Do góry

Swoboda świadczenia usług jest jedną z czterech podstawowych swobód zagwarantowanych Traktatem o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej. Trzy pozostałe to: swobodny przepływ towarów, swobodny przepływ pracowników, oraz swobodny przepływ kapitału.

Swobody te odnoszą się do obywateli państw członkowskich, w tym od 1 maja 2004 roku również do Polaków, którzy mogą świadczyć usługi na terenie Wielkiej Brytanii bez konieczności zakładania przedsiębiorstwa, nie są również wymagane pozwolenia na pobyt oraz pracę.

Usługami w rozumieniu Traktatu są świadczenia wykonywane zwykle za wynagrodzeniem w zakresie, w jakim nie są objęte postanowieniami o swobodnym przepływie towarów, kapitału i osób. Usługi obejmują zwłaszcza:

Zasada swobody świadczenia usług znajduje swoje zastosowanie tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z elementem transgranicznym, to znaczy:

Swoboda świadczenia usług opiera się na tymczasowości. Oznacza to, że usługodawca świadczy usługę w innym państwie UE przez określony czas, a więc działalność nie ma charakteru ciągłego ani stałego. Usługodawca posiadający przedsiębiorstwo założone w Polsce, świadczy usługę tymczasowo w innym kraju UE. Usługodawcy, oraz ich pracownicy nie wchodzą na rynek pracy kraju usługobiorcy, gdyż zatrudnieni są w firmie w Polsce, a do wykonania usługi są delegowani na terytorium innego państwa Wspólnoty Europejskiej w celu wykonania usługi. Ustawodawstwo unijne określa minimalne wymogi, jakie muszą być spełnione co do warunków pracy pracowników delegowanych, ustanawiając w szczególności nakaz przestrzegania lokalnych przepisów co do minimalnego wynagrodzenia, urlopów, czasu pracy, itp.

Warto wiedzieć, iż co do zasady usługodawca płaci składki na ubezpieczenie społeczne w państwie, gdzie prowadzi swoją działalność podstawową. Oznacza to, iż firma, która jest zarejestrowana w Polsce, a prowadzi całą swoją działalność na terenie innego państwa członkowskiego, jest zobowiązana opłacać składki tam, gdzie wykonywana jest praca. Regulacje wewnątrzwspólnotowe ustanawiają jednak wyjątek niepodlegania pracowników delegowanych systemowi ubezpieczeń społecznych kraju, do którego są delegowani, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniom w kraju stałego pobytu, a przewidywany okres delegowania nie przekracza 12 miesięcy. W razie przedłużenia pracy można wystąpić o zgodę na przedłużenie tego okresu, nie więcej jednak niż na kolejne 12 miesięcy. Potwierdzeniem faktu ubezpieczenia w kraju wysyłającym jest formularz E-101 wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ustawodawstwo Unijne przewiduje oczywiście możliwość świadczenia usług w krajach członkowskich także poprzez założenie tam firmy (swoboda zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw). Założenie własnej firmy w kraju członkowskim ma uzasadnienie szczególnie w przypadku, gdy zamiarem przedsiębiorcy jest świadczenie usług w sposób ciągły i stały. Należy podkreślić, iż założenie firmy usługowej w Wielkiej Brytanii oznacza trwałe włączenie się w system gospodarczy tego kraju, czyli firma taka podlega całkowicie regulacjom prawnym prowadzenia działalności gospodarczej obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Szczegółowe informacje dotyczące zakładania firmy w Wielkiej Brytanii zostały zamieszczone w sekcji "Prowadznie działalności gospodarczej".

Obywatele polscy mogą także świadczyć usługi na terenie Wielkiej Brytanii na zasadzie samozatrudnienia. Założenie działalności w ramach samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowane, więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji "Samozatrudnienie".

Podatek VAT a świadczenie usług

Przepisy unijne przewidują, iż usługi opodatkowane są w miejscu ich świadczenia, a co do zasady za miejsce świadczenia usługi przyjmuje się miejsce siedziby świadczącego usługę. Usługi zatem podlegają opodatkowaniu nie w kraju, gdzie są świadczone, lecz tam, gdzie swoją siedzibę ma usługodawca. Po 1 maja 2004 roku polskie firmy sprzedające swoje usługi unijnym klientom muszą odprowadzić podatek VAT w Polsce według polskich stawek.

Jednakże, przepisy unijne przewidują od tej zasady wiele wyjątków, głównie ze względu na szczególny charakter niektórych usług. Są to między innymi:

W tych przypadkach podatek VAT polska firma będzie musiała naliczyć według stawek obowiązujących w kraju i odprowadzić w kraju, gdzie odpowiednio:

Jeśli w tych przypadkach miejscem świadczenia usługi przez Polską firmę będzie Wielka Brytania i usługobiorca będzie podmiotem zarejestrowanym na potrzeby VAT w Wielkiej Brytanii, to naliczenia i odprowadzenia podatku VAT jest obowiązkiem usługobiorcy. W przypadku, gdy usługobiorca nie jest podatnikiem VAT, wtedy polska firma musi zarejestrować się w Wielkiej Brytanii dla celów VAT (po przekroczeniu obowiązującego w Wielkiej Brytanii progu 58 tys. funtów) i sama naliczać i odprowadzić ten podatek.

Podsumowując, rynek brytyjski oferuje bardzo duże możliwości świadczenia usług dla polskich przedsiębiorstw, także ze względu na fakt, iż Wielka Brytania nie wprowadziła ograniczenia przepływu siły roboczej (wyjątek stanowią pracownicy podejmujący pracę w Wielkiej Brytanii w oparciu o umowę o pracę podlegający obowiązkowi rejestracji.

Wielka Brytania nie wprowadziła także żadnych ograniczeń swobody świadczenia usług. Założenie firmy, czy rejestracja działalności w ramach samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowane i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Stwarza to możliwość prowadzenia działalności nie tylko w oparciu o transgraniczne świadczenie usług, ale także stałe włączenie się w brytyjski system gospodarczy.

Lubię to  Śledź 

Komentarze