Do góry

Polacy kibicują i podziwiają Polskę

Uroczystym koncertem z udziałem Ambasador RP zainaugurowano w Londynie oficjalnie działalność Polskiej Strefy Olimpijskiej. Ale kibicowanie sportowcom łączy się tu z szeroką prezentacją polskiej kultury. Dziś na specjalny koncert chopinowski przybywa Pierwsza Dama Anna Komorowska. W niedzielę 5 sierpnia apogeum prezentacji polskiego życia sportowo-artystycznego.

Flagi państw reprezentowanych na Olimpiadzie wraz z flagą Polski. Więcej zdjęć: Igrzyska Olimpijskie 2012.

Tłumy polskich kibiców przybyły w piątek wieczorem do Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) na ceremonię otwarcia XXX Olimpiady. Biało-czerwone stroje, kapelusze, flagi wypełniły salę jazz klubu, gdzie zamontowano na czas igrzysk duży telebim. Chętnych do podziwiania uroczystości i przemarszu polskiej ekipy było tak wielu, że zabrakło miejsc. Młodzież zasiadła na schodach a pozostali stali przy ścianach przez całą prawie 3-godzinną uroczystość.

Po raz pierwszy w historii londyński POSK uzyskał od Polskiego Komitetu Olimpijskiego zgodę i wsparcie finansowe na stworzenie w tym miejscu polskiej, olimpijskiej bazy. To dowód ogromnego zaufania dla tej placówki.

Od czasu powstania w 1973 roku do upadku komunizmu w Polsce POSK był siedzibą opozycyjnego wobec ówczesnej ambasady PRL-u grupy emigracyjnej. Dziś ta inicjatywa to kolejny przykład zacieśnienia działań obu polskich ośrodków. I wykorzystania wszystkich możliwych sił, bo Polska Strefa Olimpijska powstała tu jednocześnie we współpracy z konsulatem RP w Londynie.

Maskotka olimpijska oraz koła olimpijskie pod mostem Tower Bridge. Więcej zdjęć: Igrzyska Olimpijskie 2012.

Głośno i żywiołowo

Już podczas uroczystości otwarcia igrzysk jasne się stało, że ten pomysł i to miejsce to strzał w dziesiątkę. Polscy kibice żywiołowo reagowali na kolejne niespodzianki przygotowane przez organizatorów ceremonii otwarcia. Zachwyt wzbudziło "wykucie" i odpalenie kół olimpijskich, pojawienie się kominów fabrycznych czy dziecięcych koszmarów z angielskich bajek.

Brawami i okrzykami przywitali m.in. królową Elżbietę II, która pojawiła się na telebimie. Żywo komentowali brawurowy występ Jasia Fasoli z orkiestrą symfoniczną czy Dawida Beckhama z szerokim uśmiechem za kółkiem motorówki na Tamizie.

Burzą braw przywitali kilkadziesiąt minut potem polską reprezentację, która wkroczyła na stadion olimpijski z biało czerwoną flagą. Tego wieczoru chorąży polskiej reprezentacji - Agnieszka Radwańska - wydawał się być prawdziwym liderem i pewnym kandydatem do najwyższych, olimpijskich laurów.

W sobotę niezapomniane emocje a potem szczęście przyniosła polskim kibicom w POSK-u pierwsza polska medalistka Sylwia Bogacka. Kibice, którzy w sobotę przyszli do POSK-u żywiołowo reagowali na walkę nerwów, do jakiej doszło pomiędzy Polką a dwoma Chinkami na olimpijskiej strzelnicy. Kiedy Sylwia Bogacka oddała ostatni, niemal doskonały strzał w sam środek tarczy, polscy kibice wybuchnęli radością.

Polski Ośrodek Społeczno Kulturalny w Londynie, który na czas Igrzysk stał się także Polskim Centrum Olimpijskim. Więcej zdjęć: Igrzyska Olimpijskie 2012.

Spokojnie i dostojnie

W tym samym czasie, w Sali Teatralnej POSK-u, oficjalnie zainaugurowano działalność Polskiej Strefy Olimpijskiej. Razem z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego otwarcia dokonała ambasador RP w Londynie Barbara Tuge-Eracińska razem z Konsulem Generalnym RP Ireneuszem Truszkowskim. To była okazja do spotkania się wybitnych przedstawicieli wielu pokoleń polskiej emigracji, których połączyła radość święta sportu. Gwiazdą tego wieczoru był wybitny, młody, polski wokalista Janusz Radek.

