Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie sekcji: 24/11/2009

Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia (notice period) jest to czas pomiędzy poinformowaniem pracownika o jego zwolnieniu (lub pracodawcy o odejściu z pracy) do momentu kiedy pracownik faktycznie odchodzi z pracy (data końca zatrudnienia). Długość tego czasu zależy głównie od długości zatrudnienia.

Długość okresu wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia obowiązująca pracodawcę oraz pracownika ustalana jest zwykle w umowie o pracę. Okres wypowiedzenia może być dłuższy, ale nie może być krótszy niż ustawowe minimum.

Zgodnie z prawem, pracodawca rozwiązując umowę o pracę musi dać Ci minimum:

  • 1 tydzień, jeżeli przepracowałeś u niego nieprzerwanie od 1 miesiąca do 2 lat;
  • 2 tygodnie, jeżeli przepracowałeś u niego nieprzerwanie pełne 2 lata;
  • 1 tydzień za każde kolejne przepracowane w pełni 12 miesięcy po upływie 2 lat pracy;
  • 2 tygodnie plus dodatkowy tydzień za każdy pełny rok zatrudnienia po przepracowaniu dla danego pracodawcy ponad 2 lat (okres ten powinien być dodany do okresu wypowiedzenia i może maksymalnie wynosić 12 tygodni).

Minimalny okres wypowiedzenia jaki Ty musisz dać pracodawcy rozwiązując z nim umowę to 1 tydzień w przypadku przepracowania minimum 1 miesiąca i odpowiednio dłuższy w przypadku długotrwałego zatrudnienia.

Okres wypowiedzenia nie jest zawsze wymagany w pewnych okolicznościach związanych z procedurami dyscyplinarnymi.

Jeżeli pracodawca zwolnił Cię bez zachowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia, może w zamian zaoferować zapłatę za ten okres. Praktyka ta jest znana pod nazwą "płaca w zamian za wypowiedzenie" lub "odprawa".

Sposób wręczania wypowiedzenia

Pracownik powinien otrzymać list od pracodawcy informujący o zwolnieniu z pracy i zawierający uzasadnienie tego zwolnienia. Pracodawca powinien poinformować o dacie zwolnienia oraz o długości okresu wypowiedzenia. Zwolnienie nie musi być na piśmie i może być przeprowadzone ustnie. Jednak dobrą praktyką jest otrzymanie wypowiedzenia w formie pisemnej.

Umowy na czas określony

Umowy na czas określony precyzują daty początku i końca zatrudnienia (lub czas, który zajmie wykonanie konkretnego zadania) i wraz z datą zakończenia wygasają automatycznie, bez wypowiedzenia.

Umowa może jednak zawierać klauzulę pozwalającą pracodawcy na zakończenie umowy wcześniej. Jeżeli zatrudnienie zakończy się wcześniej niż początkowo sprecyzowano, wtedy pracownik ma prawo do tygodniowego okresu wypowiedzenia. Prawo to przysługuje jednak tylko tym pracownikom, którzy przepracowali dla danego pracodawcy przynajmniej miesiąc.

Płaca podczas okresu wypowiedzenia

W większości przypadków, osoby pracujące w swoich normalnych godzinach pracy, powinny otrzymywać normalne tygodniowe lub miesięczne wynagrodzenie podczas okresu wypowiedzenia.

Jeżeli chcesz pracować w ciągu okresu wypowiedzenia, lecz nie otrzymujesz żadnej pracy do wykonania lub przebywasz na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, w dalszym ciągu jesteś uprawniony do otrzymywania normalnego wynagrodzenia. Jednak, jeżeli umowa o pracę przewiduje okres wypowiedzenia dłuższy od minimalnego dozwolonego przez prawo przynajmniej o tydzień, to Twoje prawo do wynagrodzenia podczas okresu wypowiedzenia zależy całkowicie od tego co widnieje w umowie o pracę.

Skargi i porady

Pracownicy, którzy uważają, że nie otrzymali odpowiedniego okresu wypowiedzenia, mogą złożyć skargę. Instytucją właściwą do rozwiązywania tego rodzaju sporów jest sąd pracy (Employment Tribunal lub Industrial Tribuna w Irlandii Północnej).

Zanim zdecydujesz się wejść na drogę sądową, spróbuj porozumieć się z pracodawcą lub skorzystać z pomocy doświadczonych doradców. Bezpłatnych i poufnych porad możesz szukać u pracowników The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (ACAS) (infolinia 08457 47 47 47) oraz w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau), które możesz odszukać za pomocą strony www.citizensadvice.org.uk/cab....

Ten poradnik znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/praca/redukcje_i_zwolnienia_z_pracy/okres_wypowiedzenia.
» Zamknij okno