Do góry

Jeśli planujesz dołączyć do setek tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii koniecznie przeczytaj ten mini przewodnik, gdyż radzimy w nim gdzie szukać pracy. Bo pamiętaj drogi czytelniku, że żyjemy w erze telekomunikacji, stąd pracę znaleźć można na wiele sposobów. Najlepiej rozpocznij poszukiwania jeszcze w Polsce.

Wykorzystaj także swoje znajomości, w dzisiejszych czasach chyba każdy zna jakąś osobę, która pracuje lub pracowała w Zjednoczonym Królestwie. Może mają informację o jakimś wakacie? A jeśli zaczynasz poszukiwania już na miejscu, radzimy gdzie warto się udać i na co uważać.

Zacznij poszukiwania jeszcze w Polsce

Jeśli masz taką możliwość, poszukiwanie pracy zacznij jeszcze przed wyjazdem z Polski. Po pierwsze, zaoszczędzisz wiele czasu, stresu i pieniędzy. Po drugie, łatwiej będzie Ci wyjeżdżać z Polski wiedząc, że w Wielkiej Brytanii czeka ”zaklepana” posada. Odśwież stare znajomości! Osoby już pracujące na Wyspach to prawdziwa kopalnia wiedzy. Mogą bez problemu spełniać rolę pośredników pomiędzy Tobą a potencjalnymi pracodawcami. Wszak mieszkają tam już od pewnego czasu i „wiedzą, co w trawie piszczy”. Wykorzystaj to!

Polska prasa w Wielkiej Brytanii

Jeśli nie udało ci się skorzystać z pierwszej rady, tzn. zaczynasz szukać posady na miejscu – w Anglii przeglądnij polskojęzyczną prasę na Wyspach. Najbardziej popularne gazety to:

Nie ograniczaj się jednak do prasy przeznaczonej dla Polaków. Przeglądaj także tytuły bardziej masowe, adresowane do większej części brytyjskiego społeczeństwa. Pełne ogłoszeń są także gazety regionalne np.: „Echo w Południowej Walii” – w środy lub bezpłatna „Friday-Ad”.

Tablice ogłoszeń

To miejsca gdzie zamieszczanych jest wiele ogłoszeń, m. in. dotyczących zatrudnienia. Tablice znajdziemy w wielu brytyjskich supermarketach, a także szkołach językowych. Zaraz po otwarciu brytyjskiego rynku pracy w maju 2004 roku najbardziej popularnym miejscem wśród Polaków w Londynie nie był Big Ben, ale „Ściana Płaczu” – tablica ogłoszeniowa w okolicach stacji metra Hammersmith. To miejsce traktuj jednak jako ostateczność. Wiele osób zostało „nabitych w butelkę” przez ogłaszających się tam pośredników – oszustów.

Witryny sklepów i restauracji

Restauracje i sklepy poszukujące pracowników na ogół zamieszczają oferty pracy w witrynach lub drzwiach wejściowych. Najlepiej w wolnych chwilach odwiedzać wszystkie potencjalne miejsca pracy, rozglądać się i pytać w lokalu. Uwaga, takie wakaty zwykle zostają obsadzone bardzo szybko, więc na zauważone ogłoszenie należy reagować bez zbędnej zwłoki.

Internet

Bez niego praktycznie się nie obejdzie. Jeśli nie masz dostępu w domu, korzystaj z gościny znajomych i przyjaciół. Możesz także udać się do publicznej biblioteki, czy kafejki internetowej. Oto lista najpopularniejszych portali tematycznie związanych z poszukiwaniem pracy:

Urzędy pracy

Jeśli chcemy szukać pracy poprzez sposoby bardziej zinstytucjonalizowane powinniśmy udać się do agencji pośrednictwa pracy. W Wielkiej Brytanii nazywają się one „Job Centre” lub „Job Centre Plus”. Są to odpowiedniki polskich urzędów pracy. Nie musimy obawiać się tam kolejek, gdyż są to miejsca w pełni zinformatyzowane. Zajmując specjalne stanowiska sortujemy oferty pracy wg różnych kryteriów, np. lokalizacji, branży, itp., i wybieramy te, którymi jesteśmy zainteresowani. Na miejscu możemy oferty wydrukować oraz bezpłatnie zadzwonić do potencjalnego pracodawcy. Jeżeli mamy problem np. z językiem, telefon może za nas wykonać pracownik urzędu. Bezpłatne telefony to spore udogodnienie, ponieważ jedna rozmowa z potencjalnym pracodawcą może kosztować nawet 10 funtów.

Agencje poszukiwania pracy

Umożliwiają znalezienie pracy stałej, jak też tymczasowej. Są one jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie pracę można znaleźć, tam też pracodawcy umieszczają najwięcej ofert. Zaleca się jednak dużą ostrożność w kontaktach z tego typu agencjami, gdyż nietrudno natknąć się na nieuczciwych pośredników. Pamiętajmy, że w Anglii nie wolno pobierać opłat za samo znalezienie pracy. Agencje często pobierają uzasadnione opłaty za szkolenia, badania lekarskie czy też koszty administracyjne. Jednak zwyczaj nakazuje, że tego typu opłaty pokrywa sam pracodawca. Dlatego, gdy poszukując pracy natkniemy się na agencję, która będzie chciała od nas jakiekolwiek pieniądze, powinniśmy wtedy niezmiernie uważać. Możemy stracić pieniądze i nie dostać żadnej posady! Adresy agencji wraz z numerami telefonu znajdziemy w książkach telefonicznych, lub wyszukiwarkach Yellow Pages pod hasłami:

W Wielkiej Brytanii działają znane z Polski komercyjne agencje pracy tymczasowej: Adecco czy Manpower. Generalnie, najbezpieczniej jest korzystać z usług dużych, znanych agencji poszukiwania pracy.

Lubię to  Śledź 

Komentarze 1