazd, którym będziesz się poruszać, literą “L” w widocznym miejscu z przodu i z tyłu. W Walii można stosować “L” lub “D”.

Ponadto uczącemu się musi towarzyszyć kierowca, który ukończył 21 lat i posiada pełne prawo jazdy od minimum 3 lat. Ważne jest, że kierowca, który nadzoruje jazdę uczącego się, może mieć prawo jazdy wydane w którymkolwiek kraju Unii Europejskiej, co oznacza również Polskę. Czasami jednak prawo to nie jest przestrzegane, co może wiązać się z zatrzymaniem przez policję oraz odholowaniem pojazdu na policyjny parking przysparzając znacznych kosztów. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto pobrać oraz wydrukować dokument pt. “Oficjalne stanowisko Policji i DVLA w sprawie osób upoważnionych do nauki jazdy”, znajdujący się w serwisie www.emano.co.uk. Można okazać go policji na wypadek kontroli.

Trzeba pamiętać, że status uczącego się kierowcy wiąże się z szeregiem ograniczeń, m.in. z całkowitym zakazem poruszania się autostradami.

Po otrzymaniu tymczasowego prawa jazdy możesz przystąpić do egzaminów w wybranym przez ciebie czasie. Oznacza to, że możesz zapisać się na egzamin teoretyczny w tym samym dniu, kiedy otrzymasz swoje prawo jazdy. Natomiast, zgodnie z przepisami, po zdaniu egzaminu teoretycznego masz dwa lata na zdanie egzaminu praktycznego.

Zawodowe prawo jazdy kategorii C

Zainteresowani zdobyciem zawodowego prawa jazdy kategorii C w Wielkiej Brytanii muszą zdać 5 egzaminów (trzy testy teoretyczne i dwa egzaminy praktyczne). Ci, którzy po raz pierwszy starają się o zawodowe prawo jazdy na kategorię C, w momencie pomyślnego zdania wszystkich egzaminów uzyskują automatycznie świadectwo kwalifikacji (CPC), co oznacza, że mogą one pracować jako zawodowi kierowcy.

Do egzaminów teoretycznych z tłumaczem języka polskiego można przystąpić w jednym z 12 przystosowanych do tego ośrodków egzaminacyjnych na terenie Wielkiej Brytanii. Ceny za usługę tłumacza za jeden egzamin wahają się od 225 do 600 funtów. Okres oczekiwania na egzamin z tłumaczem to zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Przed rozpoczęciem kursu nauki jazdy powinno się zdać testy teoretyczne. Szkoły praktycznej nauki jazdy można znaleźć w różnego rodzaju książkach biznesowych, np. Yellow Pages.

Szacowany, całkowity koszt uzyskania prawa jazdy na kategorię C to od 1500 do 2000 funtów.

- Zdobycie uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi w UK wymaga co prawda trochę wysiłków i wiąże się z wydatkami jednak otwiera drzwi do ciekawego i dobrze płatnego zawodu - stwierdza Tymek Skroban-Korzeniecki z emano.co.uk. - Jeśli jest się doświadczonym kierowcą, nie powinno się mieć problemów ze zdobyciem nowych uprawnień na terenie UK.

Polska rejestracja a brytyjskie prawo

Niestety nie można jeździć w UK pojazdem z polską rejestracją. Według DVLA osoba, która jest rezydentem (osobą mieszkającą i/lub pracującą na terenie UK) nie może jeździć pojazdami na obcych rejestracjach.

W przypadku, kiedy odwiedza Cię ktoś z rodziny i przyjeżdża autem, również nie możesz siąść za kierownicą. Osoba (niemieszkająca w UK) poruszająca się zarejestrowanym w Polsce samochodem na terenie Wielkiej Brytanii ma status turysty a jej auto musi spełniać wszystkie formalne warunki dopuszczenia do ruchu w kraju macierzystym. Może to trwać maksymalnie 6 miesięcy w okresie roku.

