Do góry

70-lecie Polskiego Wydziału Lekarskiego

Na rok 2011 przypada 70. rocznica utworzenia Polskiego Wydziału Lekarskiego przy Uniwersytecie w Edynburgu. Zainaugurowana wczoraj wystawa, na której znajdują się pamiątki związane z działalnością Wydziału potrwa do 25 czerwca i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Polish School of Medicine przy The University of Edinburgh powstała w okresie drugiej wojny światowej i przez 7 lat szkoliła polskich lekarzy, którzy wydostali się z okupowanej ojczyzny. Łącznie, studia ukończyło 336 Polaków, z czego 227 zdobyło dyplom medyczny (MBChB), a 19 otrzymało doktorat. Tylko niewielu zdecydowało się powrócić po wojnie do ojczyzny. Większość pozostała w Wielkiej Brytanii, reszta wyemigrowała dalej, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Australii.

"Pracownicy" - rzeźba prof. Jakuba Rostowskiego

W 1986 roku, z inicjatywy absolwentów, powstał fundusz wspomagający studentów z Polski w ich badaniach naukowych w ramach University of Edinburgh Medical School.

We wtorek 3 maja, podczas otwarcia wystawy wielu absolwentów uczelni miało okazję ponownie spotkać się po latach w miejscu, które zapewniło im edukację. Jeden z nich w tym roku będzie obchodził swoje setne urodziny.

W trakcie uroczystości, z rąk Konsula RP w Edynburgu - Tomasza Trafasa oraz Ambasadora RP - Barbary Tuge-Erecińskiej, Dr Maria Długołęcka-Graham otrzymała Odznakę Honorową "Bene Merito" nadaną przez Ministra Spraw Zagranicznych, Radosława Sikorskiego. Odznaka jest przyznawana od 2009 roku zarówno obywatelom polskim, jak i innych państw za działalność, która wzmacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

od lewej: Konsul RP w Edynburgu - Tomasz Trafas, Ambasador RP - Barbara Tuge-Erecińska, Dr Maria Długołęcka-Graham

Program dodatkowy prowadzony przez kuratora wystawy:

  • 11 maja - ojcowie wydziału – ppłk. prof. Francis Crew prof. Antoni Jurasz,
  • 18 maja - Dr Wiktor Tomaszewski – twórca Historycznej Kolekcji Polskiego Wydziału Lekarskiego,
  • 25 maja - Historia Polskiego Wydziału Lekarskiego – rzeźby prof. Rostowskiego,
  • 08 czerwca - Absolwenci Polskiego Wydziału Lekarskiego,
  • 15 czerwca - Okiem stypendysty – spotkanie z obecnymi stypendystami Polskiego Wydziału Lekarskiego.

Osoby, które pragną zwiedzić wystawę z przewodnikiem będą miału ku temu okazję w soboty 14 maja oraz 11 i 18 czerwca o godzinie 11:00.

Miejsce wystawy w dniach 4 maja - 25 czerwca:

Edinburgh University`s Main Library
30 George Square
Edinburgh EH8 9LJ.

Wstęp wolny

Komentarze