Do góry

FC Polonia Dundee mistrzem Szkocji

Pierwsze Mistrzostwa Szkocji Drużyn Polonijnych rozegrane zostały 7 sierpnia w Glasgow. Pełen emocji turniej obfitował w urazy i kontuzje. Patronem imprezy było Emito.net

Do tej pory podobny turniej rozgrywany był w Kirkcaldy i nazywany był "Pucharem Konsula". Trzykrotnie zwyciężał w nim SC United Edinburgh pokonując zespół FC Polonia Dundee.

FC Polonia Dundee

Jednak drużyna z Edynburga się rozpadła i powstałe z niej dwa zespoły nie odzyskały jeszcze wcześniejszej siły. Zespół z Dundee rozgromił więc teraz wszystkich przeciwników.

Pechowa FC Polonia Glasgow

Do Glasgow przybyło osiem zespołów polonijnych, które poprzez losowanie utworzyły dwie grupy.

Pech prześladował od początku organizatora tych mistrzostw -drużynę FC Polonia Glasgow.

W niedziele rano, najlepszy strzelec zespołu Sebastian Żurek trafił do szpitala. Natomiast w pierwszym meczu groźnego urazu doznał "motor napędowy" drużyny, Marcin Słupski, który został odwieziony do szpitala po zderzeniu się z zawodnikiem z Dundee. Ma założonych dziewięć szwów i powoli wraca do zdrowia.

Na domiar złego, na turniej nie mógł przyjechać trener drużyny. Zawodników nie mógł też w pełni wspierać kierownik, pochłonięty organizacją tej dużej imprezy.

Na czele grupy "A", z kompletem punktów, uplasował się zespół
FC Polonia Dundee. Na drugim miejscu znalazła się FC Polonia Glasgow z sześcioma punktami, a na trzecim Biało-Czerwoni Broxburn z trzema punktami. Bez punktu pozostał debiutant - Glasgow United.

W grupie "B" z siedmioma pkt. zwyciężył zespół Oldboys Edinburgh. Na drugim miejscu również z siedmioma pkt, ale gorszym bilansem bramek, FC United Edinburgh.

Trzy punkty uzyskał zespół PolTeam Perth i bez dorobku punktowego skończył kolejny debiutant - Białe Orły Motherwell.

O godz. 17, równocześnie na trzech boiskach rozegrano mecze rozstrzygające:

• Na boisku "C" o miejsce 7 Glasgow United 4:0 pokonało Białe Orły Motherwell.
  • Na boisku "B" o miejsce 5 PolTeam Perth 4:3 pokonał Biało-Czerwonych Broxburn.
  • Na boisku "A" o miejsce 3 FC Polonia Glasgow 4:1 pokonała FC United Edinburgh.

Deszcz zniechęcił kibiców

O godz. 18, uczestnicy i kibice przenieśli się do wewnątrz ośrodka na boisko o wymiarach 105x68. Boisko zrobiło niesamowite wrażenie na przybyłych piłkarzach jak i kibicach.

Organizatorzy spodziewali się ok. 500 kibiców. Ale finał oglądało ok. 200 osób, bo resztę przestraszyła fatalna tego dnia pogoda.

W finale FC Polonia Dundee pokonała Oldboys Edinburgh 2:0.

Bezpośrednio po finale odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Organizator podziękował sponsorom i przybyłym ekipom. Nagrody wręczała w polskim stroju ludowym Zosia.

Oprócz zespołów nagrodzono także króla strzelców. Z 4 trafieniami został nim Cezary Kajetaniak z FC Polonia Dundee. Najlepszym zawodnikiem wybranym przez sędziów został Łukasz Czop z Oldboys Edinburgh.

Następny turniej już za rok. A wcześniej najprawdopodobniej "Turniej Gwiazdkowy".