Jeśli chcesz zaimportować samochód z Polski do UK, będziesz musiał go przerejestrować, zapłacić ubezpieczenie i wykupić podatek drogowy na Wyspach.

Samochód wcześniej będzie musiał zostać przystosowany do warunków panujących na brytyjskich drogach i spełniać wyznaczone standardy dotyczące m.in. homologacji, budowy pojazdu czy świateł. Aby tego dokonać, będziesz musiał wypełnić tzw. import pack - zestaw formularzy, który można zamówić na stronie DVLA.

Komentarze 30

Profil nieaktywny
kekosa
#114.12.2012, 10:57

"Jeśli już zostałeś złapany na rozmowie przez telefon podczas jazdy, na zbyt szybką jazdę lub na jakimkolwiek innym wykroczeniu, masz dwa wyjścia - możesz zapłacić mandat lub udać się dobrowolnie na specjalny kurs."

co to za pierdoły ?!?!?!

jakie dwa wyjścia!? żadnego wyboru!
mandat trzeba zapłacić! punkty trzeba dostać! ajak się bedziesz stawiał to do sądu i dodatkowo ci dowalą płatny kurs !

i nic nie jest anulowane! chyba że po czterech latach!

.....

ledwie zacząłem czytac ten artykuł i niestety niemal co zdanie to głupota...musiałbym napisać drugi podobny prostujący wszystkie bzdury zamieszczone w tym !

ciekawe skąd ktoś wziął takie informacje? dziś nie prima aprilis!

The_Kiel
501
The_Kiel 501
#214.12.2012, 11:19

Heh , i komu tu wierzyc? Sprawdze na samym sobie ;P

observMB
104 2
observMB 104 2
#314.12.2012, 11:28

Kekosa - napisz gdzie sa te glupoty w tym artykule bo tylko zamet siejesz

konrad6
62
konrad6 62
#414.12.2012, 11:29

Ja dostałem mandat bo wjechałem w ostatniej chwili na czerwonym ale w liście mi od razu zaproponowali kurs za dodatkowe 30 funtów (czyli razem za 90). Zresztą nie mi jednemu, znam kilka osób które były na kursach z powodu przekroczenia szybkości. Może to dlatego że mieszkam jakieś 100 mil od Londynu, może mają więcej ośrodków.

konrad6
62
konrad6 62
#514.12.2012, 11:38

Jednak bzdurą chyba jest to, że nie trzeba zmieniać prawa jazdy na brytyjskie. Kiedyś miałem w Szkocji provisional a teraz mam polskie, jeżdżę na nim już kilkanaście miesięcy i raz policja mnie zatrzymała i stwierdzili, że nie mogę sie poruszać na provisional po autostradach sam. Chociaż mam zarejestrowany w DVLA counterpart to jednak w policyjnym komputerze wciąż mam tylko provisional. Lepiej dmuchać na zimne i mieć wszystko zgodnie z ich przepisami bo czasem można trafić na jakiegoś policyjnego osła.

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#614.12.2012, 12:00

@konrad6 - no to policjant był niedoinformowany.

bus_37
Dundee
24 199 114
bus_37 Dundee 24 199 114
#714.12.2012, 13:25

Dobra fota do artykulu :)

Sprostowanie, nie jestem autorem takiej dobrej foty. Zdjecie pochodzi z jakiegos fan page Driftu na fejsiku.

To tak gwoli scislosci :)

Pzdr.

acidkid
12
acidkid 12
#814.12.2012, 13:42

Prawo jazdy posiadam od 15 lat , odkad jestem na wyspach ( 7 lat ) nie dostalem zadnego mandatu i nie popelnilem zadnego wykroczenia, osobiscie twierdze ze system w UK jest b dobry, i sama jazda samochodem jest o wiele prostsza niz na polskich drogach gdzie idioci za kolkiem polonezow urzadzaja sobie drag race od swiatel do swiatel ! I ten artykul to jakas kompletna bzdura. Kto nie zna jezyka ten nie rozumie przepisow, proste.

