Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 16/10/2009

Rejestracja brytyjskich aktów stanu cywilnego w Polsce » Przez pełnomocnika

Przez pełnomocnika

Pełnomocnikowi w kraju należy wysłać dokumenty wymienione wyżej w punkcie pierwszym i drugim wraz z oświadczeniem o wyborze nazwiska noszonego po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz dzieci (w przypadku rejestracji aktu małżeństwa) oraz wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego o transkrypcję aktu – podpisy na oświadczeniu i wniosku muszą być poświadczone przez konsula (obywatele polscy składający podpisy muszą stawić się osobiście w Konsulacie wraz z dokumentem tożsamości).

W przypadku, gdy pełnomocnikiem, który będzie rejestrował akt stanu cywilnego w Polsce jest ktoś z najbliższej rodziny – wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci), rodzeństwo, współmałżonek – osoba ta nie musi okazywać pełnomocnictwa do dokonania tej czynności w urzędzie stanu cywilnego. Natomiast gdy pełnomocnik nie należy do w/w kręgu osób, musi on przedstawić w urzędzie stanu cywilnego pełnomocnictwo do dokonania tej czynności. Podpis na takim pełnomocnictwie musi być poświadczony przez konsula bądź przez brytyjskiego notariusza i zaopatrzony w klauzulę ''apostille''.

Ta treść jest częścią poradnika "Rejestracja brytyjskich aktów stanu cywilnego w Polsce". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/rodzina/formalnosci/rejestracja_brytyjskich_aktow_stanu_cywilnego_w_polsce.
» Zamknij okno