Jak się okazało, nie samymi emocjami sportowymi żyje w tych olimpijskich dniach Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny. W sobotę odbyły się tu wernisaże wystaw:

  • "Z historii 124 lat polonijnego ruchu sportowego" – Polski Komitet Olimpijski
  • Prac nagrodzonych w konkursie Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i PKOl zat. "Sport w sztuce" - konkurs ogłoszony przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich i PKOl wraz z 6 związkami twórczymi w dziedzinie – malarstwo, fotografia, rzeźba, architektura, literatura i muzyka. Wystawa pokazuje nagrodzone i wyróżnione prace.
  • Muzeum Sportu i Turystyki "W 100 lecie Olimpijskich Konkursów Sztuki"- polscy medaliści
  • "POLSKA zaprasza" – wystawa planszowa turystyczno-gospodarcza Polskiego Ośrodka Turystycznego

Będzie można je oglądać bezpłatnie do 12 sierpnia 2012 r.

Polski Ośrodek Społeczno Kulturalny w Londynie, który na czas Igrzysk stał się także Polskim Centrum Olimpijskim. Więcej zdjęć: Igrzyska Olimpijskie 2012.

Natomiast dziś o godz. 19 do POSK-u przybędzie Pierwsza Dama Anna Komorowska. Objęła ona patronat nad Koncertem Chopinowskim, który odbędzie się w Cadogan Hall.
Koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Instytutem Adama Mickiewicza, nawiązuje do idei starożytnych igrzysk, podczas których konkurowali nie tylko sportowcy, lecz również muzycy.

Na estradzie przy dwóch fortepianach zaprezentują się Paweł Wakarecy i Marcin Koziak, dwóch najlepszych polskich uczestników XVI Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na smutki - Przystanek Olimpijski!

Radość z olimpiady przygasła na chwilę w niedzielę, kiedy na kortach Wimbledonu niespodziewanej porażki doznała Agnieszka Radwańska. Ta nadzieja Polaków na medal przegrała z Niemką Julią Georges i odpadła z turnieju indywidualnego. Wczoraj dołączyła do niej jej siostra Urszula, która przegrała w pierwszym swoim meczu z Sereną Williams. Ale na pocieszenie było zwycięstwo polskich siatkarzy z Włochami 3:1 i awans do dalszej rundy rozgrywek.

Dodatkowo, ku pokrzepieniu serc, Polacy w Londynie organizują w niedzielę 5 sierpnia Polsko-Brytyjski Przystanek Olimpijski. Jest on wzorowany na zimowym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zresztą przygotowują go osoby, które od lat są zaangażowane w londyński Finał WOŚP. Na wszystkie imprezy tego dnia wstęp jest wolny, bez konieczności wcześniejszego zgłaszania się.

- Przez cały dzień będzie się w POSK-u bardzo dużo działo – zapowiada Dagmara Chmielewska, która koordynuje przygotowania. – Będą warsztaty edukacyjne i rozwojowe. Odbędzie się m.in. panel dyskusyjny pt. "Sztuka bycia Polakiem". Będą koncerty jazzowe, muzyki klasycznej oraz wystawa fotograficzna. Przygotowujemy porady zdrowotne i psychologiczne. Będzie też mnóstwo atrakcji dla dzieci.

W przygotowania zaangażowanych jest w 12 organizacji zrzeszonych jako Forum Organizacji Polonijnych. Wspólnie przygotowują 9-godzinną imprezę, która o godz. 13 rozpocznie się w POSK-u.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do tego wspólnego działania na rzecz sportu ale i promocji nas Polaków w Wielkiej Brytanii. Będziemy tworzyć wspólną stronę internetową olimpiada2012.org i zachęcamy wolontariuszy do jej współtworzenia – mówi Dagmara Chmielewska.

Igrzyska Olimpijskie "London 2012" zakończą się 12 sierpnia. Transmisja z uroczystości zamknięcia będzie do obejrzenia w transmisji TVP w POSKu, w Jazz Clubie o godz. 19.

Zobacz więcej zdjęć z Londynu w Galeriach Emito.net: Igrzyska Olimpijskie 2012.

Komentarze