Do góry

Zanim wjedziesz na brytyjskie drogi własnym pojazdem - samochodem, motocyklem, skuterem, czy innym, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii przepisami. Nieprzygotowanych czeka wiele niespodzianek...

Przepisy drogowe

W UK obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach. Kara za nieużywanie pasów wynosi min. 30 funtów. Surowo zabroniona jest rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu. W Wielkiej Brytanii ograniczenia prędkości są traktowane bardzo poważnie. Za zbyt szybką jazdę możesz zostać ukarany mandatem w wysokości kilkudziesięciu funtów i punktami karnymi, bądź utratą prawa jazdy. Punkty karne naliczone przez brytyjską policję, a także utrata prawa jazdy, zachowują ważność w Polsce. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi 0,8 promila.

To tylko niektóre z podstawowych zasad ruchu drogowego. Wszystkie przepisy określa Kodeks Drogowy: www.highwaycode.gov.uk. Wersja książkowa jest do kupienia w niemal wszystkich sklepach w UK.

Prawo jazdy

Prawo jazdy wydane w Polsce upoważnia do prowadzenia pojazdów w Wielkiej Brytanii, nie musisz posiadać międzynarodowego dokumentu. Kierowcy samochodów osobowych będą musieli wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie, dopiero, kiedy dokument utraci swoją ważność lub kiedy ukończą 70 lat. Przeczytaj szczegóły w serwisie „Motoryzacja”.

Jeśli jednak chcesz dokonać wymiany, musisz pobrać na poczcie formularz D1, wypełnić go i wysłać do DVLA (Driving and Vehic-le Licensing Agency, Longview Road, Swansea, SA6 7JL, (www.dvla.gov.uk) wraz z polskim prawem jazdy, dowodem potwierdzającym tożsamość i opłatą w wysokości 38 funtów. Należy załączyć także list aplikacyjny potwierdzający, że kierujący wie, iż wymiana jest nieobowiązkowa i robi to na własne życzenie.

Tymczasowe prawo jazdy, wydane za granicą, jest w Zjednoczonym Królestwie nieważne.

Ubezpieczenie

W UK ubezpiecza się kierowcę, a nie na pojazd, jak to ma miejsce w Polsce. Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez ważnego ubezpieczenia jest surowo karane.

Koszt ubezpieczenia jest uzależniony od grupy ubezpieczeniowej pojazdu (1-20), wieku, adresu zamieszkania i pozycji zawodowej aplikującego kierowcy oraz zniżek (liczonych w latach, nie w procentach). Niektóre firmy uznają zniżki za bezszkodowa jazdę w Polsce. Za firmą ubezpieczeniową możesz rozejrzeć się sam, bądź skorzystać z usług firm brokerskich. Ubezpieczenie samochodu online jest przeważnie 10-20% tańsze, niż w lokalnym biurze. Najczęściej w takich przypadkach ubezpieczalnia nie weryfikuje podanych informacji. Nie warto jednak naciągać prawdy odnośnie zniżek, czy okresu posiadania prawa jazdy - przed wypłaceniem odszkodowania ubezpieczyciel sprawdza te dane i może odmówić wypłaty.

Obowiązek rejestracyjny

Kierowcy, którzy podróżują polskim autem na terenie Wielkiej Brytanii tymczasowo, są zwolnieni z obowiązku rejestracji pojazdu i opłacania cła. Dotyczy to osób, które posiadają status „wizytora” – osoby mającej stałe miejsce pobytu w Polsce i przebywającej tam przez przynajmniej 185 dni w roku kalendarzowym z powodu osobistych i zawodowych zobowiązań. Zarejestruj się jako „wizytor” w Urzędzie
Licencjonującym Kierowców i Pojazdy (Driver and Vehicle Licensing Agency DVLA). Jeśli nie spełniasz kryteriów kierowcy-wizytora, Twój pojazd podlega obowiązkowi rejestracji w Wielkiej Brytanii.

Przegląd techniczny - MOT

Każdy samochód, poruszający się na brytyjskich drogach, musi mieć ważny MOT , czyli coroczny przegląd. Brytyjskie warsztaty podchodzą do MOTu bardzo poważnie, tak więc kupując pojazd, który niedawno przeszedł go pomyślnie możemy mieć pewność, że zawieszenie, układ hamulcowy, czy kierowniczy będą sprawne. Sam przegląd to koszt ok. £45. W przypadku wykrycia usterek w samochodzie, można naprawić je na miejscu, lub też zabrać samochód do innego warsztatu albo uporać się z nimi na własną rękę. W takim przypadku stacja diagnostyczna wystawia odpowiedni certyfikat ważny przez 7 dni, tyle jest czasu na usunięcie problemów.

Podatek drogowy - Road Tax

Innym stałym kosztem związanym z eksploatacją samochodu jest ROAD TAX - czyli podatek drogowy, opłacany z góry na 6 lub 12 miesięcy. Wysokość podatku jest zależna od pojemności silnika - do 1549cc roczna składka wynosi £110, powyżej tej pojemności £170. Reguła nie dotyczy pojazdów zarejestrowanych po 1 marca 2001r, gdzie jest uzależniona od emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Podatek drogowy można opłacić w urzędzie pocztowym, za okazaniem ważnego MOTu oraz certyfikatu ubezpieczenia. W przypadku zgłoszenia samochodu jako nieużywanego (Statutory Off Road Notification – SORN) w DVLA podatku płacić nie trzeba, jednak jazda takim samochodem jest nielegalna.

Policja ma prawo do zatrzymania pojazdu i sprawdzenia, czy pojazd jest bezpieczny oraz czy kierowca posiada wszystkie niezbędne dokumenty – prawo jazdy, ubezpieczenie, MOT i tax disc, który jest wydawany po opłaceniu podatku drogowego.

Pomoc drogowa

Całodobową pomoc drogową zapewniają Automobile Association (AA): tel. 0800/887 766, Royal Automobile Club (RAC): tel. 0800/828 282 i National Breakdown: tel. 0800/400 600. Połączenia są bezpłatne.

Więcej informacji

Więcej wskazówek dla kierowców jest w serwisie „Motoryzacja”.
W razie dalszych wątpliwości odnośnie dokumentów pojazdu, który prowadzisz, albo pytań, związanych z zasadami ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii - zgłoś się do Devon County Council Driver`s Centre (Centrum Szkolenia Kierowców), tel.: 01392 444 773.

Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

Arthur
278
Arthur 278
#103.10.2008, 18:15

"W przypadku wykrycia usterek w samochodzie, można naprawić je na miejscu, lub też zabrać samochód do innego warsztatu albo uporać się z nimi na własną rękę. W takim przypadku stacja diagnostyczna wystawia odpowiedni certyfikat ważny przez 7 dni, tyle jest czasu na usunięcie problemów."

Na usuniecie usterek jest 10 dni roboczych.