Do góry

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku, Polacy i polskie podmioty gospodarcze mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii.

Materiał powstał przy współpracy z Business Gateway

Istnieje kilka form prawnych, nad którymi młody biznesmen powinien się zastanowić i dobrze przeanalizować, zanim podejmie decyzję, od tego, bowiem zależy przyszłość jego firmy. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Sole trader (samozatrudnienie)

To najprostszy sposób prowadzenia własnego interesu. Nie trzeba płacić za rejestrację, dość łatwo prowadzi się księgowość takiego przedsięwzięcia, a ty zatrzymujesz wszystkie zyski. Musisz jednak pamiętać, że jesteś odpowiedzialny za wszelkie długi powstałe w czasie prowadzenia takiej firmy i w razie niepowodzenia w grę wchodzi nawet utrata prywatnego mienia. Dlatego jest to dość ryzykowna opcja dla biznesów wymagających dużych inwestycji.

Księgowość i podatki

Co rok musisz przesłać od Inland Revenue formularz do samorozliczenia podatkowego (self assesment form), poza tym musisz prowadzić dokładny i aktualny spis wszystkich transakcji i operacji biznesowych.

Musisz płacić podatek dochodowy (Income Tax) i składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) od wszystkich zysków przedsiębiorstwa. Straty mogą być wyrównane przy płaceniu podatku od innych dochodów.

W kwietniu po rozpoczęciu działania Twojego interesu Inland Revenue przyśle Ci do wypełnienia formularz rozliczenia podatkowego (Self Assesment tax return). Wartości tam wpisane zostaną także użyte przy obliczaniu wysokości należnych od Twojego zysku (czyli dochodu) składek na ubezpieczenie społeczne (NIC class 4).

Jako osoba samozatrudniona musisz także płacić podstawowe składki na ubezpieczenie (NIC Class 2). Aktualnie (rok podatkowy 2007/2008) wynoszą one 2,20 funta na tydzień. Jeżeli już płacisz składki w innej pracy być może będziesz mógł odłożyć płacenie składek NIC 2 do końca następnego roku podatkowego. Powstała specjalna infolinia do obsługi składek NIC 2 - 0845 915 4655

Użyteczne linki

Stawki ubezpieczenia społecznego:
www.bytestart.co.uk/content/taxlegal/9_15/national-insurance-2007-8.shtml

Stawki podatku dochodowego:
www.bytestart.co.uk/content/taxlegal/9_15/income-tax-rates-2007-8.shtml

Partnership (spółka)

Ten sposób pozwala założyć i prowadzić działalność dwóm lub więcej osobom na zasadach podobnych i równie prostych jak w przypadku samozatrudnienia. Taka forma prowadzenia biznesu nie ma odrębnego statusu prawnego. Jest to nic innego jak sposób połączenia osób samozatrudnionych w prostą biznesową strukturę.

Dochód każdego z partnerów będzie rozliczany razem z istniejącymi osobistymi przychodami, więc prowadzenie księgowości tak działającej firmy jest bardzo proste. Partnerzy są współodpowiedzialni za ewentualne długi powstałe w czasie prowadzenia działalności.

Zakładając przedsiębiorstwo tego typu nie musisz informować Companies House. Każdy z partnerów musi za to poinformować Inland Revenue o przejściu na samozatrudnienie.

Zarówno spółka, jak i każda z uczestniczących w niej osób osobiście musi przesłać formularz rozliczeniowy. Będziecie musieli płacić podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu swojego udziału w zyskach przedsiębiorstwa.

Warto pamiętać, że w przypadku wyjścia jednego z partnerów ze spółki (śmierć, rezygnacja lub bankructwo) musi ona być niezwłocznie rozwiązana, gdyż nie posiada osobowości prawnej. Nie trzeba zamykać biznesu, wystarczy że pozostali partnerzy zawiążą nową spółkę.

Limited company

Ta forma jest bardzo popularna wśród osób prowadzących niewielkie biznesy. Firma musi być zarejestrowana w Companies House (instytucji odpowiedzialnej za prowadzenie rejestru firm działających w Wielkiej Brytanii) zanim rozpocznie działalność.
Termin "limited" oznacza, że finanse firmy są traktowane oddzielnie od osobistych środków wspólników. Udziałowcy nie są odpowiedzialni za długi firmy, choć czasem zdarzyć się może, że osoby ją prowadzące będą musiały poręczyć pożyczkę lub kredyt udzielany przedsiębiorstwu.

Zanim zaczniecie działalność będziecie potrzebowali następujących dokumentów:

Limited liability partnership (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością)

Ten typ prowadzenia interesu jest dość podobny do "partnership", ale wspólników dotyka mniejsza odpowiedzialność za straty i długi powstałe w wyniku działalności. Tak zarejestrowana spółka jako autonomiczny byt prawny jest odpowiedzialna za swoje zadłużenie. W skład LLP mogą wchodzić zarówno osoby indywidualne jak i przedsiębiorstwa (minimum dwóch członków). Dzielą oni ryzyko, koszta, odpowiedzialność i zyski przedsięwzięcia, przy czym odpowiedzialność tylko do wysokości zainwestowanej sumy lub osobistych gwarancji udzielonych w celu zgromadzenia kapitału.

W trakcie formowania LLP należy określić prawa i obowiązki poszczególnych członków w "dokumencie partnerstwa" (Deed of Partnership - przykład www.helplinelaw.com). Jest to dokument posiadający moc prawną, podpisany przez wszystkich wspólników. Powinien zawierać nazwiska (nazwy) i adresy członków, wysokość wniesionego kapitału, opis zadań i odpowiedzialności w prowadzeniu interesu oraz metody postępowania na wypadek rezygnacji każdego ze wspólników.

Aby zarejestrować spółkę z.o.o. trzeba się skontaktować z Companies House i wypełnić formularz LLP 2 (www.companieshouse.gov.uk). Rejestracja kosztuje 20 funtów. Może to za nas zrobić prawnik, księgowy lub powołana w tym celu firma, ale wtedy należy liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Zwykle LLP wyznacza jednego lub więcej członków (Designated Members) odpowiedzialnego za utrzymanie kontaktów z Companies House, przygotowanie raportów i działanie w imieniu spółki w przypadku jej rozwiązania.

Opodatkowanie spółki

Wszystkie zyski spółki dzielone są pomiędzy jej członków, na nich też spada odpowiedzialność podatkowa. Osoby samozatrudnione rozliczają się same (self assesment) a przedsiębiorstwa muszą zapłacić podatek korporacyjny od przychodów płynących z tytułu uczestnictwa w takiej spółce.

Za informowanie Inland Revenue (urzędu skarbowego) o istnieniu spółki i wypełnianie dorocznych rozliczeń podatkowych. Powinno ono także zawierać "partnership statement" czyli dokument opisujący w jaki sposób zyski spółki zostały podzielone pomiędzy wspólników.

Szczegółowe informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej w UK dostępne są na stronach internetowych: Business Gateway - www.bgateway.com - organizacji która obejmuje zasięgiem Szkocję, oraz Business Link www.businesslink.gov.uk - organizacji obejmującej Anglię.


Materiał został opracowany przy współpracy z Business Gateway, która jest rządową organizacją zajmująca się wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości w Szkocji.

Stronia internetowa www.bgateway.com oferuje szczegółowe informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Szkocji.

Lubię to  Śledź 

Komentarze