Menelaios
2 068 23
Menelaios 2 068 23
#914.12.2012, 15:07

ad7
a juz chcialem pogratulowac dobrej fotki Busie hie hie:)))))

Profil nieaktywny
kocham_scotland
#1014.12.2012, 15:42

Ilu rocznie mozna przejechac szkotów by nie placic mandatu i miec mozliwosc skorzystania ze specjalnego kursu ?

niewiem
1 046 3
niewiem 1 046 3
#1114.12.2012, 15:50

#10

tym sucharem, zawstydziłeś Karola...

Profil nieaktywny
Yamato
#1314.12.2012, 17:35

Jak się ima rajdówka na torze wyścigiem do punktów karnych?
Jozef Elastyczny na fotce jest lepszy :p
Niestety trzy następne też nie trafione do podpisów pod nimi.
-1 za czyjąś fotkę busa +1 za Józka i po jednym minusie za pozostałe trzy.

Ocena końcowa za oprawę graficzną 3.

Scribe777
2 087
Scribe777 2 087
#1414.12.2012, 19:25

Najwiecej talatajstwa jest w firmach ubezpieczeniowych.

Na drugim miejscu nieuczciwy domorodni mechanicy co nierzadko ucza sie zemiosla na twoim samochodzie co wiecej gadaja niz robia i pierwsi sa do skasowania cie ale ostatni do wywiazania - ale to raczej import ze wschodu.

Dopiero na trzecim miejscu pewne niedociagniecia systemu ruchu drogowego - tylko niech nikt mnie zle nie zrozumie: jest o niebo przyjemniejszy od polskiego.

groundhog
1 074
groundhog 1 074
#1514.12.2012, 19:37

dwie sesje fotograficzne mialem do tej pory (speed camera)
i jak dotad zero odzewu z ich strony
ostatni flash z dwa lata temu
w polsce tez mialem mandatow pare i nigdy nie zaplacilem
ot szczescie
tfu,tfu...aby nie zapeszyc

badboy85
94
#1614.12.2012, 22:00

ostatnio mnie zatrzymali i pytalem czy jest mozliwosc zbicia punktow powiedzieli ze w szkocji nie tylko w angli jest taka mozliwosc.

msss
3
msss 3
#1730.04.2013, 13:39

Witam. Mieszkam w UK od prawie 4 lat. 12.12.2012 dostałem zakaz na 9 m-cy za brak ubezpieczenia (złapano mnie wcześniej za to samo w grudniu 2010 ) Problem polega na tym że długo przed sprawą zgubiłem prawo jazdy i to zgłosiłem, odnalazło się jakiś czas później i przedstawiłem je w sądzie. Sąd nie odebrał mi dokumentu ale dał zakaz. Po około 3 miesiącach otrzymałem list od DVA w którym to proszą mnie o przysłanie do nich prawa jazdy. Nie zgłosiłem jeszcze znalezienia,ale od czasu do czasu przebywam poza UK i wkrótce wybieram się do Polski. Czy nadał muszę zwróć moje prawko do DVA? Jeśli to jest dokument RP?? Proszę o poradę.

bus_37
Dundee
24 199 114
bus_37 Dundee 24 199 114
#1830.04.2013, 17:19

Latwo, latwiej... Emano.

Arthur_L
1 298 3
Arthur_L 1 298 3
#1901.05.2013, 07:58

Znajomy dostał mandat i chyba 3 punkty za to, że rozmawiał przez telefon siedząc obok swojej dziewczyny, która prowadziła L-ke.
Mnie raz zatrzymali i powiedzieli że za przekroczenie prędkości. Próbowałem się kłócić, że to nie jest teren zabudowany i że nie było znaku ograniczenia do 30. Droga jest prosta i szeroka. Policjant powiedział, że w myśl prawa z 198X któregośtam jeżeli latarnie miejskie są ustawione od siebie w odległości mniejszej niż ileśtam jardów to znaczy, że teren zabudowany. Nie wiem czy tak sobie kpił ale 60f i 3punkty karne poszły...

