Do góry

Mam 32 lata, a od trzech lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Nie posiadam jeszcze rejestracji w Home Office, nie wiem, czy jest ona potrzebna do uzyskania brytyjskiego prawa jazdy. Jeżdżę na polskim prawie jazdy. Chciałbym dowiedzieć się, czy muszę wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie, czy wystarczy, jeśli złożę wniosek D9 w DVLA o zarejestrowanie polskiego prawa jazdy. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.

Posiadacze polskiego prawa jazdy kategorii A i/lub B, nie muszą go wymieniać na brytyjskie, nie mają również obowiązku rejestrowania go w DVLA.

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl powinni je wymienić po skończeniu 70. roku życia lub po trzech latach zamieszkiwania w Zjednoczonym Królestwie – w zależności od tego, który okres jest dłuższy.

Na przykład, jeśli przyjedziesz do Wielkiej Brytanii w wieku 25 lat, możesz jeździć tu samochodem lub motocyklem do momentu, kiedy ukończysz 70 lat. Jeśli przyjedziesz w wieku 68 lat, będziesz mógł jeździć do chwili, aż miną trzy lata od przyjazdu, przedłużając automatycznie granicę wieku 70 lat.

Posiadacze polskiego prawa jazdy na samochody ciężarowe i autobusy muszą je wymienić po skończeniu 45. roku życia lub po 5 latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności od tego, który okres jest dłuższy). Takie osoby powinny również zarejestrować się w DVLA po 12 miesiącach od chwili zostania rezydentem. Status rezydenta, według DVLA, jest jednoznaczny z tym, że tutaj mieszkasz i/lub pracujesz.

Rejestracja w Home Office nie jest więc potrzebna do tego, by legalnie posiadać brytyjskie prawo jazdy.



Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 

Komentarze