Do góry

Moda na niepalenie

Palenie nie jest już trendy. W związku z utrudnieniami, jakie napotykają palacze przez wprowadzenie zakazu palenia w UK wielu z nich coraz częściej rozważa możliwość pozbycia się tego nałogu. Dla większości palaczy palenie jest przyjemnością, towarzyszącą w wielu sytuacjach, rytuałem, który określa rzeczywistość.

Przyjemne funkcje

Większość ludzi rozpoczyna palenie w młodości, dlatego, że czują się po nich lepiej. Początkujący palacze cierpią na zawroty głowy, nudności, kaszel. Z czasem pojawiają się inne dokuczające objawy: zadyszka, wyschnięte gardło, żółte zęby, choroby płuc i nierzadko rak. Nastolatek paląc czuje się bardziej akceptowany przez grupę rówieśniczą, lubiany, szanowany i taki dorosły. Większość ludzi zaczyna palić, dlatego, że dzięki temu realizuje cenione w społeczeństwie kryteria typu: dojrzałość, niezależność, dystans, rozluźnienie, uprzejmość itp. Nawet, gdy mija wiele lat od momentu pierwszego zapalonego papierosa, każdy kolejny będzie przywoływał wspomnienie realizacji tych kryteriów. Palenie może być sposobem przeżywania uczuć akceptacji i niezależności, jeśli ma się lat naście. Nie jest to jednak odpowiednie w wieku lat trzydziestu.

Wielu z nas niejednokrotnie próbuje pozbyć się tego nałogu, niestety bezskutecznie. Dlaczego? Jedną z przyczyn jest fakt, że pomimo nieprzyjemnych skutków ubocznych palenie spełnia dla nas bardzo ważne funkcje. Osoby palące traktują często palenie jako źródło przyjemności. Palenie jest dla nich sposobem kontrolowania przeżyć, dzięki papierosom mogą się rozluźnić, zrobić sobie przerwę w pracy, myśleć, zastanowić się, zaznaczyć, ze coś się skończyło (np. posiłek).

A jak jest w twoim przypadku? Określ, co ci daje palenie, jakie przeżycia dzięki temu kontrolujesz, co zyskujesz? To pierwszy krok w skutecznym rzucaniu nałogu. Jeśli będziesz wiedzieć, co ci daje palenie, wówczas dopiero będziesz mógł poszukać innej czynności, która zaspokoi te konkretne potrzeby. Rzucenie palenia wymaga spełnienia kilku warunków. Pierwszy, podstawowy to wypracowanie w sobie motywacji będącej czymś więcej niż jedynie chęcią rzucenia palenia. Nie będziesz jej miał, jeśli nie uświadomisz sobie związku z tym, co robisz dziś i z efektem, jaki przyniesie on w przyszłości. Osoby, dla których przyszłość jest realna i które myślą o swoim zdrowiu, nie zaczną palić. Prawie nikt z palących nie dysponuje wyraźnym obrazem siebie w przyszłości. Nie potrafi odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądał, czuł się, co robił na przykład za dziesięć lat. A im wizja bardziej szczegółowa tym motywacja do bycia zdrowym silniejsza.

Ćwiczenia na świadome rzucanie palenia

Wyobraź sobie siebie w przyszłości za pięć lat, jako osobę dawno niepalącą. Rozbuduj ten obraz: co będziesz widział, jak zmieni się twój głos, czy czujesz się inaczej jako osoba, która od dawna nie pali? Drugi, podstawowy krok w procesie rzucania palenia polega na zmianie sposobów realizacji wysoko cenionych kryteriów, tak, aby te kryteria i obraz siebie samego były zgodne z nowymi zachowaniami i wspierały niepalenie. Jeśli cenimy przykładowo cechę taką jak niezależność to, jeśli będzie ona równoznaczna z byciem odpowiedzialnym za siebie lub silna wolą, wtedy nie palenie, lecz inne zachowania byłyby sposobami realizacji kryterium bycia niezależnym.

