Do góry

Rynek wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii jest bardzo dobrze rozwinięty. Tradycja wynajmowania mieszkań na okres studiów lub pracy w innym mieście ma wiele lat i w związku z tym oferty na rynku są liczne. Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to brak informacji o metrażu nieruchomości. Zamiast tego Brytyjczycy ograniczają się do określania ilości sypialni. W praktyce oznacza to, że mieszkanie z dwoma sypialniami może mieć równie dobrze 70 jak i 45 m2.

Mieszkanie można wynajmować albo bezpośrednio od właściciela (landlord) albo od agencji (letting agency). Rola agencji polega na zaoferowaniu nieruchomości na rynku, reklamie, oraz załatwieniu wszelkich formalności z klientami w imieniu właściciela.

Ograniczenia

W niektórych sytuacjach właściciel mieszkania bądź agencja wprowadzają pewne ograniczenia względem potencjalnego najemcy, dodając od razu w ogłoszeniu uwagi, że oferta skierowana jest dla osób pracujących (professionals), dla rodzin, bądź dla studentów (bądź, że któraś z tych grup – najczęściej studenci – jest wykluczona jako potencjalny najemca). Ponadto niektórzy właściciele wprowadzają dodatkowe restrykcje, z których najczęstsze to:

Złamanie tych reguł może doprowadzić do zerwania umowy oraz odebrania prawa do zwrotu kaucji.

Wyszukiwanie ofert

Szukanie ofert najlepiej prowadzić przez internet – pomocne są tutaj następujące źródła:

Warto także zajrzeć do lokalnej prasy, gdzie w dziale ogłoszeń w rubryce ‘to let’ zamieszczane są ogłoszenia zarówno agencji, jak i osób prywatnych.

Korzystając z internetowych katalogów, możesz także spisać adresy okolicznych agencji nieruchomości i przejść się do nich osobiście. Dzięki temu zyskasz możliwość sprawdzenia ich najświeższych ofert oraz uzyskania informacji od ręki. Jeśli chcesz zarejestrować się w agencji nieruchomości jako osoba poszukująca mieszkania, przygotuj informacje o kwocie czynszu, lokalizacji oraz typie nieruchomości jaki, cię interesuje.

Agencja może poprosić Cię o:

Lubię to  Śledź 

Komentarze