Do góry

Carpenter ciągle w cenie

Dobra wiadomość dla wszystkich ze stolarskim fachem w ręku. Przemysł meblarski na Wyspach twardo broni się przed skutkami recesji. Jeśli masz potrzebne kwalifikacje, pracę w tej branży znajdziesz od ręki.

Etaty są dostępne niemal od zaraz w rejonie Londynu, Cambridgeshire oraz Birmingham, czyli w tych częściach kraju, gdzie zlokalizowane są duże skupiska firm z tego sektora – mówi Sara Paleczny z agencji 2B Interface Poland.

Kto może liczyć na pracę? Firmy rekrutacyjne oferują zatrudnienie dla osób z konkretnymi umiejętnościami, m.in. stolarzy meblowych czy osób potrafiących pracować przy produkcji elementów z plexi. Na pewne zatrudnienie mogą też liczyć spawacze TIG oraz operatorzy CNC, którzy obsługują maszyny do obróbki drewna lub metalu. Przedstawiciele tych profesji są poszukiwani szczególnie przez duże i średnie firmy, produkujące meble do sklepów i hoteli.

Do ich podstawowych obowiązków należy nie tylko sklejanie, zbijanie czy skręcanie elementów meblowych, ale także typowy montaż wykończeniowy. "Polscy pracownicy nadal cieszą się znakomitą reputacją" – zapewnia Justine Slemp, menedżer oddziału agencji znajdującego się w Bedford. Ale każdy z kandydatów, zanim załapie się na wyjazd do Anglii, musi najpierw przejść przez proces rekrutacji.

Próg wymagań

Dobra wiadomość jest taka, że aby pracować w tym zawodzie, nie musisz mieć "papierów" stolarskich. Nie oznacza to jednak, że każdy bez większych przeszkód może liczyć na posadę. Podstawowym wymaganiem jest doświadczenie. "Zarówno dla pracodawców, jak i dla nas, ważniejsze są realne umiejętności kandydata niż certyfikaty" – wyjaśnia Sara Paleczny.

Właściciele firm z reguły poszukują osób, które przepracowały w danym zawodzie przynajmniej dwa lata. Zatrudnieni fachowcy nie mogą mieć problemu z takimi zadaniami, jak odczytanie rysunków technicznych czy dokonywanie specjalistycznych pomiarów. Wymarzona "złota rączka" musi także sprawnie posługiwać się określonymi maszynami i narzędziami stolarskimi. Nie trzeba chyba dodawać, że cechy takie jak dokładność, odpowiedzialność czy umiejętność współpracy w grupie mogą jedynie pomóc podczas rekrutacji. Barierą dla niektórych kandydatów może okazać się wymóg komunikatywnej znajomości języka angielskiego – warunek coraz częściej stawiany potencjalnym pracownikom.

Czego oczekiwać?

Osoby pracujące w przemyśle meblarskim zarabiają średnio od 6 do 8 funtów (27,7–36,9 zł) za godzinę. Stawki zależą od stanowiska, stażu pracy i znajomości angielskiego. Pracownicy mogą liczyć na płatny urlop i możliwość pracy w nadgodzinach. Tydzień pracy jest zwykle 60-godzinny, obowiązki wykonuje się często w systemie zmianowym.

Ile trwa kontrakt? Fachowcy mogą liczyć na zatrudnienie na okres od miesiąca nawet do kilku lat. Pośrednicy oferują dodatkowo pomoc w zaaklimatyzowaniu się w nowych warunkach. "W naszej agencji pomagamy nieodpłatnie w znalezieniu zakwaterowania, transportu do pracy, otwarciu konta bankowego czy zdobyciu NIN (karty podatkowej i ubezpieczeniowej)" – zapewnia ekspertka 2B Interface. Wszelkie formalności związane z wyjazdem trwają zazwyczaj nie więcej niż kilka dni. Dlatego, jeśli myślisz o pracy w tym charakterze, pamiętaj, że największe szanse mają kandydaci gotowi "od zaraz".

