Do góry

Pomoc w sprawach karnych dla Polaków

PDSO, Biuro Publicznych Obrońców, jest agencją prawników dostępnych 24h na dobę. W celu ułatwienia Polakom dostępu do wymiaru sprawiedliwości, PDSO zatrudniło Milenę (Mel) Jęczelewską, która jest pierwszym kontaktem pomiędzy osobami porozumiewającymi się w języku polskim a szkockim wymiarem sprawiedliwości.



W jaki sposób PDSO może Ci pomóc?

PDSO jest instytucją, której celem jest pomoc i obrona praw oskarżonych. Adwokaci udzielając porad prawnych przedstawiają prawo w sposób zrozumiały dla klienta. Prawnicy tłumaczą jakimi sankcjami zagrożone jest dane postępowanie.

Przydzielony adwokat reprezentuje daną osobę w sądzie, przemawia w jej imieniu oraz prowadzi sprawę w najlepszym interesie klienta przez cały okres dochodzenia bądź postępowania sądowego. Pracownicy PDSO zajmują się zarówno wykroczeniami jak i przestępstwami większej wagi.

Z usług PDSO mogą korzystać osoby, które spełniają warunki dla otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej w sprawach karnych. Pomoc prawna w sprawach karnych finansowana jest ze środków publicznych. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat finansowania pomocy prawnej oraz kwestii kwalifikacji odnośnie pomocy prawnej należy kontaktować się z PDSO.

Polski Radca Prawny ds. szkockiego prawa karnego

W związku z rosnącą liczbą obywateli polskich przebywających na terenie Szkocji oraz wzrostem liczby Polaków zwracających się o pomoc prawną, PDSO utworzyło stanowisko polsko- angielskiego Radcy Prawnego ds. szkockiego prawa karnego.

Milena Jęczelewska jest pierwszym kontaktem pomiędzy Polakami a szkockim wymiarem sprawiedliwości.

Milena uprawniona jest do udzielania porad odnośnie podstaw procedury i materialnego prawa karnego dla osób, które są przedmiotem dochodzenia policyjnego bądź postępowania karnego. Prowadzi ona również ścisłą współpracę z prawnikami z PDSO oraz zajmuje się profesjonalnymi tłumaczeniami wszelkich dokumentów i tłumaczeniami ustnymi. Na co dzień Milena pracuje w Edynburgu, niemniej w zależności od okoliczności danej sprawy dojeżdża na umówioną datę do innych biur PDSO, np. do Glasgow, Ayr, Dundee, Falkirk i Inverness.

Sprawy karne - PDSO radzi

PDSO podjęło inicjatywę udzielania informacji i porad w sprawach karnych online. Organizacja zajmie się sprawami takimi jak wykroczenia drogowe, kradzieże, naruszenie nietykalności cielesnej, rozprowadzanie narkotyków, morderstwo czy gwałt. Informacje zamieszczane będą sukcesywnie na stronie internetowej PDSO www.pdso.org.uk oraz w miarę możliwości na polskich portalach. Znajdzie się tam również słowniczek angielskich terminów prawnych z polskim tłumaczeniem.

Gdy wezwano Cię do sądu lub zostałeś zatrzymany przez policję

Stawiennictwo w sądzie może wyniknąć w trzech następujących sytuacjach:

• Możesz zostać zatrzymany przez policję i być tymczasowo przetrzymany do czasu rozprawy sądowej. W przypadku zatrzymania przez policję, musisz wykonać następujące czynności:

- podać swoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, miejsce urodzenia i narodowość;
- masz prawo do żądania posiadania własnego adwokata oraz poinformowania osoby bliskiej o Twoim zatrzymaniu o ile jest to uzasadnione;
- jeżeli jesteś przedmiotem procedury identyfikacyjnej przez ofiarę przestępstwa lub jesteś przedmiotem aktu oskarżenia o morderstwo, usiłowanie morderstwa lub zabójstwo, masz prawo do posiadania obrońcy z urzędu. W tym przypadku prawo do posiadania obrońcy nie jest uzależnione od Twojego stanu majątkowego. Jest to prawo bezwarunkowe i osoba oskarżona nie musi ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną;
- w pozostałych przypadkach zatrzymania przez policję nie przysługuje Ci prawo do posiadania obrońcy z urzędu. Niemniej, obrońca z urzędu może wyrazić zgodę na reprezentowanie Ciebie w sądzie lub jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji tj., gdy zatrzymała Cię policja skontaktuj się z PDSO.

• Kolejna sytuacja, w której możesz się znaleźć i skutkiem której możesz zostać wezwany do sądu, przedstawia się następująco: zostałeś aresztowany przez policję, przedstawiono przeciwko Tobie zarzuty, a następnie wypuszczono Cię na podstawie podpisanego przez Ciebie zobowiązania do stawienia się w sądzie w oznaczonym terminie. Zwolnienie z aresztu pod warunkiem zobowiązania się do stawienia się w sądzie, znane również jako bail undertaking, obliguje Cię do osobistego stawienia się w sądzie w wyznaczonym terminie. W tym przypadku przysługuje Ci prawo do wykonania rozmowy telefonicznej. Masz również prawo do spotkania się z adwokatem.

• Trzecia sytuacja, która może skutkować wezwaniem do sądu ma miejsce w przypadku, gdy otrzymałeś od prokuratora wezwanie do stawienia się w sądzie w charakterze osoby oskarżonej. Upewnij się, że zrozumiałeś treść aktu oskarżenia. Pierwsze stawienie się w sądzie (pleading diet) jest niczym innym jak przesłuchaniem sądowym, które sprowadza się do tego, że osoba oskarżona jest zapytana przez sędziego czy przyznaje się do winy czy nie. W tym przypadku niezmiernie ważnym jest uzyskanie fachowej porady prawnej przed terminem przesłuchania.

Jeżeli zostałeś aresztowany bądź przedstawiono przeciwko Tobie akt oskarżenia, skontaktuj się z PDSO:

• PDSO bezpłatna infolinia (tylko w języku angielskim) 0800 328 1222
• Milena (Mel) Jęczelewska 07917052911 [email protected]
• Adres: 37 York Place, Edynburg (mapa)
• Od maja 2008 strona internetowa PDSO dostępna również w języku polskim www.pdso.org.uk.

Komentarze