Do góry

Posiadam polskie prawo jazdy od 12 lat. W Wielkiej Brytanii mieszkam natomiast od 5 lat. Czy w związku z tym muszę starać się o dokument d9/dl9, czyli counterpart? Bardzo proszę o poradę, ponieważ cześć moich znajomych mówi, że tak, a druga – że nie.

Muszę przyznać, że to pytanie jest jednym z najczęściej mi zadawanych. Nie wiem, jakie prawo jazdy posiadasz, więc wyjaśniam całościowo.

Jeśli posiadasz wyłącznie prawo jazdy kategorii A i/lub B, będziesz mógł używać w UK swojego polskiego prawa jazdy do końca okresu jego ważności (oznacza to zwykle, że będzie to dzień, gdy ukończysz 70 lat).

Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii C i/lub D, to po roku od daty zostania rezydentem (według DVLA oznacza to po roku od momentu zamieszkania na terenie UK) musisz wyrobić część prawa jazdy counterpart. Aby tego dokonać, należy wypełnić i odesłać do DVLA formularz D9. Można też od razu wymienić prawo jazdy na brytyjskie. Służy do tego druk D2 i D4.



Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

paprykarz.
2 584
paprykarz. 2 584
#102.08.2012, 15:18

No wydaje mi sie ze wcale tak nie jest, na drukach d9 nie ma podzialu na kategorie ABCczy D