Jak szukać ofert?

Większość firm zajmujących się montażem mebli reklamuje się zarówno w prasie, jak i w sieci. Dlatego jeśli zdecydujesz się na samodzielne poszukiwanie pracodawcy, warto przeglądać ogłoszenia np. za pośrednictwem witryny www.jobcentreplus.gov.uk.

ferty pracy przy skręcaniu i montowaniu mebli łatwo znaleźć, wpisując w przeglądarkę internetową hasła, takie jak: carpenter, bench joiner czy joiner fitter. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie poszukiwania etatu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy pośredników. Podstawowy plusem tego rozwiązania jest pewny, regularny zarobek, ponieważ takie agencje pracują jedynie ze sprawdzonymi klientami.

Jak dzięki nim zdobyć wymarzoną posadę? Pierwszy krok to znalezienie konkretnej oferty na stronie internetowej takiego pośrednika. Potem wystarczy jedynie przesłać szczegółowy życiorys na podany w ogłoszeniu adres e-mailowy i cierpliwie czekać. Jak zapewniają eksperci z branży każdy, kto spełnia zamieszczone w ofertach kryteria dostanie odpowiedź zwrotną.

Po tym, jak zapoznasz się z nowym otoczeniem i przyswoisz sobie miejscowe reguły pracy, możesz pójść o krok dalej w karierze – otworzyć własny biznes. Stworzenie samodzielnego miejsca pracy jest zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że założenie firmy na Wyspach nie stwarza większych problemów. Nie dziwi wiec, że wyjeżdżający na Wyspy Brytyjskie stolarze bardzo często z powodzeniem korzystają z tej możliwości.

Jak łatwo znaleźć ofert pracy?

Najlepiej wpisując w przeglądarkę internetową hasła:

  • carpenter
  • bench joiner
  • joiner fitter

Ile zarobisz?

6–8 funtów (27,7–36,9 zł) wynosi godzinowa stawka w przemyśle meblarskim

Etaty od zaraz

… znajdziesz w rejonie Londynu, Cambridgeshire i Birmingham.

Poszukiwana, poszukiwany…

  • osoba z konkretnymi umiejętnościami m.in. stolarz meblowy
  • osoba potrafiąca pracować przy produkcji elementów z plexi
  • spawacze TIG
  • operatorzy CNC, którzy obsługują maszyny do obróbki drewna lub metalu

Komentarze 7

jacor
1
jacor 1
#130.10.2009, 10:15

Firma 2B jest ok mozna naprawde zarobic duże pieniądze jak oczywiście uda wam sie utzrymac w danej firmie.

Ludzie przylatują z Polski płaca ciezkie pieniądze za bilet lotniczy a pracuja zaledwie jeden dzien i agencja dziekuje za wspolprace.

Mi osobiście udało sie pracować dla tej agencji ponad miesiac ale praca była w ciągłym stersie bo idac do pracy zastanawiasz sie czy na wejsiu do firmy nie uslyszysz "GO HOME".

Marta.
1 917
Marta. 1 917
#230.10.2009, 13:58

stawki tez porazajace

cropas
5 509
cropas 5 509
#330.10.2009, 14:06

6 funtow wow

TuneUp
70 455
TuneUp 70 455
#430.10.2009, 14:56

czemu przeklejacie artykuły z tego szmatławca?
co jeden to bardziej żenujący...

bus_37
Dundee
24 102 114
bus_37 Dundee 24 102 114
#530.10.2009, 17:29

to w jukeju produkuja jeszcze meble?

kama79_79
Glasgow
22 708
#630.10.2009, 20:59

kolokpl

profugus
19
#705.11.2009, 00:25

Stawki zenujace. Sam prowadze firme i place joinerowi minimum 13/h bo za mniej nie chce pracowac! Specjalisci od mebli sa jeszcze drozsi, a polscy zadaja czasem wiecej niz rodzimi Szkoci. Czas zmienic stawki w firmie... na mniejsze jak sadze z lektury artykulu:)