Do góry

Dzień Niepodległości w Polskiej Szkole Sobotniej

11 listopada to jedna z ważniejszych dat dla Polaków - obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w ojczyźnie we wszystkich szkołach uczniowie organizują przedstawienia. Polskie dzieci, które na stałe mieszkają w Szkocji i uczęszczają do szkockich szkół, oderwane są od tej tradycji. Ale i one postanowiły uczcić odzyskanie przez nasz kraj wolności.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród zwycięzcom szkolnego konkursu na najpiękniejszą podobiznę misia Wojtka.

Uroczysta akademia odbyła się w sobotę 10-tego listopada w budynku SPK przy 11 Drummond Place w Edynburgu.
Gośćmi honorowymi wydarzenia byli konsul RP Anna Dzięciołowska i Marek Straczyński prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród zwycięzcom szkolnego konkursu na najpiękniejszą podobiznę misia Wojtka. Dzieci otrzymały nagrody książkowe z rąk pani konsul.

Tak jak w Polsce, na początku akademii uroczyście odśpiewano hymn narodowy. Potem na scenę weszła najstarsza grupa dzieci i zaczął się spektakl. Była to żywa, pełna muzyki lekcja historii. Można było zobaczyć jak Prusy, Rosja i Austria bardzo sugestywnie rozrywają papierową Polskę czy rozśpiewanych ułanów przybywających pod okienko.

W przedstawieniu udział brała nie tylko najstarsza grupa dzieci, ale także pozostałe dwie klasy, które zaprezentowały dwie tradycyjne polskie piosenki.

- Wiem, co to znaczy niepodległość i jak bardzo jest ważna - powiedziała przebrana za ułana Milenka. - Bardzo się cieszę, że nasz kraj jest wolny- dodał 8-letni Filip. - Dni takie jak dziś przypominają mi o moich dziadkach i pradziadkach, którzy żyli w tych ciężkich czasach.

Polska Szkoła Sobotnia działa w Edynburgu od 1948. Jej patronem jest Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Szkoła została założona z inicjatywy społeczeństwa polskiego, które osiedliło się w Szkocji zaraz po wojnie. Powołało ono do życia Związek Nauczycielstwa Polskiego za Granicą (ZNPZ), który w tych trudnych dla Polaków czasach, postanowił sobie za cel hasło: "Zachowaj polskie dziecko dla Polski, bo kiedyś, gdy Bóg pozwoli, z trudu naszego i znoju Polska powstanie, by żyć".

Szkoła mieści się w budynku SPK przy Drummond Place, gdzie z krótkimi przerwami gości od 1954 roku.

Komentarze