Do góry

Wynajem

Ta opcja nabycia lokalu odpowiada większości biznesów. Istnieje wiele typów lokali dostępnych pod wynajem oraz wiele możliwości skonstruowania umowy wynajmu. Zalety wynajmu zależą od konkretnych ustaleń z landlordem. W typowym dokumencie najmu zgadzasz się zajmować pomieszczenia przez określony czas i opłacać ustalony czynsz. Zwykle umowa taka przewiduje okresowe odnawianie umowy za zgodą obu stron. Ta forma odpowiada nowym biznesom, bo najczęściej nie wiąże się z wydaniem dużej kwoty już na początku. Wadą wynajmu jest to, że zobowiązanie do opłacania czynszu może blokować rozwój Twojego przedsiębiorstwa kiedy będziesz potrzebował przeprowadzić się do większej siedziby przed upływem umowy.

Materiał powstał przy współpracy z Business Gateway

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do zawartości umowy najmu poproś o poradę fachowca. Musisz być także świadomy, że wynajem nie zwalnia Cię z ogólnej odpowiedzialności za warunki BHP (health and safety) pracowników i gości (choć w większości przypadków dzielisz je z landlordem).

Zakup nieruchomości

Większość małych przedsięborstw nie ma wystarczającego kapitału aby zakupić nieruchomości na własność. Nawet jeśli uda Ci się zgromadzić odpowiednie środki może się wydawać, że powinieneś je wydać na co innego. Jeśli jednak zdecydujesz się kupić lokal musisz pamiętać, że poza nieruchomością ponosisz także koszty całego, czasem bardzo czasochłonnego procesu. Będziesz także odpowiedzialny za właściwe utrzymanie i niezbędne naprawy. Jeśli zmienią się Twoje potrzeby może okazać się, że sprzedaż lokalu jest długotrwała i kosztowna, na dodatek nie zawsze uda się zyskać na jego cenie. Kupując nieruchomośc powinieneś skorzystać z porady prawnika lub innego specjalisty, musisz także być zorienowany w wymaganiach formalnych jakie musi spełniać Twoja siedziba (pozwolenia budowlane, BHP).

Praca z domu

Jeśli masz taką możliwość praca z domu w początkowym okresie istnienia Twojej firmy jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców, którzy potrzebują niewiele powierzchni biurowej lub spędzają większość czasu pracując u klienta.

Zanim jednak zaczniesz w swym domu czy mieszkaniu prowadzić interes sprawdź:

Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronach: www.voa.gov.uk i
www.businesslink.gov.uk.

W lokalnym biurze Safe and Healthy Working dowiedz się czy nie musisz dostosować swego domu do wymogów BHP, oraz dokonać oszacowania ryzyka.

Zapytaj sąsiadów czy nie mają nic przeciwko prowadzenia interesu z domu.

W Wydziale Planowania (planning department) dowiesz się czy nie musisz dokonać przeróbek w konstrukcji budynku (mogą Ci być potrzebne także pozwolenia budowlane).

Aby podjąć dobrą decyzję co do wyboru lokalu powinieneś stworzyć listę wymagań i oczekiwań, które powinien on spełnić. Umieść na niej: rozmiar i idealny rozkład pomieszczenia, wymagania konstrukcyjne i co do wyglądu (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz), specjalne wymagania konstrukcyjne jeśli takie masz (szeroka brama, wysoki sufit), urządzenia dostępne pracownikom i gościom (toalety, kuchnie), dostęp do mediów (elektryczność, kanalizacja) i ewentualne specjalne wymagania, dostępność i miejsca parkingowe, czy lokal wystarczy Ci na długie prowadzenie firmy lub daje możliwość rozbudowy. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja - im bliżej głównych skupisk klientów tym lepiej. Dobrze jeśli w okolicy dobrze działa komunikacja miejska, bo Twoim pracownikom łatwiej będzie dojechać. Łatwy dostęp z głównych dróg jest ważny dla Twoich dostawców. No i najlepiej jeśli w pobliżu nie będzie konkurencyjnych firm.


Materiał został opracowany przy współpracy z Business Gateway, która jest rządową organizacją zajmująca się wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości w Szkocji.

Stronia internetowa www.bgateway.com oferuje szczegółowe informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Szkocji.

Lubię to  Śledź 

Komentarze