Określ także przynajmniej pięć swoich zalet i wypisz je. Czy kryteria te są zgodne z tym, kim jesteś teraz oraz kim chcesz być? Jakie mógłbyś dodać, by były zgodne z twoją chęcią rzucenia palenia? Poza tym ważne jest oddzielenie palenia od doświadczeń, przy pomocy, których definiujesz siebie. Bardziej adekwatne jest traktowanie skojarzeń związanych z paleniem w kategoriach związku przyczynowo-skutkowego (np. koledzy w pracy palą, dlatego ja także chce palić; uzależnienie od nikotyny wywołuje potrzebę palenia itd.). Dzięki temu skojarzenia te mogą stać się przedmiotem wyboru i wówczas to w naszych rękach i mocy leży ich zmiana. Warto również zacząć myśleć o sobie jako o osobie niepalącej. To, żeby stać się osobą niepalącą, wymaga silnej motywacji i zdecydowanych działań. Już dziś możesz rozpocząć proces rzucania palenia stosując się do powyższych wskazówek.

Open Day

Dzień otwarty to jednodniowe wydarzenie skierowane do Polaków mające na celu przedstawienie Stowarzyszenia Polskich Psychologów (PPA) i dostępnych usług. Podczas wydarzenia psychologowie zrzeszeni w PPA będą udzielać bezpłatnych porad i konsultacji psychologicznych, a także ndywidualnych konsultacji ze specjalistami z dziedziny psychologii, doradztwa zawodowego oraz coachingu. Odbędą się również serie wykładów oraz warsztatów, mających na celu zachęcenie uczestników do refleksji nad własnym życiem oraz inspirację rodaków do dokonania pozytywnych zmian, które zaowocują wzrostem satysfakcji i zadowolenia z życia.

Podczas Dnia Otwartego odbędzie sie także warsztat pt. „Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie” prowadzony przez Magdę Przybyłę. "Niezależnie od tego, czy palisz stale czy okazjonalnie oraz od jak dawna, zawsze jest czas na rzucenie palenia!”- mówi prowadząca. Tematy, jakie zostaną poruszone to m.in. skład chemiczny papierosa i wpływ palenia na zdrowie, fakty i mity na temat palenia, dlaczego warto rzucić palenie, kilka dobrych wskazówek, które mogą pomóc rzucić palenie.

Klinika Rzucania Palenia jest projektem zorganizowanym przez PPA wspólnie z organizacją Kick It. Udziela ona wsparcia i bezpłatnych konsultacji indywidualnych i grupowych wszystkim osobom z rejonu Hammersmith i Fulham oraz Brent w Londynie, które zdecydowały się rzucić palenie. Mile widziane są także osoby spoza tego regionu. Zadaniem Kliniki jest pomóc palaczom przetrwać początkowy okres rzucania palenia, a także dodatkowo zaproponować nikotynową terapię zastępczą. Program trwa 6 tygodni, a spotkania odbywają się raz w tygodniu. Pierwsze spotkanie z naszym doradcą trwa 30 minut, każde następne jest krótsze i trwa około 10 minut.

Open Day odbędzie się 2 października w godz. 10-18 pod adresem Rivercourt Methodist Church, King Street, Hammersmith, London W6 9JT. Harmonogram warsztatów można znaleźć na www.polishpsychologistsclub.org. Zgłoszenia uczestnictwa w Open Day nalezy wysyłać na: [email protected] Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

W trakcie Open Day pt. "Chęć szuka sposobu" odbędą się także warsztaty pt:

  • Jak działają pieniądze na ludzi i jak znacząco podwyższyć stan swojego konta?
  • Jak utkać swoją własną sieć?
  • Mini warsztat samopoznania, prezentujący metody relaksacji i radzenia sobie ze stresem,
  • Budowanie pozytywnego obrazu siebie jako mieszkańca UK,
  • Twoje dziecko też szuka sposobu,
  • Praca zgodna z aspiracjami,
  • Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce- strategie skuteczności w realnym świecie,
  • Umysł na naturalnym dopingu – jak pracować ze swoim umysłem, wykorzystując jego potencjał,
  • Prezentacja programu mentoringowego PPA,
  • NLP Coaching,
  • Odkryj potencjał swojego mózgu,
  • Emocjonalna uczciwość- po co komu emocje?

Stałe dyżury doradców Kliniki odbywają się w każdą niedzielę w godzinach 15.00 – 17.00 w POSKU na Hammersmith, natomiast konsultacje grupowe w każdy wtorek w godzinach 19.00 – 20.00.

Kontakt

e-mail: [email protected] (adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć)
tel: 07832376622 lub 07916567791

Komentarze