Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 27/11/2009

Poród w szpitalu » Przebieg porodu

Przebieg porodu

U różnych kobiet poród zaczyna się inaczej. W typowym przebiegu poród zaczyna się od skurczów mięśni macicy. Są to regularne (najpierw co 8-10 minut, potem co 5), coraz dłuższe i silniejsze skurcze. Te zwiastujące rozpoczęcie porodu często są mylone z tzw. skurczami przepowiadającymi, które mogą występować nawet na kilka tygodni przed rozwiązaniem. Są jednak zwykle krótkie oraz nieregularne, nasilają się i ustępują.

    Fałszywy alarm

    • skurcze nieregularne, sporadyczne;
    • skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe;
    • skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji;
    • brak śluzowej lub krwawej wydzieliny;
    • bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach.

    Prawdziwy poród

    • skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut;
    • skurcze coraz mocniejsze;
    • skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia;
    • skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy;
    • ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców.

Rozwieranie szyjki macicy to pierwsza, zwykle najdłuższa (utajona) faza porodu (szczególnie przy pierwszym dziecku). Trwa od momentu pojawienia się skurczów do uzyskania pełnego rozwarcia – na 10 cm.

Może się zdarzyć również tak, że zanim pojawią się pierwsze skurcze, na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed porodem odejdą Ci wody płodowe. Poczujesz wówczas wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – może to być nagłe albo płyn może sączyć się przez dłuższy czas. To również jest znak, że czas udać się do szpitala. Gdy wody płodowe mają kolor zielonkawy, żółtawy lub brązowawy – pojedź do szpitala jak najszybciej, bo może być potrzebna szybka konsultacja lekarska.

Kiedy pojawią się powyższe objawy, lub inne niepokojące Cię symptomy, zadzwoń do szpitala lub swojej położnej (z zależności od tego czy zamierzasz rodzic w szpitalu czy w domu – przeczytaj artykuł Gdzie rodzić?) i opisz co się dzieje. Tym sposobem upewnisz się, że to nie fałszywy alarm.

Ponieważ poród może zacząć się wcześniej, nie daj się zaskoczyć i bądź przygotowana. Upewnij się, że wiesz, jak się dostać do szpitala, a na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem przygotuj sobie torbę, którą zabierzesz ze sobą. Powinny się w niej znaleźć rzeczy dla Ciebie i dla dziecka.

W szpitalu położna będzie monitorować tętno dziecka za pomocą ultrasonografu lub stetoskopu. Jeśli rozwieranie przebiega zbyt wolno, może Ci zaproponować przyspieszenie skurczów poprzez przebicie pęcherza płodowego (jeśli wody płodowe jeszcze nie odeszły) lub podanie kroplówki z oksytocyną.

Kiedy jest już pełne rozwarcie, rozpoczyna się drugi etap porodu. Trwa on zwykle 2-3 godziny i kończy się urodzeniem dziecka i odcięciem pępowiny. Położna przez cały ten czas będzie Ci mówiła co robić.

Ostatni etap porodu odbywa się wkrótce po urodzeniu dziecka i kończy wydaleniem łożyska. Zazwyczaj proces ten zajmuje nie więcej niż kwadrans. Następnie lekarz przystępuje do dokładnych oględzin, które mają ustalić, czy łożysko opuściło macicę w całości, nie pozostawiając w niej żadnych fragmentów, które mogłyby stać się przyczyną zakażenia. W razie stwierdzenia ubytków łożyska, jamę macicy trzeba wyłyżeczkować.

Ta treść jest częścią poradnika "Poród w szpitalu". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/zdrowie/ciaza_i_porod/porod_w_szpitalu_wiecej_informacji.
» Zamknij okno