Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 19/11/2009

Przerwy w pracy » Kogo to nie dotyczy

Kogo to nie dotyczy

W niektórych sektorach zatrudnienia, jeżeli istnieje konieczność zapewnienia ciągłości usług lub produkcji (na przykład w sektorach turystycznym, medycznym oraz sektorze transportu) przepisy Working Time Regulations nie mają zastosowania. W takich wypadkach, jeśli nie ma odrębnych przepisów, to do naszego pracodawcy należy ustalenie przerw tak, aby nie ryzykować naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Takie odstępstwa dotyczą Cię jeśli:

  • musisz przebyć długą drogę, by dostać się z domu do miejsca pracy lub stale pracujesz w innym miejscu;
  • Twoja praca związana jest z ochroną lub nadzorem;
  • masz pracę o charakterze sezonowym, np. w sektorze rolniczym, handlu lub turystyce;
  • pracujesz w miejscu, które wymaga całodobowej obsady, np. w szpitalu;
  • pracujesz w przemyśle kolejowym w pociągu lub na innym stanowisku o nieregularnym charakterze pracy.

Wówczas, zamiast normalnych przerw, jesteś uprawniony do odpoczynku "wyrównawczego", czyli do należnego odpoczynku później, najlepiej w tym samym albo w następnym dniu roboczym. Zasadą jest, że każdy dostaje średnio 90 godzin wolnych od pracy w tygodniu.

Przepisy Working Time Regulations nie obowiązują też w sytuacjach awaryjnych i w okolicznościach wypadków.

Odrębne przepisy odnoszą się do osób pracujących w lotnictwie, transporcie wodnym i drogowym oraz w niektórych okolicznościach pracowników sił zbrojnych, policji i służb ratunkowych.

O szczegółach regulacji czasu pracy i o innych prawach osób zatrudnionych w transporcie lotniczym informuje strona brytyjskiego Wydziału Transportu (Department for Transport).

O przepisach obowiązujących w transporcie wodnym dowiesz się ze strony Maritime and Coastguard Agency (rodzaj urzędu do spraw bezpieczeństwa na morzu).

Informacje dla osób zatrudnionych w transporcie drogowym znajdują się na stronie brytyjskiego Wydziału Transportu (Department for Transport) lub w dokumencie A Guide to the Road Transport (Working Time) Regulations (2 strony PDF, 551 KB, en) (jeśli pracujesz w Irlandii Północnej).

Ta treść jest częścią poradnika "Przerwy w pracy". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/praca/czas_pracy/przerwy_w_pracy.
» Zamknij okno