Do góry

Wydarzenie Poetyckie "Piękni Ludzie"

Już 8 grudnia zapraszamy do Birmingham do uczestnictwa w Wydarzeniu Poetyckim "Piękni Ludzie".

Spotkanie z Adamem Siemieńczykiem

Fundamentalnym elementem tego przedstawienia będzie spotkanie z autorem książki "Piękni Ludzie" Adamem Siemieńczykiem oraz "jego" poetami.

Adam Siemieńczyk to poeta, publicysta mieszkający w Londynie; nagrodzony dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za szczególne zasługi w popularyzowaniu literatury i kultury polskiej na terenie Wielkiej Brytanii". W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody XII Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Ponadto jest twórcą i liderem grupy artystycznej "Poezja Londyn".

  • pisze – teksty aforystyczne, poetyckie, prozę;
  • rysuje – satyrę, pastele;
  • maluje – farbami olejnymi opowieści o ludziach.

Wydane tomiki: "Powiedz mi, kim jesteś." i "Pomiędzy." Jest ujęty w antologii "Życiem pisane".

Jego obrazy i teksty, gdzie ekspozycję obrazów łączy z prezentacją poezji, były wystawiane m. in. w takich miastach, jak Białystok (Teatr Dramatyczny, 2003 r.), Olecko (ROK, 2003 r.), Warszawa (Centrum Expo XXI, 2003 r.), Amiens (La Briquaterie, 2004 r.; Fédération Léo Lagrange, 2005 r.; FNAC, 2005 r.), Paryż (Les Galeries Artitude, 2005 r.) oraz Londyn (Galeria POSK, 2011 r.).

Autor książki dokonał bardzo trudnego wyboru. Z pośród 200 poetów, wybrał 50 znaczących postaci, których twórczość jest lub była związana z życiem na emigracji.

Jaki cel ma książka? Jest ich wiele. Wymienię dwa zasadnicze. Pierwszy - docenić artystów jeszcze za życia. Drugi - przeniknięcie poezji polskiej emigracji w strukturę innych kultur europejskich i zaistnienie jej w tamtejszym świecie literackim.

Książka będzie przetłumaczona na 5 języków i zaprezentowana na szeregu podobnych spotkań, w co najmniej 10 krajach.

Poeci i malarze

W spotkaniu wezmą udział poeci, twórcy opisani w książce oraz zaproszeni goście, w tym:

  • Grzegorz Sala – Wicekonsul, III Sekretarz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie;
  • Dariusz Bereski – Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2012, poeta;
  • Marlena Zynger – dyrektor artystyczny Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, autorka dwóch tomów poezji;
  • Barbara Gruszka-Zych, ps. Magdalena Fornalczyk, Barbara Szkoc – polska poetka, dziennikarka i reporterka, krytyk literacki;
  • Tymoteusz Suszycki – młody pianista.

Spotkaniu towarzyszyć również będą dwie mini wystawy obrazów, których autorami są artyści:

  • Frederick Rossakovsky – Lloyd - malarz, rzeźbiarz, pisarz i poeta. Urodzony w Polsce, a od ośmiu lat mieszkajacy w Londynie;
  • Lidia Suszycka – malarka malująca piórkiem.

Program rozpocznie się prezentacją książki - zadań jakie będzie ona spełniać oraz omówieniem sylwetek postaci w niej zawartych. Poeci, którzy będą brali udział, zostaną kolejno przedstawieni i osobiście powiedzą kilka słów o sobie oraz zaprezentują swoje wybrane wiersze.

Całość zwieńczy pokaz filmu – relacji z widowiska poetycko-muzycznego pt. "Powiedz mi powiedz", wg scenariusza i w reżyserii Marleny Zynger, wystawionego 30 kwietnia br. na zakopiańskiej Harendzie w Muzeum Jana Kasprowicza
z okazji 125. rocznicy urodzin Marii Kasprowiczowej. W filmie, podobnie jak w widowisku, zabrzmią wiersze Marleny powiązane z fragmentami Dzienników Marii Kasprowiczowej, wiersze Jana Kasprowicza oraz proza Fiodora Dostojewskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Podczas spotkania będzie można porozmawiać z autorami oraz zakupić antologię i tomiki wierszy poetów biorących udział w wydarzeniu.

Na terenie obiektu znajduje się bar i restauracja.

Gdzie, kiedy?

8 grudnia, godzina 16:00
Dom Polski, Bordesley Street,
Birmingham B5 5PH

Wstęp: 3 funty

Komentarze