Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 23/11/2009

Urlop macierzyński » Komu przysługuje ustawowy urlop macierzyński?

Komu przysługuje ustawowy urlop macierzyński?

Ustawowy urlop macierzyński przysługuje osobom pracującym legalnie na podstawie umowy (pracownikom kontraktowym – employee). Umowa ta nie musi być pisemna – powstaje ona w momencie ustalenia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą warunków zatrudnienia.

Jako pracownik kontraktowy masz prawo w sumie do 52 tygodni urlopu macierzyńskiego (26 tygodni standardowego i 26 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Nie ma znaczenia długość zatrudnienia u obecnego pracodawcy ani liczba godzin pracy. Musisz jednak powiadomić pracodawcę o ciąży w odpowiednim terminie, o czym piszemy w dalszej części tego artykułu.

Do urlopu macierzyńskiego nie kwalifikują się osoby które wychowują dzieci jako rodzina zastępcza.

Uprawnienia do urlopów i zasiłków macierzyńskich zależą od rodzaju relacji między Tobą i Twoim pracodawcą. Jeśli masz wątpliwości jakie wsparcie Ci przysługuje, możesz skorzystać z Osobistego Interaktywnego Przewodnika po Prawie Pracy – Tailored Interactive Guidance on Employment Rights (TIGER): Maternity rights and responsibilities.

To narzędzie pomoże Ci ustalić nie tylko czy kwalifikujesz się na urlop macierzyński oraz zasiłki. TIGER umożliwia też ułożenie interaktywnego kalendarza do zaplanowania urlopu macierzyńskiego, pomaga w napisaniu listu do pracodawcy z informacją o planowanym urlopie oraz dostarcza wielu innych informacji na temat Twoich uprawnień jako świeżo upieczonej mamy.

Ta treść jest częścią poradnika "Urlop macierzyński". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/praca/urlopy_i_dni_wolne/urlop_macierzynski.
» Zamknij okno