kaczordonald23
22
#2010.07.2013, 17:30

witam mam pytanie ! bo widzicie stracilem prawo jazdy na rok czasu.
za jazde pod wplywem alkoholu! i dowiedzialem sie ze odeslą mi prawko po uplywie czasu na adres w bazie danych. ale czy po odeslaniu mi prawka bede mogl normalnie swobodnie jezdzic po uk ??

kaczordonald23
22
#2110.07.2013, 17:31

czy moze potrzebuje jakies dodatkowe testy badania ?

nowy1125
19
#2225.10.2015, 20:30

Witam ,mam pytanie,jeśli radar zrobił mi zdjęcie,bo przekroczylem zaledwie 5 mil,i był jeden tylko błysk to czy dostane mandat i jakieś punkty bo teraz siedzę i sie głowie dzięki za informację.

misticventura
7
#2318.05.2016, 09:49

Witam . Posiadam polskie prawo jazdy . Gdzie sprawdzić ile posiadam punktów karnych , zaznaczam że wszystkie punkty zostały nabyte na terenie uk, a także jak długa mają one swoją ważność.

Profil nieaktywny
kekosa
#2418.05.2016, 10:06

no to cie czeka niespodzianka....

gdy wymienisz prawko na brytyjskie to dostaniesz pismo z sądu że masz niezapłacone kary za mandaty.

będziesz musiał wszystko uregulować plus dadzą ci dodatkowe odsetki za zwłokę (im dłużej zwlekasz tym gorzej dla ciebie)
plus dodatkowa kara- punkty lub kasa lub to i to- za unikanie wymiaru sprawiedliwości

Profil nieaktywny
kekosa
#2518.05.2016, 10:07

ponieważ punkty nie są "skonsumowane" - uregulowane- więc mają ważność dożywotnią

misticventura
7
#2618.05.2016, 16:23

Wszystkie mandaty jakie dostałem przy okazji zdobycia punktów są uregulowane. Chodzi mi tylko o sam fakt dokładnego sprawdzenia kiedy to nastąpiło, ponieważ nie jestem pewien jak długo punkty mają swoją moc. Czytałem juz różne opinie. Jedni piszą ze są ważne przez 3 lata z tym ze w rejestrze figuruja przez 4 . Inni piszą ze są ważne przez 4 lata , dlatego pytam czy ktoś wie coś więcej na ten temat.

Silas
83
Silas 83
#2719.05.2016, 12:49

Klasyczne fotoradary cały czas uwieczniają fotki na kliszy. Po pierwsze ktoś musi taki film załadować do aparatu i po jakimś czasie wywoła i powysyła wezwania do sądu. Jak masz szczęście to albo fotoradar jest pusty, albo się już wypstrykał i mandatu nie dostaniesz. Klasyczne fotoradary robią zdjęcie tylko od tyłu samochodu. W Polsce fotka przychodzi pocztą w ciągu tygodnia, tutaj zdarza się 3 miesiące po fakcie.

misticventura
7
#2819.05.2016, 14:48

A co to ma do rzeczy o którą pytam

Rafal1801
1
#2928.06.2016, 20:39

Witam mam pewien problem posiadam brytyjskie prawo jazdy miałem na koncie 9 punktów i niestety dostałem jeszcze 3 za prędkość co daje 12 pkt. Sprawę skierowano do sądu tam dostałem wyrok zakaz jazdy przez 6 miesiecy. Czy będę musiał zdawać egzamin od Nowa czy po 6 miesiącach odzyskam prawo jazdy ?

msss
3
msss 3
#3029.06.2016, 09:08

MUSISZ iść ponownie na kurs, po tych 6 miesiącach, jeżeli cie zatrzyma policja po 6 miesiacach to dostaniesz kolenjny tym razem wiekszy (nawet do paru lat!) zakaz. Jesli bedziesz jezdzil na zakazie pojdziesz siedziec - łamanie rozkazu sądu. Pozdro