Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 05/02/2020

Podatek dochodowy » Co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Wielkiej Brytanii podlegają między innymi (ale nie zawsze):

  • dochód z zatrudnienia w charakterze pracownika
  • dochód z tytułu samozatrudnienia
  • większość emerytur (państwowe, indywidualne lub zapewnione przez firmę)
  • odsetki od większości oszczędności
  • dywidendy (dochód z akcji spółek działających w Wielkiej Brytanii)
  • dochód z wynajmu nieruchomości
  • dochód z inwestycji
  • niektóre zasiłki i renty
  • napiwki
  • korzyści/benefity otrzymywane od pracodawcy ‘’w naturze’’
  • zasiłek rodzinny (ale tylko dla osób o wysokich dochodach)

Nie ma jednego aktu podatkowego, który określa jakie dochody są
opodatkowane – jest to dość skomplikowany proces wyszukiwania – ITEPA 2003, ITTOIA 2005, CAA 2001. Podatki opiszemy na przykładzie Jana Kowalskiego. Nasz Jan ma parę źródeł dochodu, a każdy z nich ma swoje własne zasady rozliczania.

Pierwszy typ dochodu jaki ma to dochód z samozatrudnienia (czyli tzw. self-employment lub inaczej trading income). Jest taksówkarzem. Przynajmniej tak zakładamy. Mógłby równie dobrze być mechanikiem lub tłumaczem. Nie zmienia to jednak faktu, że pracuje sam dla siebie i rozlicza się z podatków sam. Nie dostaje od nikogo payslipów. Musi obliczyć swój dochód według formuły przychód - koszty = dochód i od tego zapłacić podatek.

Drugi typ dochodu to dochód z wynajmu nieruchomości (property income). Może być to dochód z wynajmu ziemi, lokali lub budynków w UK lub poza UK. Jest to jednak jedno i to samo = property income. O tym, że dochody pochodzące z całego świata są w przypadku Jana, który jest rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, opodatkowane w UK, piszemy w osobnym artykule. Warto jednak pamiętać, że jeżeli jesteśmy rezydentami podatkowymi w UK, tutaj się rozliczamy i tu płacimy podatki za dochód, skądkolwiek by nie pochodził.

Trzeci typ to dochód z zarobków (na etacie) oraz wszelkich emerytur. Jan będąc na emeryturze też będzie płacił podatki. Do tego dochodu wliczamy więc pensję z payslipa, wszelkie premie oraz benefity jakie pracownik może dostawać od pracodawcy. Ciekawym przykładem może być samochód służbowy. Pisałem o tym bardziej szczegółowo w jednym ze swoich artykułów.

Kolejny dochód podlegający opodatkowaniu to dochód z oszczędności i
inwestycji. Wszelkie odsetki, jakie Jan dostaje z konta oszczędnościowego, lokat terminowych czy innych inwestycji typu polisy ubezpieczeniowe czy fundusze powiernicze będzie zaliczany właśnie do interest income.

Dywidendy – jedna z najbardziej pożądanych form dochodu, ponieważ najniżej oprocentowana. Powiedzmy, że Jan zainwestował w akcje Coca-coli na giełdzie i co roku dostaje dywidendy od firmy. Podobnie będzie gdy Jan założy firmę LTD i zostanie jej udziałowcem: dywidendy, jakie sobie wypłaci będą opodatkowane według innych stawek, niż jego pozostałe dochody.

Urząd skarbowy oczywiście nie chce stracić swojego dochodu z naszych
podatków i jeśli nasze dochody nie mieszczą się w żadnej z powyższych
kategorii (ani kilku dodatkowych, pomniejszych, wymienionych na
formularzach papierowych i w systemie internetowym), HMRC nazywa go „miscellaneous income” i także opodatkowuje.

Sponsorem sekcji jest firma TaxOne, która zajmuje się nowoczesną księgowością i doradztwem podatkowym dla wymagających firm w UK. Płać niższe podatki w UK - legalnie. Dowiedz się więcej na www.taxone.uk.

Ta treść jest częścią poradnika "Podatek dochodowy". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/finanse/podatki/podatek_dochodowy.
» Zamknij okno